Kayseri’nin Yahyalı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri kent merkezine 145 km mesafede yer alıyor. Kayseri Yahyalı ve Adana’nın Aladağ ilçesine yaklaşık 55 km uzaklıktaki şelalelerin en önemli özelliği ise, kaynağından çıktığı şekliyle dökülüyor oluşu.

Torosların en yüksek kesimi olan Aladağlar içinde, derin bir vadide yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, beşi büyük, ikisi küçük olmak üzere yan yana dizi halinde 40-60 m’den dökülüyor. Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından olan Kapuzbaşı’nda, 70 m yükseklikten ve 7 ayrı noktadan dökülen Aladağ ve Aksu Çayları, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılıyor ve yaz aylarında eşsiz bir serinlik duygusu yaratıyor.

Karpuzbaşı Şelaleleri Nerede Nasıl Gidilir

Kapuzbaşı Şelaleleri Nerede Nasıl Gidilir

Sularının yıl boyu gür akması ve yüksekliklerinin fazla olması nedeniyle Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasında gösterilen Kapuzbaşı Şelaleleri, dağ yamaçlarından birbiri ile yarışırcasına akan yan yana 7 şelale, doğanın Kayseri’ye armağan ettiği eşsiz güzelliklerden. Torosların tepesindeki doğal güzelliklere sahip şelalelere ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfalt. Eskiden 3 saate ulaşılabilen bu güzelliklere artık 1,5 saatte kavuşmak mümkün.

Yahyalı’nın Büyükçakır Mahallesi kuzeyindeki Ensenin Tepesi’nde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri’ne ulaşım, Kayseri-Develi yolu ile Yahyalı’ya ulaştıktan sora, Yahyalı’ya 55-65 km uzaklıktaki iki ayrı yoldan sağlanıyor. Yollardan birisi 65 km’lik, Yahyalı-Dikme-Çamlıca-Ulupınar-Kapuzbaşı güzergahı. Diğeri ise Yahyalı-Dikme-Delialiuşağı-Yeşilköy-Balcıçakırı-Kapuzbaşı güzergahını izleyen 55 km’lik yoldan oluşuyor.

Kayseri Yahyalı’da bulunan ve 500 m2’lik bir alan içerisinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, kayalar arasından fışkıran, yüksek su debisi ile dökülen, yaz ve kış aylarında devamlı akan kaynak şelaleleri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here