Prag‘ın en iyi bilinen yerlerinden 600 yıllık Karl Köprüsü (Charles Bridge), Vltava nehrinin iki yakasındaki Prag Old Town ve Lesser Town’ı birbirine bağlıyor. Kral IV Charles tarafında 1342’te yaptırılan köprü üzerinde Barok tarzda yapılmış 30 etkileyici heykel sıralanıyor. Sadece yayalara açık olan köprünün her bir tarafı sokak satıcıları, ressamlar, dilenciler ve müzisyenlerle capcanlı.

Prag gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden Charles Köprüsü, özellikle de şehre ilk kez gelenler için şaşırtıcı olabilir. Muhtemel klostrofobik turist ve sokak satıcısı kalabalığına karışmak zorunda olacağınızı bilin. Bazıları ise köprü ziyareti için en uygun zamanın şafak vakti ya da akşam karanlık çökmeden hemen önceki saatler olduğunu söylüyor. Çünkü köprünün en sıkışık olduğu saatler öğlen saatleri.

Karl Köprüsü, Prag

Charles Bridge (Karl Köprüsü), Prag

Yapıldığı dönemde Prag’da nehir üzerinde tek köprü Charles Bridge, Eski Kent ile Lesser Town’u birbirine bağlıyor. Ziyaretçiler buraya köprünün büyüleyici atmosferini içlerine çekmek, hediyelik eşyalar almak ve köprü boyunca uzanan aziz heykellerini görmek için geliyorlar. 1357’ye kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip köprü üzerinde bulunan heykeller, azizlerin anısına 1683’den 1928’e kadar uzanan geniş bir zaman dilimi içerisinde yapılmış.

Charles Köprüsü’nün ilginç de bir hikayesi var. Karl Köprüsünün öncesinde aynı yerde bir başka köprü olan Judith Köprüsü 1300’lerin ortasında bir sel yıkıldı. Kral eski köprünün yerine yeni bir köprü yapılmasına karar veriyor. İnşasına başlanacak köprünün bir önceki gibi selle yıkılmaması için ilk taşının koyulma tarihinin 1357 yılının 9 Temmuz’u, saatin de 5:31 olması gerektiğine karar veriliyor. Bu sayılar art arda dizildiğindeki palindromik sayı 135797531 o dönemki astrologlar ve sayıbilimciler tarafında uğurlu olacağına inanılıyor.

Charles Köprüsü (Karluv Most)’un üzerindeki heykeller 1700’lü yıllarda dikilmişler, ancak şu an biz replikalarını görüyoruz. Orijinalleri ise müzede sergileniyor. Köprüdeki en eski heykel, Eski Şehir tarafına yakın bir yerde olan Haç (1657) adlı heykel. Parlak harflerle İbranice olarak yazılmış olan ‘Kutsal, kutsal, kutsal, Evrenin Sahibi’ kabartması ise 1694’te tanınmış bir Yahudi Elias Backoffen tarafından yaptırılmış.

Köprüyü Kaleye doğru geçerken sağdan sekizinci Nepomuklu John heykelinin altındaki bronz plakaya elinizi sürterseniz, bir gün mutlaka Prag’a geri dönersiniz şeklinde bir inanış var. Bu yüzden sayısız turistin buraya değen elleri sayesinde bu plaka parlak altın renginde parıldıyor.

Karl Köprüsü, Prag

515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğinde olan 16 adet kemer üzerine oturtulmuş köprü daha önceleri Kamanny Most ve Prazky Most adıyla anılmış, ancak 1870’den beri bugünkü adıyla biliniyor.

Gün boyunca oldukça kalabalık ve hareketli olan köprü trafiğinin en sakin olduğu saatler ise sabahın erken saatleri ile akşam saatleri. Geceleyin yanan ışıkları ile etkileyici bir görünüme sahip olan köprü, turistleri kendisine hayran bırakıyor. Köprünün her iki tarafında kalan kulelere tırmanan ziyaretçileri ise muazzam bir manzara bekliyor.

Karl Koprusu Prag

12, 20 veya 22 numaralı otobüslerden birini tercih ederek Malostranske durağında inip Mostecka’ya yürüyün.

Eşsiz bir gece hayatı deneyimi yaşamak isteyen gezginler için Prag’ın en büyük gece kulübü olan ve beş kattan oluşan Karlovy Lazne oldukça ideal bir eğlence merkezi. Charles Köprüsü’nün doğusunda kalan bu kulüpte, hafta sonu sabahlara kadar eğlenen gezginleri ve yerlileri bir arada görmek mümkün.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here