Karain MağarasıTürkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri. Karain Mağarası, Antalya’nın 30 km kuzeybatısında, eski Antalya-Burdur karayoluna 6 km uzaklıkta bulunan Yağca Köyü sınırları içerisinde yer alıyor.

1946’da başlanan ve halen devam eden kazılardan, Karain’in günümüzden 500.000 yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmış. Bölge, Türkiye’nin içinde insan yaşamış en büyük mağarası olma özelliğine sahip. Karain Mağarası’ndan çıkarılan buluntular, mağaranın hemen yakınında bulunan Karain Müzesi‘nde ve Antalya Müzesi‘ndeki tarihöncesi bölümde sergileniyor.

Karain Mağarası Antalya Nasıl Gidilir

Karain Mağarası, Antalya

Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir Paleolitik merkez olan Karain Mağarası’nda, Paleolitik, Neololitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Protohistorik çağlarda ve klasik çağda insanlar tarafından sürekli bir iskân alanı olduğu biliniyor.

Karain Mağarası’nda yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik buluntular Alt Paleolitikten geç Roma dönemine kadar görülen yerleşim izleri ile Anadolu arkeolojik çalışmalarında önemli bir boşluğu dolduruyor. Klasik dönemlerdeki kullanım daha çok Adak Mağara (Tapınak) niteliğinde olup mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler yer alıyor.

Karain Mağarası Antalya Gezi Rehberi

Karain Mağarası Buluntuları

Yeryüzünde bilinen Paleolitik mağaraların çoğu yalnızca bir dönemi temsil ederken denizden yüksekliği 430-450 m olan Karain Mağarası, Alt, Orta ve Üst olarak kesintisiz bir katmanlaşma gösteriyor. Bu katmanlardan elde edilen veriler, özellikle Avrupa ve Yakın Doğu arasındaki bağlantılar ve göç yolları hakkında fikir vermesi açısından da önem taşıyor.

Karain Mağarası’nda ele geçirilen taşınabilir sanat ürünleri ve Anadolu’da bilinen en eski insan kalıntılarına ait buluntular ise Anadolu sanatının ilk örneklerini oluşturuyor. Mağarada kazılar sonrası ele geçirilen aslan, zürafa, fil, su aygırı ve sırtlan gibi hayvanlara ait kalıntılar da bulunuyor. Kemik aletler, bol miktardaki boncuklar, seramik parçaları ve Kalkolitik Çağ’a ait boyalı seramikler de buluntular arasında öne çıkıyor.

Karain Mağarası Buluntuları Antalya

Geç Roma-Erken Bizans Döneminde bir tapınak olarak kullanıldığı, mağara duvarlarındaki adak kitabeleri ve nişlerden kolayca anlaşılıyor.

Bitki ve hayvan kalıntıları ile Batı Akdeniz’in eski çevresinin ortaya konmasında önemli bir rol üstlenen Karain, çevresindeki diğer mağaralarla birlikte doğal ve kültürel özellikleri dolayısıyla karma sit alanı olarak Dünya Miras Listesi’ne öneriliyor.

Karain Mağarası’na nasıl gidilir

Karain Mağarası, Antalya’nın 30 km kuzeybatısında eski Antalya-Burdur Karayolu’na 6 km uzaklıkta bulunan Yağca Mahallesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Antalya-Burdur Karayolu’nun 13’üncü km’sinde Karain işaret levhasından sola dönerek Karain Mağarası yoluna girince devam ettiğinizde karşınıza çıkıyor.

Karain Mağarası’na toplu taşıma ile gidebilmek için Antalya-Burdur Yolu üzerinde çalışan dolmuşlara binmeniz, Yağca Köyü’ne geldiğinizde de inip mağaraya tırmanmanız gerekiyor.

Karain Mağarası Antalya Gezilecek Yerler

Adres: Yağca Mahallesi, 07190 Yağca/Antalya

www.muze.gov.tr/karain-magarasi-orenyeri
Tel: +90 (242) 247 76 60
Ziyaret saatleri
Nisan-Ekim: 08.00-19.00
Kasım-Mart: 08.00-17.00
Haftanın 7 günü ziyarete açık, dini bayramların birinci günü saat 13.00’a kadar kapalı.
Giriş ücreti: 5 TL, Müzekart geçerli.

Doğal bir kireçtaşı mağarası olan Karain Mağarası, turistik açıdan Antalya’nın en önemli değerlerinden biri. Ziyaret ettiğinizde, 3 kaya kovuğunun birleşmesi ile oluşan ve tüm çağlarda bir yerleşim yeri olan mağaranın duvarlarında bulunan resimleri görebilirsiniz. Daha çok tapınak niteliği taşıyan ve altın çağını Paleolitik Çağ’da yaşamış olan Karain Mağarası’na girdiğinizdeki karşınıza çıkan tarihi doku sizi hemen etkisi altına alıyor. Mağaranın içerisindeki gittikçe derinleşen odalarda dolaşmak ve oralarda 500.000 yıl önce de yaşam olduğunu bilmek insana birçok farklı duygu hissettiriyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here