Ana sayfa Japonya Tokyo Kalbinizi Çalacak Şehir: Tokyo, Japonya

Kalbinizi Çalacak Şehir: Tokyo, Japonya

1530
2

Tokyo, Japonca To (doğu) ve kyo (kent) kelimelerinin birleşiminden oluşarak doğunun başkenti anlamına geliyor. Yüzölçümü olarak İstanbul ile aralarında çok fark olmamasına rağmen 36 milyon nüfusu ile adeta küçük bir ülke sayılabilecek Tokyo, aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Yüksek teknolojiye, zenginliğe ve çok sayıda gezilecek yerlere sahip bu şehir kesinlikle herkese hitap ediyor. Tokya saati UTC +9’da bulunuyor. Tokyo telefon kodu ise +81. Japonya vize istemeyen ülkelerden olduğundan Japonya turu planlarken Japonya vizesi almaya gerek bulunmuyor.

Tokyo Turu

Uzak doğunun kesinlikle en güzel yanlarından biri de vize istememesi. Tokya uçak bileti ise çok uzun bir mesafe uçulduğundan pahalı bir bilet. Ancak mille alınırsa ya da çok önceden bir kampanya yakalanırsa iyi bir ücrete alınabilir.

Tokyo gezilecek yerler ise tarihi mirası, tapınakları, modası, teknolojisiyle bitmek bilmeyen bir cennet gibi. Tokya’da 1 ay da kalsanız her gün gidecek bir yer bulabilirsiniz. Japonya’da turist olmanın en güzel tarafi belki de turistik bölge aramaya gerek olmayışı.

Tokyo, Japonya
Kamakur,Tokyo, Japonya

Ülkenin hemen her yerinde tarihi eserlerin sergilendigi müzeler ya da kendisi başlıbaşına tarihi eser olan birçok yapı bulmak mümkün. Dahası tarihi eser merakınız yoksa bile, ülkenin her yerinden fışkıran doğayı gezmek yeterince eğlenceli ve dinlendirici.

Tokyo’nun merkezi birkaç bölgeye bölünmüş bir şehir. Kraliyet Sarayının, bakanlıkların ve elektronik düşkünleri için Akihabara’nın bulunduğu bölge Chiyoda; Alışveriş merkezlerinden Ginza ve balık pazarı Tsukiji’nin bulunduğu alan Chuo; Odaiba adasının ve Shiodome gökdelenin bulunduğu merkez Minato; Tokyo gece hayatının merkezi Shinjuku; Meiji tapınağının bulunduğu ve modanın kalbinin attığı yer Shibuya; Ikebukuro’nun olduğu tren alanı Toshima ve yerleşim bölgesi Meguro’dan oluşuyor.

Japonya’nın gözdesi Tokyo’yu ziyaret ettiğinizde, yüksek bir yerden fotoğrafını çekmek isterseniz temel olarak 3 alternatifiniz var. Roppongi Hills, Tokyo Tower ve Skytree.

Tokyo gezilecek yerlerden Shinjuku
Tokyo gezilecek yerlerden Shinjuku

Tokyo’nun en yüksek, dünyanın ise Burc Halife’den sonra en yüksek yapısı olan Skytree gerçekten muazzam bir kule. Özellikle yüksek hızlı asansörü sayesinde 2 dakika gibi çok kısa bir sürede en üst kata çıkılabiliyor ve Tokyo şehrinin muhteşem manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz.

Tokyo’nun en merkezi noktalarından bir olan olan Shibuya semtindeki kavşak ve yaya geçidi çok kısa bir sürede binlerce insanın yolun bir tarafından diğer tarafına geçerek yer değiştirmesinin yarattığı sıradışı görüntü nedeniyle dünyaca ünlüdür. Tokyo’ya gelip de buradan geçen turistlerin aslında oldukça sıradan bir aktivite gibi gözüken bu olayın fotoğrafını ve videosunu mutlaka çekiyor.

Tokyo gezisi

Japonya’nın en popüler bilinirliklerinden biri olan geyşa kültürü Japonya’da 16. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış ve hala devam ettirilen bir kültür. Hatalı bir şekilde fahişelikle aynı anlamda kullanıldığına şahit olduğumuz geyşa kelimesi esasen erkeklerin hoş vakit geçirmesini sağlayan ve bu iş için yıllar süren eğitimden geçen kadınları tanımlıyor.

Katsura Village, girmek için önceden izin almanız gereken kraliyet ailesine ait bir çiftlik. İçerisinde Japon mimarisinin ve bahçe düzenleme sanatının güzel örnekleri mevcut.

Tokyo Turu
Tokyo bahçeleriyle de ünlü

Bu mega şehirde yazlar oldukça sıcak ve nemli, kışlar ise pek de soğuk olmayan ılıman bir havaya sahip. Ayrıca Haziran ve Eylül aylarında yaklaşık bir ay süren yağmurun çok fazla yağması dolayısıyla, bu dönemlere ‘yağmur mevsimi’ adı veriliyor.

Japonya’nın meşhur yemeklerinden biri suşi elbette ilk tavsiye edilenlerden birisi. Japonya’nın geleneksel ve en çok tercih edilen yiyeceği olduğundan sadece restoranlarda değil, marketlere, büfelerde, semt pazarlarında ve yiyecek satılan her yerde bulmak mümkün. Eğer çiğ balık yiyemiyorsanız, denir ürünlerinin kızartılmış hali olan Tempura tercih edilebilir. Bunların haricinde tavuk kızartması olan Yakitori de son derece lezzetli bir yemek.

Tokyo’yu keşfetmek sanılanın aksine hiç zor değil. Siz de Tokyo’yu merak ediyorsanız, Japonya Turu’nuzu daha fazla ertelemeyin.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here