İzmir, sahip olduğu uzun kıyı şeridi ve sıcak iklimiyle ideal bir tatil cenneti. Şehir, sahil boyunca birbirini takip eden güzel plajları, masmavi denizi ve parlak güneşiyle her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. İzmir plajları, her yıl uluslararası seviyedeki Mavi Bayrak ödülünü almayı da başarıyor. Kent, dünya çapında adını duyuran tatil beldeleri, renkli gece hayatı ve uluslararası festivalleriyle her yıl ziyaretçi sayısını arttırıyor.

Şehrin birçok ilçesi tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Her kesimden tatilciye hitap eden İzmir ve çevresi, eğlenceli, sakin ya da huzurlu bir tatil geçirmek isteyenleri aynı anda mutlu edebiliyor. Bizler de sizler için, İzmir ve çevresinde gidilebilecek plajları listeledik.

İzmir Çevresinde Gidilecek Plajlar

1. Çeşme

çeşme plajları
Aya Yorgi, Çeşme

Çeşme, İzmir’e 80 km mesafede, son dönemde dünyaca üne ulaşmayı başaran yerlerden. Burada bulunan en güzel plajların başında Ilıca geliyor. Plaj, mavi bayrağa sahip kumluk denizi ve su sıcaklığıyla sezonu en erken açan yerlerden biri.

İzmir’e olan yakınlığıyla hafta sonu kaçamaklarının başında geliyor Ilıca Plajı. Daha hareketli bir plaj isteyenlerin gözde mekanı ise, Ayayorgi Koyu oluyor. Çeşme merkeze 1 km mesafede bulunan koydaki yan yana dizilmiş çok sayıda beach club, geceleri de eğlence mekanına dönüşmesiyle biliniyor.

Bunların yanı sıra, Boyalık, Dalyan, Sakızlı Koy, Kocakarı Plajı, Çiftlik, Ildırı, Pırlanta ve Altınkum gibi plajlar da masmavi deniziyle tercih edilen yerler arasında.

2. Urla

urla plajlari

Urla, İzmir’e 35 km uzaklıkta bulunan şirin bir ilçe olarak, tatilcilerin tercih ettiği yerler arasında. Özellikle haftasonu kaçamaklarında İzmir’e yakın olması nedeniyle gidilen Urla’ya en yakın plaj, Çeşmealtı mahallesindeki Mavi Plaj olarak biliniyor. Çakıl zeminli plaj, yaklaşık 1,5 km uzunluğuyla ilgi görüyor.

İlçenin bir başka ilgi gören yeriyse, Altınköy Plajı. Burası, mavi ve yeşilin birbirine karıştığı deniziyle, çevredeki tesisleri sayesinde her sene ziyaretçisini arttıran yerlerden biri. Eski Orman Kampı ve İçmeler Plajı beldede denize girmek için tercih edilen diğer yerler arasında bulunuyor.

3. Seferihisar

izmir plajlari
Seferihisar

Seferihisar, İzmir’e 47 km mesafede, popüler tatil yerlerinden. İlçenin en meşhur mekanıysa doğal bir koy içerisindeki Ekmeksiz Plajı. Tertemiz suyu, kum zemini ve yeşillikler içindeki doğasıyla, yüzmek için oldukça hoş bir ortama sahip.

Daha kuzeyde yer alan Akkum Plajı, renklerin uyum içinde birbirine karıştığı, doğal güzelliğini kaybetmemiş gözde mekanlardan. Ayrıca Akarca Plajı, kıyı şeridinin büyük bölümünü kaplamasına rağmen fazla tesise sahip olmamasıyla dikkat çekiyor. Burada, sahil boyunca çok sayıda beach club ve halk plajı da bulmak mümkün.

