KalkanAntalya‘nın batısında, Kaş‘a bağlı, 3000 yıl önceki Likya Uygarlığının yaşadığı, Antalya ile Fethiye arasındaki bölgede yer alıyor. Meis Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kurulduğuna inanılan Kalkan, uzun yıllar ulaşım zorluğunun da etkisiyle çevre beldeler gibi canlılık kazanamamış ve korunmuş bakir doğasıyla eşsiz güzellikler barındırıyor.

Patara Plajı Kalkan
Patara Plajı

Mavi bayraklı koyu, 13 km uzaklıktaki Patara Plajı’nın sığ denizi ve ışıl ışıl parlayan kumsalı, beyaz duvarlı evleriyle meşhur Kalkan, Osmanlı döneminde 1920’li yıllara kadar Kalamaki adıyla anılan eski bir Rum balıkçı mahallesiydi. Eski Rum evleri, camiye çevrilen kilisesi, küçük yat limanı bulunan ve yeşilliklerin, denizin, temiz havanın ve yıldızların keyfini çıkarabileceğiniz, Türkiye’de doğallığını halen koruyan ender yerlerden biri. Kalkan Koyu’nun açıklarında ise, üzerinde yerleşim olmayan Çata Adası bulunuyor.

Kalkan Nerede Nasıl Gidilir

Kalkan Gezi Rehberi

Kaş’a 27 km uzaklıktaki Kalkan’a, Kaş’tan kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşım mümkün. Antalya’ya 210 km, Muğla’ya 190 km, Fethiye’ye 80 km mesafede yer alan Kalkan’a diğer beldelerden minibüs veya otobüslerle ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Kalkan, İstanbul‘a 840 km, Ankara‘ya 660 km ve İzmir’e ise 410 km uzaklıkta yer alıyor.

Kaş gezilecek yerler arasında yer alan Kalkan’a Antalya üzerinden ulaşım için Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahını kullanabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmeyi düşünürseniz, Türkiye’nin birçok yerinden Kalkan’a otobüs seferi bulunuyor. Kalkan otobüslerinin bulunamadığı durumlarda Kaş ve Fethiye merkezlerine gelip, buradaki otogarlardan minibüslerle Kalkan’a ulaşılabilirsiniz.

Kekova Kalkan
Kekova

Kalkan’a en yakın havalimanı ise Muğla’da bulunuyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air ile haftanın her günü İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından yaklaşık 1.30 saatlik direkt uçuşlarla Dalaman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kalkan’a 128 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’ndan araç kiralayarak 2 saatte Kalkan’da olabilirsiniz. Diğer yandan havalimanından hareket eden Havaş servisleriyle önce Fethiye’ye, buradan Kalkan minibüslerle beldeye ulaşabilirsiniz.

Akdeniz‘in saklı güzelliği Kalkan’da Xanthos, Sydima, Pinara ve Batık Şehir Kekova gibi bozulmamış arkeolojik bölgelerin yanı sıra, masmavi denizi ve huzur dolu plajları keşfedebilirsiniz. Kalkan’da mutlaka görmeniz gereken yerler ise, Kaputaş ve Patara Plajları, Kaş Antik Tiyatrosu, Saklıkent, Patara Antik Kenti ve Likya Harabeleri.

2 YORUMLAR

  1. Konum olarak harika bir yerde, Kaş’a ve Fethiye’ye yakın. Denizi harika, mutlaka gidilmesi gerek yerlerden biri. Güzel yazı için teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here