Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lavların yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan, doğanın bir sanat eseri gibi ince ince işlediği büyülü bir coğrafya. Adını Kapadokya Krallığı’nın eski ismi olan “Katpatuka” kelimesinden alan ve Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Kapadokya, Uçhisar, Göreme, Avanos, Ürgüp, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresini içine alan bir bölge.

Romalıların ilk Hıristiyanlara baskılarını arttırdığı 3-4’üncü yüzyıllarda “bir lokma bir hırka” felsefesiyle yola çıkanlar, özgürce ibadet edebilecekleri bir yer ararken Kapadokya’nın lav ve küllerden oluşan yumuşak tabakalarını fark edip buraya yerleşmişler. Yeraltı şehirleri kuran, yüksek kayalıklarda üst üste delikli mağaralar açan ilk Hristiyanlar, savaşçı olmadıkları için, toprağın bereketini güvercin gübreleriyle kuvvetlendirmişler. Bir tarım toplumu gibi ekip biçerek yaşamlarını sürdürmüş, inançlarını yaşatmayı başarmışlar.

Kapadokya Gezi Rehberi

Bizans’ın ek güce ihtiyaç duyarak rahipleri de asker yapmaya başlaması ile idealist olan din adamları da kaçarak bu bölgeye yerleşmiş ve kendi kiliselerini inşa etmişler. Dünya nimetlerinden elini eteğini çeken münzeviler ise bu mağaralarda inzivaya çekilmiş.

Çok bilinen rotalarıyla Kapadokya’yı gezip, bunun da dışına çıkabilmek için, herkesin kendi yolunu bulması, kendine özel manzarayı keşfetmesi gerekiyor. Sürüden ayrılmayı, vadilerde kaybolmayı, kiliselerde yüzlerce yıllık geçmişin sesini dinlemeyi seçenler için atla, ciple, motosikletle, bisikletle ya da yürüyerek pek çok keşif seçeneği mevcut.

Kapadokya Gezilecek Yerler

1. Göreme Açık Hava Müzesi

Goreme Kapadokya Gezisi

Dört bir yanı kayalara oyulmuş kiliselerle çevrili olan Kapadokya’da yaklaşık 360 oyma kilise bulunuyor. En iyi korunmuş Bizans dönemi kilise ve fresklerin yer aldığı Göreme Açık Hava Müzesi isebölgenin baş tacı. Müzede, 6 kilise ve hemen girişte biri rahiplere diğeri de rahibelere ait olmak üzere 2 manastır bulunuyor.

Hristiyanlığın 3-4. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olarak kabul edilmesinin ardından, Kayseri (Sezeria) doğumlu Aziz Basil buraya gelerek bölgenin bu önemli noktası olan Göreme’yi (Korama’yı) bir eğitim merkezi seçmiş. Burada yüzyıllar boyu yalnızca din adamları eğitilmiş ve yaşamlarını sürdürerek ibadet etmişler. Kiliseler değişik dönemlerde tahrip edilmiş ve tekrar yapılmış. Freskler ise dönemlerin çalkantılarıyla birlikte üstleri alçıyla sıvanarak tekrar boyanmış.

1. Azize Barbara Kilisesi

Azize Barbara Kilisesi

11. yüzyıl yapısı olan Azize Barbara Kilisesi duvarlarına, İkonoklastik dönem sonrası olmasına rağmen, o dönemde yapılan hataları hatırlatmak için, hiçbir insan figürü kullanılmadan, geometrik desenler yapılmış.

2. Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise

Yapılışı sırasında bir aziz ya da azizenin ölümü durumunda devam etmenin uğursuzluk getireceğine inanıldığından, oyulma işleminin yarım bırakıldığı düşünülen Yılanlı Kilise, ününü girişin hemen sağ duvarında yer alan ve kadın göğüslerine sahip bir erkek figürüne borçlu.

3. Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Daha önceleri korunaklı bir girişi olan ve ancak bir tünelden geçilerek varılabilen Karanlık Kilise, zor ulaşımı sayesinde çok az tahrip olmuş. Bu 11. yüzyıl yapısı bugüne dek bölgenin en iyi korunmuş kilisesi olarak kabul ediliyor.

