Ana sayfa Mersin Erdemli Kanlıdivane, Erdemli

Kanlıdivane, Erdemli

22
0

Akustiği çok iyi olduğu için günümüzde konserlere de ev sahipliği yapan Kanlıdivane ören yeri, antik kentler bakımından zengin olan Mersin’in yaklaşık 50 km batısında yer alıyor. Erdemli İlçesi, Ayaş Beldesi’ne bağlı Antik Kent 30 m. derinliğe sahip ve bölgedeki en büyük obruklardan biri olan Kanlıdivane obruğu etrafında kurulmuş.

Kanlıdivane isminin kökeni hakkında iki görüş var. İlk ihtimal isimdeki “kanlı” kısmının kentin antik ismi olan Kanitellis‘ten ya da obruğun içinde yağmur sularıyla toprak rengine bulanan kabartmaların kırmızıya çalan renginden, “divane” kısmının ise burada dağınık olarak yaşayan Türkmen topluluklarının zaman zaman divan adı verdikleri toplantılarından geldiği yönünde. İkinci görüş ise Roma döneminde suçluların obruğa atılıp vahşi hayvanlara yem edildiği için kente Kanlıdivane denildiği.

Kanlidavane, Mersin

Helenistik Dönem’den, Geç Antik Dönem’e kadar M.Ö. 2 ila M.S. 7. yüzyıllar arasında yerleşim yeri olduğu anlaşılan antik kentin çevresinde kurulduğu obruğun içerisinde Armaronxas ailesine ait kaya kabartması bulunuyor.

Kabartmanın sağ tarafında yer alan beş satırlık bir yazıtta ailenin isimleri yazıyor. Obruğun batı duvarlarında ise Kilikya askeri olduğu düşünülen bir savaşçı kabartması yer alıyor.

Kanlıdivane’nin Antik Dönem’de Olba Krallığı’nın sınırları içinde bulunan önemli bir dinsel merkez olduğu Bizans Dönemi’ne ait kiliselere dayanılarak söylense de, son yapılan çalışmalarla burasının ayrı bir kent olma özelliği taşıdığı yönünde.

Kanlidivan, Erdemli
Kanlidavane

Yüzey araştırmalarında tespit edilen 15 atölye ile presler, pres yatakları, vida ağırlıkları, pres ağırlık taşları, kırma tekneleri ve kırma taşları gibi üretim araçları kentin özellikle geç antik dönemde önemli bir zeytinyağı üretimi merkezi olduğunu ortaya çıkarmış. Bazı Antik Dönem’e ait zeytin işleme atölyelerinin köylüler tarafından ev olarak kullanıldığı da ortaya çıkan veriler arasında.

Obruğun etrafındaki ana yerleşim yerinde kesme taştan yapılmış bazilikalar, caddeler, kaya mezarları, sarnıçlar yer alıyor. Antik kentte Müslüman mezarlığı da bulunuyor. Göçebe aşiretlere ait bu mezarlık Türkmen aşiret yerleşimine aitmiş.

Mersin Kanlidivane

Yerleşim yerinin güneybatısında M.Ö. 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kule, günümüze kadar ulaşan kentteki en eski yapı. Kitabesinde yazana göre kule, Tanrı Zeus için rahip krallardan Olbalı Tarkyaris’in oğlu Teukros tarafından yaptırılmış. Obruğun çevresindeki bazilikalar ise 4. yüzyıl sonları ile 6. yüzyıl ortaları Bizans dönemi eserler.

Kanlidavane

Kanlıdivane’ye nasıl gidilir?

Kanlıdivane Mersin’e yaklaşık 50 km uzaklıkta, Mersin-Silifke yolunda Erdemli’yi geçtikten sonra 15 km daha giderek ve Kanlıdivane tabelasından saparak ulaşabilirsiniz.

Kanlıdivane giriş ücreti

Giriş ücretinin yalnızca 5 TL olduğu ören yerini Müzekartınız ile yılda 2 kez ücretsiz, Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan mağara, Nisan-Ekim döneminde 8.00-19.00; Kasım-Mart döneminde ise 8.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul ediyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here