Dünyanın en büyük ve en eski çarşıları arasında yer alan Kapalı Çarşı, İstanbul’un en turistik yerlerinden biri. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1460 yılında yapımına başlanan Kapalı Çarşı, İstanbul’un merkezinde bulunan Beyazıt ve Nuru Osmaniye Camileri arasında yer alıyor.

4 bine yakın dükkanı, 25 bine yakın çalışanıyla 500 yıldır önemli bir ticaret merkezi olan Kapalı Çarşı, bugün hala dünyanın en fazla ziyaret edilen yerlerinden.

Kapalı Çarşıya nasıl gidilir

Kapalı Çarşı, İstanbul

Yüzyıllar boyunca Akdeniz‘in ve Yakın Doğu’nın önemli bir ticaret, el sanatları ve finans merkezi olan Kapalı Çarşı, ilk olarak İstanbul’un Fethi’nden sonra Fatih Sultan Mehmed’in isteği üzerine inşa edilmiş.

Önceleri ahşap olan bu yapı daha sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle taş ve tuğlalar kullanılarak genişletilmiş. Yeni hanlar ve bölümlerin eklenmesiyle giderek genişleyen çarşı, büyük bir alana yayılmış.

Kapalı Çarşı Nasıl Gidilir

Doğu’nun ve Batı’nın birleştiği önemli bir şehir olan İstanbul’da kurulan Kapalı Çarşı, dünyanın ilk alışveriş merkezlerinden biri olarak biliniyor. Özellikle çeşitli meslek gruplarına ait imalathaneler ve atölyeleriyle ünlü olan Kapalı Çarşı’da 4 bine yakın dükkan bulunuyor. İlk defa gezenler için bir labirent gibi görünen çarşı 65 sokağa yayılıyor.

Ticaret hayatında kaliteli üretimin, ticaret ahlakının, etkili bir rekabetin inceliklerini öğreten önemli bir mekanizma olan Kapalı Çarşı; deriden, yorgana, sabundan, bakıra, kilitten aynaya kadar birbirinden farklı pek çok ürünün imalathanesini içinde bulunduruyor.

Kapalı Çarşı İstanbul

Ürünlerinin bolluğu, çeşitliliği ve kalitesi sayesinde uzun yıllar rakipsizliğini koruyabilmiş olan Kapalı Çarşı, bugün hala ihracat ve ithalatın önemli bir merkezi konumunda.

Kapalı Çarşı’dan neler alınır

Osmanlı’nın önemli bir geleneği olan zanaatkarlığın bugün hala ülkemizde devam ettiği nadir yerlerden olan Kapalı Çarşı’da Türk el sanatlarının en güzel örneklerini, rengarenk kumaşları, dünyaca ünlü Türk halılarını, birbirinden ipek ürünleri, altın ve gümüş takıları, bakır ve pirinçten objeleri, ilginç deri ürünleri, çeşit çeşit dünya baharatlarını ve daha saymakla bitmeyen pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Kapalı Çarşı çalışma saatleri

Her yıl milyonlar kişinin ziyaret ettiği Kapalı Çarşı, dini bayramlar ve pazar günleri dışında haftanın 6 günü 8.30-19.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyor.

Kapalı Çarşı nerede

Kapalı Çarşı nerede

İstanbul‘da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kapalı Çarşı, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunuyor. Beyazıt Cami ve Nuruosmaniye Cami’si arasından uzanan Kapalı Çarşı’ya İstanbul’un pek çok yerinden kalkan Eminönü otobüsleriyle kolayca ulaşılabiliyor. Bunun yanında Kapalı Çarşı’ya tramvayla gitmek isterseniz Beyazıt ya da Eminönü duraklarında inmeniz gerekiyor.

Dünyanın en büyük çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı, buram buram tarih kokan yapısı, birbirinden renkli dükkanları ve dünyanın farklı yerlerinden gelen binlerce ürünüyle alışveriş için en keyifli adreslerden.

2 YORUMLAR

  1. Buraya gidince kendimi kaybediyorum. Her sokağında bambaşka detaylarla karşılaşıyorum. Kalabalıktan yorulsam da burayı keşfetmeye doyamıyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here