5. Çarıklı (Sandallı) Kilisesi

Çarıklı Kilise, Kapadokya

Karanlık, Çarıklı ve Tokalı Kiliseleri, sanata olan düşkünlüğüyle tanınan ve İç Anadolu’ya geldiği sıralarda bu kiliseleri gezen Osmanlı padişahı III. Selim’in emriyle restore edilmiş. Bu nedenle, ender rastlanan bir örnek olarak, 12’inci yüzyıl yapısı olan Çarıklı (Sandallı) Kilisesi’nin freskleri arasında, onurlandırılmak için sarığıyla resmedilen III. Selim de bulunuyor.

6. Tokalı Kilisesi

Tokali Kilise, Kapadokya

Açık Hava Müzesi’nin hemen dışında yer alan ve bölgenin en büyük kilisesi olan Tokalı Kilisesi 11. veya 12. yüzyıllarda inşa edilmiş. Buranın en dikkat çekici özelliği ise, bugüne dek göreceğiniz en duru güzelliğe sahip Meryem Ana freskine sahip oluşu…

Ürgüp’e 6 km. mesafede yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın olmazsa olmazlarından. Buradaki geziniz 1.5 ila 3 saat arasında sürebilir. 5 TL olan giriş ücretiyle, müzenin dışında olmasına rağmen, Tokalı Kilisesi de bu biletle gezilebiliyor. Yalnızca Karanlık Kilise için ek giriş ücreti alınıyor. Kış mevsiminde 08:00-17:00 saatleri arasında gezmek mümkün.

2. Ürgüp

Kapadokya’nın en önemli bölgelerinden biri olan ve adını Cumhuriyetin ilk yıllarında alan Ürgüp, Bizans döneminde önemli bir dini merkez olarak kullanılmış. Köy, kasaba ve vadilerinde ise kaya kiliselerin ve manastırların piskoposluk merkezi olan bölge aynı zamanda Roma dönemine ait kaya mezarlarına da ev sahipliği yapıyor.

Selçuklu ve Osmanlı zamanında ise Konya ve Niğde’ye giden yolların üzerinde önemli bir kale konumunda olan Ürgüp, en önemli tarihi yapıları olan Altıkapılı ve Temenni Tepesi Türbeleri’nin yanı sıra dönemin 70 cami, 5 kilise ve 11 kütüphanesinin de yer aldığı önemli bir merkez olmuş.

Pek çok gezilecek yere sahip olan Ürgüp’te, Pembe Vadi, Kızılçukur Vadisi, Üzengi Vadisi, Pancarlık ve Keşlik Vadileri, Temenni Tepesi, Kadı Kalesi, Taşkın Paşa Cami, Aziz Theodore Kilisesi, Pancarlık Kilisesi, Rum Hamamı, Ala Kilise, Kepez Kilisesi, Balkan Kiliseleri, Ayvasil Kilisesi, Mustafa Paşa, Sarıhan, Fıratkan, Halacdere, Altıkapılı, Soğanlı Ören Yeri, Damsa Çayı ve Ürgüp Müzesi’ni görebilirsiniz.

3. Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya Gorulmesi Gereken Yerler-Zelve

Kaya oyma yaşam alanlarının en çarpıcılarına rastlanan Zelve Açık Hava Müzesi’nin üç vadisine yayılmış olan bir manastır kompleksi bulunuyor. 9. Yy yapısı olan kiliseler Ikonoklastik dönem öncesine ait. Ancak kayaların yuvarlanma tehlikesiyle birlikte, 1953’de bölgenin boşaltılmasına kadar, burada Türkler yaşamış. Zaman zaman hâlâ kayaların koparak düştüğü görülen bölgede yerleşimciler, yumuşak tüf kayanın sunduklarıyla yaşam yerlerini yapmışlar.

İlk vadinin sol tarafında, kiliseden dönüştürülmüş bir cami bulunuyor. Vadinin yukarı ve aşağı bölümlerinde nadiren haçların ve fresklerin görüldüğü sayısız pek çok küçük kiliseye rastlanıyor. Zelve’de nadir görülen resimler, üçüncü vadinin sol yamacındaki kiliselerde mevcut. Duvarlarında kırmızı ve yeşil asmalar olan Üzümlü Kilise ve Balıklı Kilise, Ikonoklastik dönemin tipik örnekleri. Ürgüp-Avanos yolu üzerinde, Zelve’ye 2 kilometrelik bir sapak yer alıyor. Yol, Zelve Açık Hava Müzesi’nde son buluyor. Müzeyi 08:00- 17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

4. Paşabağı

Kapadokyada Gorulecek Yerler-Pasabagi

Kapadokya vadilerinin en pitoresk ve aynı zamanda en fotojenik olanı, dolayısıyla da en çok fotoğrafı çekilen yeri olan Paşabağı, Zelve’den Avanos yoluna çıkınca, 2 km. sonra solunuzda beliren tipik peribacaları görüntüleri.