4. Foça

en güzel izmir plajları
Foça

Foça, İzmir’e 60 km uzaklıkta yer alıyor. İlçe merkezi Eski Foça olarak adlandırılırken, ilçeye 15 km mesafede bulunan Yeni Foça Mahallesi de tatilcilerin gözdesi. Eski Foça daha çok antik kent olarak bilinse de Karakum Plajı, Foça Halk Plajı, Mambo Beach ve Club Mackerel ilgi gören yerler arasında.

Bu şirin beldede çok sayıda halk plajı, tertemiz sahil şeridine dağılmış durumda. Yeni Foça’da ise halk plajları, daha düzenli bir yapıyla yüzme sevenlerin geldikleri yerler arasında. Gencelli Halk Plajı, Sazlıca Koyu ve Şamata Plajı, tertemiz deniziyle gelenlerin tercih ettikleri plajlar arasında öne çıkıyor.

5. Dikili

dikili plajları

Dikili, İzmir’in 120 km kuzeyinde yer alan küçük ve şirin bir ilçe. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerdeki Antur Plajı, 25 metrelik bir sahil genişliğiyle, gelenlere rahat bir ortam sunuyor. Şehir merkezine yakın mesafede bulunan Yakamoz Plajı ise tesis sorunu yaşamak istemeyenlerin tercihleri arasına giriyor.

Dikili’deki en temiz suya sahip, çakıl zeminli Kayra Plajı, Kalem Adası ve Bademli Koyu, yüzmek isteyenlerin gözde sahilleri arasında. Ayrıca Dikili’ye 20 km uzaklıktaki Çandarlı, tarihi kalesi ve buz gibi deniz suyuyla yaz sıcaklarında serinlemek isteyen tatilcilerin gözdesi.

6. Karaburun

izmirin plajlari

Karaburun, İzmir’e 105 km mesafede bulunan sakin bir ilçe. Burada, neredeyse her yer doğal plaj olma özelliği gösteriyor. Mavi bayraklı Akvaryum ya da İncirliköy ve Bodrum plajlarının yanı sıra Kuyuca ve Mimoza plajları da temizliğiyle ödüle aday sahillerden.

İlçeye bağlı bir mahalle olan Mordoğan’da yer alan Seal Beach, Ardıç Plajı ve Kocakum Plajı son dönemde dikkat çekiyor. Bölge, özellikle dalış yapmak isteyen tatilcilerin ilk tercihleri arasında bulunuyor. İlçe, Ege’nin en temiz suları ve sakin yapısıyla, huzurlu tatil arayanların gözdesi haline geliyor.

7. Selçuk

izmirin en guzel plajlari

Selçuk, İzmir’e 79 km uzaklıkta bulunan huzurlu bir yer. İlçenin ünlü Pamucak Plajı, muhteşem denizi ve enfes kumluk plajıyla öne çıkıyor. Burası ayrıca 22 km mesafedeki Kuşadası‘na yakınlığıyla da ilgi görüyor.  Kuşadası’nın en ünlü yerlerinden Kadınlar Plajı, Papaz Plajı ve Kuştur Plajı, tatilcilerin tercihlerinde ön plana çıkan yerler arasında bulunuyor.

Tatil fırsatı bulduğunuzda İzmir’in gezilecek yerleri ve görülecek yerlerini keşfetmek için zaman kaybetmeyin.

İzmir’in plajları, tertemiz suları ve birbirinden güzel sahilleriyle yazın vazgeçilmez mekanları arasında bulunuyor. Eğlencenin ve huzurun bir arada bulunabileceği İzmir ve çevresi, her kesimden ziyaretçiyi ağırlamayı başarıyor.

