Balkan turlarının vazgeçilmez ülkelerinden biri olan Karadağ, görülmesi gereken sayısız doğal güzelliğe ve tarihi yapıya sahip. Her biri için ortalama bir gününüzü ayırmanız gereken büyüleyici şehir ve kasabaları, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken ülke, dağlık alanlarının fazlalığına rağmen kıyı şeridinde yer alan plajlarıyla da dikkat çekiyor.

Birçoğu UNESCO listelerine girmeyi başaran milli parkları ve şehirleri ve yapılarıyla adeta kusursuz bir turizm destinasyonu olan ülke, bunların yanı sıra zengin kültürü ve geçmişiyle de ilgi odağı olmayı başarıyor.

Karadağ gezilecek yerler

10. Podgorica

Karadağ gezilecek yerler: Podgarica

Karadağ’ın başkenti Podgorica üzerinde balonla yolculuk yaparak, şehrin eşsiz doğası ve panoromik görünümünü izlemek mümkün.

9. Biogradska Gora Ulusal Parkı

Biogradska Gora Ulusal Parkı

Biogradska Gora Ulusal Parkı‘nda mola verip, orman kıyısı boyunca uzanan Biogradska Gölü’nde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

8. Prokletije (Arnavutluk Alpleri)

Prokletije (Arnavutluk Alpleri)

Rivayete göre ‘şeytanın bir günlüğüne zincirlerini kıracağı yer’ olarak anılan Prokletije, doğa yürüyüşü için muhteşem bir rota.

7. Durmitor Ulusal Parkı, Tara Kanyonu

Durmitor Ulusal Parkı, Tara Kanyonu

Karadağ’ın kuzeyinde yer alan doğal kuş cenneti Durmitor Milli Parkı, dünyanın 2. büyük kanyonu olan Tara Kanyonu‘na ev sahipliği yapıyor. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak geçen Durmitor Ulusal Parkı,

“Avrupa’nın Mücevheri” olarak anılan Tara Nehri ise Karadağ’ın eşsiz doğa güzelliğini gösteren 82 km uzunluğu ile Colorado Nehri’nden sonra Dünya’daki en uzun Kanyon olarak tanınıyor. Tara nehri ve kanyonunda jeep safari ve rafting sporları ise ziyaretçilerin en çok tercih ettiği su sporları olarak öne çıkıyor.

6. İşkodra Gölü

İşkodra Gölü

270’ten fazla kuş türüne ev sahipliği yapan İşkodra Gölü çevresinde piknik yaparak, doğada keyifli zamanlar geçirilebilir.

5. Yemek ve şarap

Yemek ve Şarap

Ülke, Akdeniz ve Doğu mutfağından izler taşıyan zengin yemek kültürünün yanı sıra leziz kırmızı şaraplarıyla da dikkat çekiyor.

4. Kıyı şeridi

Kıyı şeridi

Karadağ’ın, ünü tüm dünyaya yayılan büyüleyici plajlarını görebilmek için Budva kasabası ve Stefi Stevan adasına uğrayın.

3. Kotor Körfezi

Kotor Körfezi

Kano meraklıları için oldukça elverişli olan Kotor Körfezi, tertemiz ve berrak suları ile Karadağ’ın cazibe merkezlerinden biri.

2. Kotor

Kotor

Mimarisi, Orta Çağ kasabalarını andıran Kotor, etkileyici görünümü ve tarihi dokusuyla UNESCO Koruma Listesine girmeyi başarmış.

1. Lovćen Ulusal Parkı, Cetinje

Lovćen Ulusal Parkı, Çetine

Ülkenin eski başkenti olan Cetinje’deki Lovcen Ulusal Parkı, zirvesindeki kamp alanları ve el değmemiş doğasıyla adeta gizli bir cennet.

Şimdi, Karadağ’ın göz alıcı doğası, tarihi dokusu ve kültürünü tanıma fırsatı sunan unutulmaz bir yolculuğa hazırlanma zamanı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here