Kaçkar Dağları Milli Parkı Rize, Erzurum ve Artvin şehirleri boyunca uzanan 51 bin 550 hektarlık geniş bir alana sahip. Doğu Karadeniz’de yeşilin en güzel tonlarını saklayan görkemli ormanlar, hırçın dereler ve sarp vadilerle çevrelenen bu doğa harikası, 1994 yılından bu yana milli park statüsünde.

Fırtına ve Hemşin dereleri arasında bulunan ve dört bin metreye yaklaşan zirvesiyle Karadeniz Bölgesinin en yüksek dağı unvanını taşıyan Kaçkar Dağları etrafına kurulan Kaçkar Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin en harika milli parkları arasında.

Kackar-Daglari-Milli-Parki

Türkiye’de en çok yağış alan Karadeniz Bölgesinde yer aldığı için çok çeşitli bitki türler ile zengin yeraltı su kaynakları ve akarsulara sahip milli park, hayvan çeşitliliği bakımından da bölgenin önemli doğa alanlarından biri. Milli parktaki hayvan türleri arasında; tilki, tavşan, kakım, karaca, ayı, kurt, çakal, yaban domuzu, sansar, gelincik gibi memelilerin yanı sıra yırtıcı ve ötücü kuşlar ve yaban horozları görülüyor. Hemşin ve Fırtına Deresi gibi su yoğunluğu yüksek derelerle çevrili olan milli parkta deniz alası (alabalık) da yaşıyor.

Türkiye’de buzul etkisinin görüldüğü nadir yerlerden biri olan ve içinde 100’e yakın buzul gölü yer alan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda buzulların dışında; sirkler, buzul vadileri ve morenler bulunuyor.

Kackar-Dagi-Milli-Parki

Milli parkın ününe ün katan bir diğer özelliği ise dünyanın dört bir yanından turist çeken Ayder Yaylasına ev sahipliği yapması. Türkiye’nin en eski kaplıcalarının yer aldığı Ayder; festivalleri, bölgeye özgü yayla evleri, doğal yaşamı, yeşilin en güzel tonlarını barındıran bitki örtüsü ve nefes kesen güzellikteki manzaralarıyla göz kamaştırıyor. Ayder Yaylası, özellikle bahar ve yaz aylarında bölge halkının ve turistlerin uğrak noktası haline geliyor.

Milli parkı ziyaret eden gezgin ve turistler; zirve tırmanışı, doğa yürüyüşü, doğa fotoğrafçılığı, ekoturizm, yaylacılık, kamping, flora ve fauna inceleme gibi keyif dolu etkinlikler yapabilir.

Ayder-Yaylasi-Kackar

Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Nasıl Gidilir

Kaçkar Dağları Milli Parkı’na Karadeniz bölünmüş sahil yolunu takip ederek, Çamlıhemşin üzerinden gidilebiliyor. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin karayolunu kullanarak Yusufeli ilçesi, Sarıgöl köyü, Altıparmak köyü ve Yaylalar köyü geçilerek ulaşılabiliyor. Çamlıhemşin-Rize arası 62 kilometre, Ayder-Çamlıhemşin arası da 17 kilometre uzaklıkta.

Milli parka en yakın havalimanı Trabzon ve Erzurum şehirlerinde hizmet veriyor. Milli park, Trabzon’a yaklaşık 219 kilometre, Erzurum’a da 372 kilometre mesafede konumlanıyor. Bu şehirlerden milli parka gitmek için şehirlerarası otobüsler ve minibüslerle aktarma yapmak gerekli.

Türkiye’nin Doğu Karadeniz’deki en popüler turistik yerlerinden biri olan Kaçkar Dağları Milli Parkı, yaz aylarında sıcak havadan uzaklaşmak isteyen doğa severler için en ideal tatil adreslerinden.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here