Bu bölgeye daha önce Keşişler Vadisi deniyormuş. Adını buraya ilk gelen gezgin bir aziz olan Aziz Simeon Stilit’ten almış. Burası “stilit” olarak anılan ve dünyevi nimetlerden el etek çekerek yaşayan bir grup keşişin en sevdikleri inziva yeriymiş. Keşişler, bazen iki hatta bazen üç olan siyah bazalt külahlı bu peri bacalarında yaşıyorlarmış. Üç külahlı peri bacalarından birinde Aziz Simeon Stilit’e adanmış küçük bir kilise bulunuyor. En tepesinde yer alan bir keşiş hücresi var.

5. Çavuşin

Kapadokya-Gezilecek-Gorulecek-Yerleri

Çavuşin, bölgedeki birçok kaya oyma yerleşimlerinden biri. Burayı diğerlerinden farklı kılansa, 1950’lerde başlayan kaya evlerin boşaltılma çalışmalarından sonra, yeni kurulan köyün bugün eski Çavuşin ile birlikte iç içe geçmiş olması. Yani burası Zelve’den farklı olarak yaşayan bir müze halinde bırakılmış.

Eski köye girince, büyük bir ceviz ağacının altında, güzel bir çay bahçesi, bahçenin önündeki yürüyüş patikası bulunuyor. Tipik bir Selçuklu Camisi örneği olan köyün eski camisini gördükten sonra, kendinizi yürüyüş patikasına bırakın, patika sizi eski köyün zirvesine çıkaracak. Burada Kızılçukur Vadisi’nin şahane manzarasını gördükten sonra, tepenin diğer yamacından yeni köyün meydanına iniliyor. Göreme-Avanos yolu üzerinden Çavuşin’e ulaşınca, sağınızda yüksek bir noktada Göreme Açık Hava Müzesi’ndekiler kadar güzel bir kilise olan Çavuşin Kilisesi’ni göreceksiniz. Girişi ücretli olan yapıyı gezmeden ayrılmayın. Çavuşin, Avanos yolu üzerinde, Göreme’den 6 kilometre mesafede yer alıyor.

6. Uçhisar

Uçhisar Kapadokya Gezilecek Yerler

Bir taraftan dünyanın her yerinden gelen turistler, Göreme’deki ucuz pansiyonlarda haftalarca konaklayıp barlarında çılgınca eğlenirken, bir taraftan da yukarılardaki Uçhisar, yakın bir zamanda, bölgenin en çarpıcı kaya otelleri ve şık restoranlara ev sahipliği yapıyor. Esbelli bölgesi gibi, Kapadokya’da da kalınacak en bozulmamış yerlerden biri burası.

Kalenin eteklerindeki dar sokaklarda ve Arnavut kaldırımı yollarda yürürken, bakımsız olmasına karşın korunmuş bir yerleşim. Geçmişte Uçhisar Kalesi de, burada yaşayanların güvenliğinin tehlikeye girmesiyle boşaltılmış. Uçhisar’ı hâkimiyeti altına alan yaklaşık 160 metrelik kaya parçasının en tepesine çıkmak için en iyi zaman günbatımı.

Göreme Caddesi, otoparka varıyor, buradan da bir hediyelik eşya dükkânının içinden alacağınız biletle, dükkân içinden geçerek, yaklaşık 15 dakikada zirveye varıyorsunuz. Burası Kapadokya’nın jeolojik yapısına bir kez daha hayran olmak için en stratejik nokta. Doğu’daki Erciyes Dağı, güneybatıdaki Melendiz ve Hasan Dağları, buradan daha da nefes kesici.

7. Ortahisar

Ortahisar, Kapadokya Gezilecek Yerler

Göreme’deki turist kalabalığının bir benzerini, burada hiçbir zaman göremezsiniz. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük narenciye deposu olan Ortahisar, köylerin o saflığını bir derecede korumuş. Güneydeki turunçgil yetiştiricileri, son 15 yılda tüf kayaya kazılmış bu mağara depoları kiralayarak, buranın ekonomisinin hareketlenmesini sağlamış.