23 YORUMLAR

 1. Ülkemin şu güzelliğine bak yahu her yeri sanki cennet gibi gerçekten muhteşem yerler gözüküyor bu İzmir’de. Yazdığınız bu güzel yazı için çok teşekkür ediyorum size bende istanbuldan maalesefki çıkamayıp bu güzel mekanlara gidemediğimden bir yer arıyordum denize girmek ve rahatlamak için işyerinden kadın arkadaşlarla kadinlarplajiservisi.com burayı bulduk gerçekten temiz ve istanbulda olduğu için bize kolaylık sağlıyor hem çok vakit harcamıyoruz hemde dinleniyoruz

 2. Karareyis Plajı super tavsiye ederim, hem kimse yok ve cok sesiz. İskeleden bakıldıgında suyun 7 metre atı görünüyor 😀

 3. 16 km ilk altın kumsalı olan Dikili şezlongdan gürülmeyecek olacak halk havlu koyacak yer bulamayacak Sonrasını düşünmek istemiyorum

 4. Özdere ve Gümüldür İzmir’lilerin en çok tercih ettiği ve en çok bilinen yerlerden biridir.Askeri kamp, Merkez bankası kampı, çeşitli Kamu kurumlarinın kampları, Üniversite, okul kamplari v.s hepsi buradadır…Ayrıca denizalti dalışlarıda Özdere koylarında yapılmaktadır…Görmenizi isterim.

 5. Çeşme- Ilıca / Gümüldür 66 evler plajı tek kelimeyle muhteşem (özellikle çocuklu aileler için ideal)

 6. İzmir’in en güzel kumu ve en temiz mavi bayraklı denizi Özdere ve Gümüldür’dedir. Buraları ya unuttunuz ya da gezmediniz herhalde bilmiyorsunuz.Bekleriz mutlaka buraları da gezin, görün ve tanıtın…

  • Fatma hanım bir gün saat 2 civarindan sonra Gümüldür denizatı civarı denize gidip bakın. Denize nasıl lağım akitildigini denizin üstünde yüzen pislikleri görün derim.

  • Tarkan bey siz nerede oturuyorsunuz bilmiyorum ama , Deniz atı çok lüks bir yer, zannetmem böyle bir şeye müsade etsinler, ben de ilk defa sizden duyuyorum.Biz ondört evlerdeyiz, denizimiz tertemiz, Çukuraltida öyle. Ayrıca Askeri kampın oraya koca arıtma tesisi kurdular, Deniz atı’na yakın , kim neden lağım döksun, denizimiz de bidiğim kadarıyla mavi bayraklı…Ayrıca diğer arkadaşlarda Özdere’yi öven yorumlar yazmışlar, sadece siz nedense kötülemişsiniz.Özdere’de oturan biri olarak inanamadım…

  • Geçen sene gercekten Gümüldür Denizati civarinda bende öyle bir tablo ile karşılaştım. Kışın dökmedikleri lağım vb pis sular kalmıyor. Yaz gelince dört ay saklıyorlar. Şubat gibi giderseniz bazı kuytu köşedeki birikmiş o ağır kokuyu alirsiniz mutlaka.

  • Fatma hanim bizim yazlik cukuralti Yeşilköy sitesinde 20 yıldır gidip tatil yaptigimiz yazliga artık gitmiyorum malesef deniz hergün kötü ha rüzgar karadan esse bile deniz yüzeyinde koku var köpük köpük oluyor.bunun yüzünden koca site ve bizim yanımızda ki site bunun yüzünden boş arıtma var diyorsunuz ama bizim site dahil olmak üzere denize veriliyor bir kısmı

  • Mavi bayrak olayina tamamen yalan internette araştırdım ama bulamadım kim mavi bayrağı veren kişi ve kurum eğer onlar kendilerine çok buranin temiz olduguna inanıyorlar sa gelsinler ben onlara yüzen lağım lari gösterelim

  • Tarkan bey üzüldüm inanın.Bizim site Ondört evler Gözde sitesi, bizim arıma tesisimiz vardı ama belediye mecbur tuttuğu için bizimkini kapatıp genel arıtmaya bağlandik. Hala denize veren varsa bu bildiğim kadariyla yasal değil cezası var.Siz imza toplayıp şikayet edin gerekli yerlere bildirin bu durumu bence…Bizim buralarda şikayet duymadım, herkes rahatça giriyor denize…

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here