Ana sayfa Yunanistan Yunan Adaları Yunan Adaları: Kandiye, Girit Adası

Yunan Adaları: Kandiye, Girit Adası

88
1

Akdeniz’in beşinci büyük ve Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit’in en büyük şehri ve yönetim merkezi olan Kandiye Heraklion veya İraklio olarak da biliniyor. Bembeyaz evleri, tarihi binaları ve antik kentler, her yeri kaplayan zeytin ağaçları, balıkçı tekneleri, upuzun temiz kumsalları, güzel denizi ve leziz mutfağıyla Girit Adası, görülesi bir yer.

Yunanistan’ın dördüncü büyük şehri olan Kandiye veya tüm dünyanın tanıdığı adıya Girit Adası; Avrupa’nın ilk uygarlıklarından Minos’a yüzyıllar boyunca beşiklik etmiş, sonrasında Venedik ve Osmanlı kültürleriyle yoğrulmuş, eşsiz doğal güzelliklere sahip ve tabii ki mutfağıyla göz dolduran bir dünya harikası.

Heraklion

Girit Adası

Millattan Önce 9. yüzyılda Endülüslerin, 10 ila 13. yüzyıllar arasında da Bizans yönetiminde kalan kent, 13. ve 16. yüzyıllar arasında Kandiye ismiyle Venediklilerin kontrolüne geçmiş. 1669-1897 arasında da Megalokastro olarak Osmanlı hâkimiyetine girmiş. Ardından merkezi Kandiye olmak üzere kurulan Girit Eyaleti, Kandiye, Hanya ve Resmo sancaklarına ayrılmış ve bu sırada Mora Ayaklanmasını yaşamış.

1908’de 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra Girit Meclisi’nin aldığı Yunanistan’a katılma kararını, Yunan ve Girit meclislerinin birleşme kararı izlemiş ve Osmanlı yönetiminden çıkan Girit Adası’yla birlikte Kandiye de Yunanistan’a bırakılmış. 1941’de Alman işgalinde ağır bombardımandan hasar gören şehir, 2011’deki reformlarla çevresindeki 4 belediyeyle birleştirilen Kandiye Belediyesi olarak bugünkü halini almış.

Girit Adası Gezilecek Yerler

Girit Gezilecek Yerler

Girit Adası gezilecek yerler rotasında ilk durak Kandiye’de 400 yıllık Venedik hâkimiyetinden kalan şeyler geliyor. Eski şirin evleri ve dar caddeleriyle bir zamanlar Ege’nin ticaret merkezi olan Kandiye’de, görkemli Venedik Kalesi’nin hâkim olduğu liman göze çarpıyor. Oldukça hareketli olan şehir merkezinde denize doğru uzanan limanın sonunda, Cenevizlilerden kalma bir kale olan Kules yer alıyor.

Kandiye kent merkezinde, en sık rastlayacağınız objelerden biri de çeşmeler. Venedik duvarları üzerine oyularak yapılan çeşmelerin en bilineni Aslanlı Çeşme’nin olduğu Lion Square Meydanı. Meşhur Roma Çeşmeleri, Osmanlı Çeşmeleri ve Morosini Çeşmesi bunlardan diğerleri. Kentin en hareketli diğer bir meydanı olan Venizelou Meydanı ile meydanın kuzeyinde yer alan Hanya Kapısı da görülmeli.

Girit Adası
Gramvousa Kalesi

Venedik izlerinden biri olan Venedik Kalesi, kenti bir uçtan diğer uca çevreleyen Venedik duvarlarının, denize doğru uzanan kısmında yer alıyor. Hemen karşısındaki kıyıda ise, cephanelikler duruyor. Zamanında saldırılara karşı kent buradan korunuyormuş.

Her katında, farklı dönemlere ait eserlerin sergilendiği Heraklion Arkeoloji Müzesi, Girit’in tarihine ilişkin bilgi de alınabiliyor. Giritlilerin aslen Mısırlı olan Aziz Minas’ya olan sevgilerinden dolayı, onun adına birçok yerde yaptırdıkları manastırlar ve kiliselerin en önemlisi olan Aziz Minas Katedrali ile Bizans ve Venedik dönemlerinde inşa edilerek onarılan, Osmanlıların da bir dönem cami olarak kullandığı Agios Titus Kilisesi kentin tarihi dokuları arasında bulunuyor.

Heraklion Archaeological Museum
Heraklion Arkeoloji Müzesi

Helenistik dönem ve Minos uygarlığına ait pek çok kalıntının yer aldığı müzenin en ünlü parçası da halen üzerindeki dilin çözülemediği Phaistos Diski. Kandiye’ye 50 km mesafede bulunan Dikteon Mağarası, efsanelere göre Zeus’un büyüdüğü mağara olmasıyla ünlü.

Knossos Sarayı da merkeze 8 km uzaklıkta bulunan ve yine Minos uygarlığının kalıntıları olan Knossos Şehri’nin yer aldığı alan. Küçük fakat etkileyici bir müze olan Girit Tarih Müzesi’nde Girit tarihi ve yaşamış olan uygarlıklarla ilgili bilgilerin yanı sıra, Kandiye doğumlu ve Zorba’nın yazarı Kazancakis’in kişisel eşyalarının yer aldığı bir bölüm de bulunuyor.

Knossos, Girit Island

Şehir merkezine yakın olan ve plajlarıyla ünlü Hersonissos bölgesinde, bungee jumping, su kayağı gibi aktivitelere katılmanız da mümkün. Elbette kentin şahane bakir koylarının olduğunu da hatırlatalım.

 Girit Adası Yeme-İçme ve Alışveriş

Yunan Adaları‘nın hemen hepsinde zeytinyağı ve ürünleri ön plana çıkıyor. Zeytinyağı, deniz ürünleri, meze, Girit peyniri temelli mutfağa sahip olan Girit mutfağında Akdeniz kültürüyle şekillenmiş. Yöresel yemeklerinden en popüler olanları ise, gyros, souvlak, kleftaki, maghrata, anasonsuz bir rakı olan çikudya, dut rakısı mournoraki, Türk rakısının çok benzeri olan meşhur uzo, yine yerel bir rakı çeşidi olan tsikoudia ve sakız likörü olarak sayılabilir. Minos figürleri, zeytinyağı ve zeytinyağı sabunları, uzo, likör, Girit magnetleri en çok satılan yerel hediyelik eşyalar arasında bulunuyor.

Girit Adasi Gezisi

Girit Adası’na Nasıl Gidilir

İstanbul’dan Girit Adası’na direkt ulaşım bulunmuyor, ancak, Türk Hava Yolları ve Olympic Air ile haftanın her günü İstanbul-Atina arasında 1 saat 25 dakika süren uçuş seferleri bulunuyor. Elefterios Venizelos Havalimanı‘ndan yapılacak aktarma ile yaklaşık 50 dakikalık bir uçuşla Girit Kandiye Havalimanı’na ulaşılabilir. Şehir merkezine 3 km mesafede yer alan havaalanından taksi ile kente rahatlıkla ulaşım sağlanıyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here