Kassel, milattan sonra 913 yılında Kral Konrad’ın iki belgeye attığı imzaya yazmış olduğu Chasella  ismine dayanıyor. Yıllar boyu Hesse-Kassel olarak anılan şehir, 19. yüzyıla kadar Protestanların Katoliklere karşı direndiği bir başkent olmuş.

19. Yüzyıl itibariyle Vesfalya Krallığı’nın önemli şehirlerinden biri olan Kassel‘de, Grimm Kardeşler de uzun bir süre bulunmuş ve çoğu masalını burada yazdıkları biliniyor. Şehrin her bir köşesinde Grimm Kardeşler’in esintilerini görmek güzel bir duygu.

Kassel Hakkinda Bilgiler

Bugün onları anmak ve anılarını yaşatmak amacıyla şehrin en güzel noktasında Rokoko stilinde bir Bruder-Grimm Müzesi de bulunuyor.

Yıllarca şehirde üretilen tank, savaş uçakları, silah ve demir yolu hizmetleri; Almanya’daki merkezi konumu; ve şehrin en yüksek noktasında toplanan Alman Ordusu nedeniyle 2. Dünya Savaşı sırasında bölgenin yaklaşık % 90’ı müttefikler tarafından bombalanmış ne yazık ki.

10.000 insanın bu saldırılarda öldüğü ve 150.000 insanın da evsiz kaldığı söyleniyor, korkunç bir tablo! Bu rakamlarla birlikte Kassel, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda en çok kayıp verdiği şehirlerden bir tanesi.

Bruder-Grimm Müzesi, Kassel
Bruder-Grimm Müzesi, Kassel

Şehirde Frediricianum, Orangerie ve birkaç tarihi bina haricinde neredeyse tüm yapılar yerle bir olmuş. Bu nedenle şehir 1950’li yıllarda yeniden o günün şartları ve mimarisiyle hızlıca onarılmış; günümüze ulaşmış.

Şehrin sokaklarında dolaşırken soğuk savaş günlerini kolayca hissedebiliyorsunuz. Gri, balkonsuz ve aceleyle yapılmış binalar; bilinçli ancak sıkıcı bir kentleşme ve şehir merkezindeki betonlaşma kolaylıkla fark ediliyor.

Orangerie, Kassel
Orangerie, Kassel

Federal Almanya kurulduğunda Bonn başkent yapılmadan önce de Kassel’in uzun süre başkent olması için çaba sarf edilmiş, ancak bu güzel şehrin konumu nedeniyle Doğu Almanya’ya yakın oluşu Almanlar’ı Bonn şehrine yönlendirmiş.

Eğer Almanca biliyorsanız, Kassel’de Almanya’nın en düzgün Almancası (Hoch-Deutsch) konuşuluyor, bu yüzden şanslısınız. Dil konusunda bir gün bile sıkıntı yaşamadım. Halkın çoğu İngilizce ve Fransızca da biliyor.

Rakun

Kassel rakun cenneti olarak biliniyor. Sokakta, durakta, restoranda ya da parkta her an rakunla karşılaşabilirsiniz. Korkmayın. Aslında vahşi hayvanlar olmalarına rağmen şehirde insanlarla yaşamaya alıştıkları için zarar vermiyorlar.

Halitplatz, Kassel

Kassel’de 2006 yılındaki Neo-Nazi olayları sırasında, Halit Yozgat adlı bir Türk başından vurularak öldürülmüş. Bu nedenle Halitplatz durağı, kendisini anmak adıyla kurulmuş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here