Kanarya Rıhtımı, Londra sınırları içerisindeki Tower Hamlets’te bulunmakla birlikte finans ve iş sektörünün merkezlerinden biri olarak biliniyor. Aslında Londra’da bulunan iki finans merkezinden biri de denebilir.

Kanarya Rıhtımı Kulesi olarak da bilinen ve Birleşik Krallık’ın en uzun ikinci binası olan “One Canada Square” binası da dahil olmak üzere birçok devasa binayı burada bir arada görebilirsiniz. Kanarya Rıhtımı’nda toplamda yaklaşık 4,200 metrekarelik ofis alanı bulunuyor. Burada yaklaşık 90,000 kişinin çalışıyor ve Barclays, Morgan Stanley ve Thomas Reuters gibi devlerin genel müdürlüklerinin de yine bu bölgede bulunuyor.

Kanarya Rıhtımı (Canary Wharf), Londra

Londra’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan İskelenin ismi ise bir zamanlar dünyanın en yoğun ticaret limanlarından biri olmasından dolayıdır. 1980 yılında kapatılan ve orijinal ismi “The Isle Dogs” olan rıhtımın yerine Kanarya Rıhtımı kurulduktan sonra bölgede inanılmaz bir gelişim başladı. 1983 yılında ticari bölge unvanı kazandıktan sonra 1988 yılında dev ofislerin kurulması için çalışmalar başladı.

malta

Şu anda Kanarya Rıhtımı olarak bilinen bu yerin geçmişi dünyanın en yoğun gemi limanlarından biri olarak 1802 yılına kadar dayanıyor. Ancak liman 1950’lerin başlarında düşüşe geçti ve 1980’de kapatılmasına kadar sürmüş.

Kanarya Rıhtımı, Londra

Limanın şu anki halini almasında ki en büyük rol, CSFB Bankasının eski başkanı Michael von Clemm’in burayı bir ofis bölgesine çevirme fikriydi. Bu fikir tartışılmaya ve tamamen yeni bir iş merkezi tasarısının kararlaştırılmasına yol açtı. Yapım planı Merill ve Skidmore Owings ve sonraları da Koetter Kim tarafından hazırlandı. Aralarında bu bölgenin yeniden doğuşunu temsil eden Kanarya Rıhtımı kulesinin de bulunduğu ilk binalar 1991 yılında tamamlandı. Ne var ki açılış zamanında tüm firmalar ve yatırımcılar iflas ederek büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı.

Yerel halk arasında bu tarz bir gelişmenin topluluk adına hiçbir yarar sağlamayacağı  konusunda muhalefet başlamıştı. Ancak gelişim ilerledikçe muhalefet giderek azalmaya ve Liman ile halk arasında ilişkiler gelişmeye başlayarak yerel halktan 7,000 kişinin iş sahibi oluşuna kadar ilerledi. Kanarya Limanı’nın finansal kurtuluşu 1995 yılında yapılan bir konsorsiyumda geldi. Liman 2004 yılında Morgan Stanley tarafından yönetilen bir grup tarafından tekrar satın alındı.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here