İçinde bir kamyonun bile dönebileceği genişlikte depoların yer aldığı Ortahisar’ın turistleri turist çeken özelliği ise, 86 metre yüksekliğindeki kalesi. Uçhisar’da olduğu gibi, bir zamanlar bu kalede de bir köy halkı yaşıyormuş. Kaleye çıkmak Uçhisar Kalesi’ne çıkmak kadar kolay değil ancak vadinin görüntüleri nefes kesici.

Ortahisar civarındaki vadilerdeki kiliselerin bazılarını tek başınıza bulmanız imkânsız. Yürümeyi göze alıyorsanız, çok az turistin uğradığı Pancarlık Vadisi içinde birçok kilise yer alıyor. Bunların hepsi görülmeye değer ancak her zaman açık olmayabiliyorlar. Yola çıkmadan önce, Ortahisar’ın gönüllü turizm elçisi olan Crazy Ali’yi bulun. Ürgüp-Ortahisar yolu üzerinde çok az bilinen Hallaç Hastane Manastırı da sizi epey şaşırtacak.

8. Avanos

Avanos-Kapadokya-Gezilecek-Yerleri
Akhal Teke At Çiftliği, Avanos

Avanos çömleklerinin hamuru olan kil, aynı zamanda Avanos’u, Kapadokya’nın geri kalan kısmından ayıran Kızılırmak’a da rengini veriyor. Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak, sık yağmur yağdığı zamanlarda ve karlar eridiğinde daha çok kızıllaşıyor. Demir oksit oranının en yüksek olduğu killi topraklara sahip olan Avanos’a 14 km mesafede ise Özkonak Yeraltı Şehri bulunuyor.

9. Yeraltı şehirleri

Kapadokya görülecek yerler: Yeraltı şehirleri
Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya olağanüstü oluşumlarının yanında yeraltında da akıl almaz sürprizler saklıyor. Peri bacalarının büyüsüne kapılıp, yeraltı şehirlerinin önemini atlamamak gerekiyor. Kapadokya bölgesinde bulunan yaklaşık 30 yeraltı şehrinden yalnızca 7 tanesi gezilebiliyor. En çok ziyaret edilenler, Nevşehir-Niğde yolu üzerindeki Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri.

Bu bölgede hiç peri bacasına rastlanmıyor ancak derinliklerde hiç fark edilmeyen, nüfusları bazen 30 bin kişiye varabilen şehirler, yine aynı volkanik tüften yeraltına inşa edilmiş. Kiliseler, misyoner okulları ve şarap mahzenleri, kentlerde Hristiyanların nüfusun yaşamış olduğunu gösteriyor. Nevşehir’e 29 km. mesafedeki, henüz yalnızca dörtte biri gezilebilen Derinkuyu, en iyi fikir veren yeraltı şehri. Derinkuyu’nun 9 km. kuzeyindeki Kaymaklı da görülmeli.

10. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacibektaş Turbesi

Selçuklu, Ortodoks papazlar için adeta bir üniversite olan ve Hıristiyanlığı besleyen en önemli bölge kabul edilen Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’nin etrafındaki Hıristiyan toplulukların arasına Müslümanların yerleşmesini sağlamış. Böylece askeri fethin yanı sıra, inanç fethini de tamamlayabileceklerini düşünmüşler.

Bunu da Horasan’dan gelen ve felsefeleri bugün halen geçerli olan, geniş İslami görüşe sahip âlimlerle yaptırmak istemişler. Bu hoşgörüyü zirveye çıkaran Mevlâna Kapadokya’nın güneybatısını, Hacı Bektaş-ı Veli ise, bölgenin kuzeybatısını merkez edinmiş. Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesi, Nevşehir’in 50 km. kuzeyinde yer alıyor.

Kapadokya Gezisi Tavsiyeler

– Kaçının

 • Uçhisar Kalesi’ne çıkarken yanınızdaki çocukları başıboş bırakmayın.
 • Kayadan oyulmuş otellerin konforsuz oldukları yanılgısına kapılmayın.
 • Kapadokya doğa ve tarihinin bir noktadan sonra kendini tekrar ettiğini düşünmeyin.
 • Bir günde klasik Kapadokya turu yapmaya kalkışmayın.
 • Kiliseleri görmemezlik etmeyin.

