Kaputaş Plajı, Antalya’nın cennet koylarından sadece biri. Kaş ilçesinin Kalkan mevkinde konumlanan nefis plaj, Kaş’a 20 km, Kalkan’a 7 km uzakta bulunuyor. Kendisiyle aynı adı taşıyan ve sarp kayalıklarla çevrili etkileyici bir koydaki Kaputaş Plajı, bu özelliğiyle ülkemizin nadir doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Kaputaş Plajı, Antalya’nın en güzel ilçelerinden olan Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde ‘Kanyon ağzı’ olarak tanımlanan, yer altından akan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz renginde bir plaj olarak biliniyor. Hemen yol kenarından başlayan 187 basamaktan inilerek ulaşılan şahane plaj, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor.

Kaputaş, Kaş, Antalya

Kaputaş Plajı, Antalya

Akdeniz Bölgesi’nde sıklıkla ziyaret ettiği plajlardan Kaputaş Plajı, çoğu zaman durgun olsa da kış aylarında vadiden deniz doğru inen sular yüzünden herhangi bir yapılaşmaya izin vermiyor. Hala bakir halini koruyan plaj, mavi yolculuk teknelerinin de gözde yerleri arasında.

Kaputaş Plajı, sahilin altından akan kaynak suları yüzünden soğuk bir suya sahip, ancak güneşin etkisiyle hızla da yaz döneminde ısınıyor. Mavi bayraklı Kaputaj plajının sahili çakıllı ve kumla karışık.

Kalkan Belediyesi tarafından korunan plaja giriş ücretsiz. Masmavi Akdeniz kıyısına nazır şezlong ve şemsiye için isterseniz kiralama parası ödemeniz gerekiyor. Dileyen kendi şemsiyeni kullanabiliyor elbette. Kumsalın bulunduğu alanın üst kısmına taşınabilir 5 ahşap soyunma kabiniyle büfe ünitesi bulunuyor.

Göz at: Kaş’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler

Kaputaş Plajı

Açık yeşilden maviye doğru rengi değişen muhteşem denizi ve el değmemiş doğallığıyla dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı’nda Mavi Mağara olarak bilinen bir mağara da mevcut. Eskiden fokların yaşadığı bu sadece mağaraya teknelerle ulaşılabiliyor.

Kaputaş Plajı nerede

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kaputaş Plajı, Kalkan’a 7 km mesafede, Kaş ve Kalkan arasında yer alıyor.

Antalya, Kaputaş

Kaputaş Plajı’na nasıl gidilir

Dünyanın en güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı Antalya’da ilçesinde bulunmasına rağmen Dalaman Havalalanına daha yakın bir konumda. Plaj Dalaman Havalimanına 127 km mesafedeyken, Antalya Havalimanına 220 km yer alıyor.

Dalaman ya da Antalya’ya geldiyseniz öncelikle Kaş’a ulaşmanız lazım. Antalya’dan Kaş beldesine giden otobüs seferleri bulunuyor. Kaş’a ulaştıktan sonra ise plaja giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Dalaman’dan ise önce Fethiye’ye oradan Kaş’a gidebilirsiniz. Fethiye otogardan kalkan ve Kaş’tan geçen otobüsler var. Karayolunu kullanarak kendi arabanız ile araba kiralayarak da plaja ulaşım mümkün.

Yolunuz Kaş’a düştüyse mavinin her bir tonunu barındıran deniziyle ünlü Kaputaş Plajı’nı görmeden geri dönmeyin.

1 YORUM

  1. Tek kelimeyle harika bir yer. Dünyanın en güzel plajlarından biri. Dalgalarla oynamak, masmavi suların tadını çıkarmak gerek. Yaz gelsin de yola çıkalım 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here