– Yakalayın

 • Üzengi Deresi’ndeki güvercinlikleri görün.
 • Şömine’de Testi Kebabı kırdırın.
 • Avanos Chez Galip’te, çekiliş için bir tutam saç bırakın.
 • Kapadokya’nın çömlek peynirinden alın.
 • Cip safarilere katılın.
 • Kapadokya çok önemli bir coğrafya. tarihi ve doğal mirası çok zengin. Güvenilir firmalardan iyi bir rehberli Kapadokya turu buldunuz mu kaçırmayın!

– Manzara Noktaları

 • Tipik bir Kapadokya kartpostalı çekmek için akşamüstü Göreme-Uçhisar arasındaki Esentepe Mevkii, Kaptan Osman’ın Yeri.
 • Ürgüp’ün Nevşehir tarafından girişinde solda, “Üçgüzeller” diye bilinen Kapadokya’nın sembolü peribacaları.
 • Ürgüp- Nevşehir yolunun 5. kilometresinde, bir yanda Erciyes Dağı diğer yanda Kızılçukur Vadisi günbatımı noktası.
 • Ihlara Kanyonu’nun başlangıç ve bitiş noktaları.

Kapadokya alışveriş

Avanos’un çömlekleri, Soğanlı’nın bez bebekleri, minyatür peri bacaları, Ürgüp Kayseri Caddesi’nde sağlı soğlu dükkanlarda gümüşler, antikalar, kilimler, halılar. Kabak çekirdeği ve çömlek peyniri…

Agad; mücevherler ve oniks taşından biblolar. Kapadokya Cad. No:73, Avanos, 0384 511 54 30

Crazy Ali; antika dükkanı ve turizm danışma. Ortahisar, 0384 343 38 26

Şarap; yörenin üzümlerinden yapılan ve Türkiye’nin dört bir yanında ün salan beyaz ve kırmızı Kapadokya şaraplarının iki ünlü markası, Turasan ve Kocabağ. Boğazkere, Öküzgözü, Kalecik Karası ve diğer çeşitler arasından, tadarak seçebilirsiniz. Kızılçukur Vadisi’ndeki günbatımı şarapsız düşünülemez. Turasan; Çimenli Mevkii, Ürgüp, 0384 341 49 61. Kocabağ; Uçhisar, 0384 219 29 79

Kapadokyada-Gorulmesi-Gereken-Yerler

Kapadokya’ya nasıl gidilir

Haftanın 7 günü de trafiğe açık bulunan Nevşehir Havalimanında Türk Hava Yolları tarafından her gün İstanbul-Nevşehir-İstanbul iç hat tarifeli seferleri, yaz sezonunda İspanya, Yunanistan ve diğer ülkelerden dış hat turistik charter seferleri yapılıyor. Şehir merkezine 30, ilçe merkezine ise 11 km uzaklıkta yer alan havaalanında Pegasus ve Anadolu Jet’in de uçuş seferleri bulunuyor.

İkinci uçuş alternatif olan Kayseri Havaalanı ise, Nevşehir merkeze 100 km mesafede yer alıyor ve yaklaşık 45 dakikada Uçhisar’a ulaşım mümkün. Bölgedeki birçok otel, misafirlerine havayolu taşıma hizmeti veriyor.

Karayolu ile gelmek isteyenler için Kayseri-Nevşehir arası 102 km; Ankara’dan yola çıkıp Kırşehir üzerinden Nevşehir 274 km mesafede yer alıyor. İstanbul’dan Bolu-Ankara-Kırşehir-Nevşehir istikametini izleyecekler için 732 km; İzmir – Uşak – Afyon – Konya – Aksaray – Nevşehir rotası ise 746 km sürüyor. Adana’dan Kayseri’ye Erciyes Ekspresi treni de bir alternatif olabilir.

Kayseri’den Nevşehir, Ürgüp ve Göreme’ye; Nevşehir’den de Ürgüp, Göreme, Avanos ve Uçhisar’a dolmuşlar hareket ediyor.

8 YORUMLAR

 1. Kapadokya 1 tan günde bir çok yerini görürsünüz. Ama hakkıyle gezeyim derseniz 10 gün dahi yetmez. Cappadox festivalini kaçırmayın.

 2. Pek bilinmese de Aksaray’a bağlı Güzelyurt’ta bulunan Selime Katedrali ve Manastır Vadisi de kesinlikle görülmeye değer. Zaten Güzelyurt bile başlı başına bir gezi noktası olmalıdır. Taştan yapılmış eski Rum evleri bir harika. Tüm bu noktalar Ihlara Vadisine çok yakın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here