Türkiye‘nin modern yüzü İzmir, 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı özelliğinde. Anadolu’nun en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapan şehir, yüz yıllar boyunca Avrupa ile ticaretin kalbi konumundaydı.

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan İzmir’de bu çok kültürlü yapıyı hayatın her alanında görebilmek mümkün. Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri İzmir, kendine has lezzetleri, tarihi ve kültürel alanları ve modern yüzlü insanları ile hoşgörü kenti olarak anılıyor.

İzmir’de gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunan, Kemeraltı Çarşısı, Kordon, Saat Kulesi, Kültürpark, Teleferik, Asansör gibi noktalar hem soluklanmak hem de kenti hissetmek için ideal. Her birini gezdiğinizde kendinizi iyi hissedeceğiniz bu yerler, kısa süreli İzmir ziyaretinde görebileceğiniz uzaklıkta.

İzmir’de Görülmesi Gereken 10 Yer

1. İzmir Saat Kulesi, Konak

Izmir-Merkezde-Gezilecek-Yerler

İzmir’in görsel ikonu Saat Kulesi, kente gelenlerin uğrak noktası. 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü için yaptırılan kule, şehirde yaşayanların buluştuğu merkez. Kentin en bilinen buluşma noktası haline gelen mekanın etrafında, gezilmesi gereken birçok farklı yer bulunuyor.

Kentin kurtuluşunun simgelerinden olan Hükümet Konağı, 18. yüzyıl Osmanlı sanatının en zarif örneklerinden Konak Yalı Camii ve İzmir’in en canlı alışveriş mekanı Kemeraltı, gün batımının en güzel izlendiği noktalardan Pasaport Vapur İskelesi ve gençlerin ilgi gösterdiği Kordon, Saat Kulesi’ne gelenlerin bir sonraki gezeceği yerler arasında.

2. Kemeraltı, Konak

Tarihi-Kemeralti-Carsisi-Konak

Kemeraltı, yüzyılı aşan tarihiyle, İzmir’in en canlı alışveriş mekanı. İstanbul’da Kapalıçarşı’yı, Ankara’da eski Maltepe Pazarı’nı bilenler için burayı canlandırmak pek de zor olmuyor. Konak Meydanı’nın yanı başında yer alan çarşıyı her gün binlerce kişi ziyaret ediyor.

Her türlü ihtiyacın bulunabildiği Tarihi Kemeraltı Çarşısı, dönercilerden, kıyafet mağazalarına, bebek malzemelerinden, sünnetliklere, nargileden, gelinlikçilere geniş bir yelpaze sunuyor. Ayrıca çarşıda cezbeden muhteşem kahve kokusu, içilebilecek en güzel kahvelerin yapıldığı dükkanlara da yol gösteriyor. Çarşı içerisinde yer alan Kızlarağası Hanı kahve molası için, Salepçioğlu Cami ile Hisarönü Cami ise muhteşem mimariye tanık olmak için görülmeli.

3. Kordon, Alsancak

Izmirde-Gezilecek-Yerler

Yıllara meydan okuyan Türk filmlerinin vazgeçilmez yürüyüş rotalarından Kordon, İzmir denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı‘na kadar uzanan bu alan, özellikle çimlere uzanıp denize karşı bira yudumlayan gençlerin gözdesi.

Gerek deniz kenarındaki oturma yerleriyle, gerek yemyeşil çimleriyle, gerekse de birbirinden güzel kafe ve restoranlarıyla Kordon, İzmirlilerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Her daim kalabalık olan bu alanda, isteyenler için fayton gezisi seçeneği de bulunuyor.

4. Asansör, Karataş

Izmir-Merkez-Gezilecek-Yerler

Tarihi Asansör, kuş bakışı İzmir manzarasıyla özellikle gün batımında tercih edilen bir yer. Konak’ın Karataş semtindeki Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi’ni birbirine bağlıyor.

Karataş ile Halil Rifatpaşa semtleri arasındaki 58 metrelik yükseklik Tarihi Asansör ile kolaylıkla birleşiyor. Konak Meydanı’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Asansör’ün restoranında yemek yiyebilir, terastan İzmir manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

5. St. Polycarp Kilisesi

Kentin en eski yapılarından olan St. Polycarp Kilisesi‘nin tarihi 1625 yılına dayanıyor. Kilise, Romalılar tarafından yakılarak öldürülen ve daha sonra Aziz ilan edilen St. Polikarp’a ithaf edilmiş. Mimari özellikleri ile ilgi çeken yapıda St. Polikarp’ın hayat hikayesinin anlatıldığı freskler görülmeye değer.

İzmir’de şehrin kalbinin attığı Konak’ın Çankaya semtinde bulunan kilise, Cumhuriyet Meydanı, Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Kordon ve Pasaport İskelesi’ne eşit uzaklıkta. Kilise, kent merkezini gezenlerin listesine dahil etmesi gereken yerler arasında.

6. İzmir Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji-Muzesi-Izmir

İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir’in kalbi Konak’ta Bahri Baba Parkı’nın içerisinde yer alıyor. 1984 yılından bu yana aynı binada faaliyet gösteren müze, 3 katlı sergi salonuna sahip. İzmir Arkeoloji Müzesi ile İzmir Etnografya Müzesi aynı bahçeyi kullanıyor.

Mermer ve taş heykeltıraşlık eserlerinin sergilendiği Taş Eserler Salonu, müzenin en dikkat çeken bölümü. Bu bölümde sergilenen ve Efes’in kurucusu Ansroklos’a ait olduğunu düşünülen mermer Androklos Heykeli, müzenin en değerli eserlerinden. Müzede prehistorik çağlardan Bizans Dönemi’ne kadar çok sayıda eser yer alıyor. Ege Denizi’ndeki batıklardan çıkarılan Bronz Koşan Atlet Heykeli ve Bronz Demether Heykeli’ni görmeden müzeden ayrılmayın.

7. İzmir Agorası

Izmir-Merkez-Gezilecek-Noktalar

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın yanı başında, İzmir’in Mezarlıkbaşı semtinde bulunan İzmir Agorası‘nın tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Smyrna kentinin taşındığı Pagos (Kadifekale) Dağı’nın kuzey yamacına kurulu olan Agora, o dönem kentin resmi işlerinin yürütüldüğü bir merkezdi.

Helenistik dönemde kurulan Agora’dan günümüze ulaşan kalıntıların birçoğu MS 178’de yaşanan depremin ardından İmparator Marcus Aurelius’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma Dönemi agorasına ait. Kenti ayağa kaldırmak için çalışmalar günümüzde de devam ediyor.

8. İnciraltı

Inciralti-Kent-Ormani-IZmir

İzmir Körfezi’nde Konak Üçkuyular ile Narlıdere Sahilevleri arasında deniz kıyısında kalan bölüm İnciraltı olarak isimlendiriliyor. Sebze bahçeleri, balık restoranları, dalyanı, yürüyüş yolları, kent ormanı ve açık hava tiyatrosuyla kentin buluşma noktası olan İnciraltı, aynı zamanda çok sayıda kır bahçesi düğün salonu ile bahar aylarında başlayan ve yaz sonuna kadar devam eden düğünlerin adresi.

200 hektarlık İnciraltı Kent Ormanı, kesintisiz yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları, meydanlar ve piknik alanları ile şehrin koşuşturmasından uzaklaşmak için ideal. Wyndham Grand İzmir Özdilek Hotel’in karşısında, denize demirli olan İnciraltı İzmir Deniz Müzesi de ziyaret edilecek yerlerden.

9. Teleferik Tesisleri, Balçova

Balcova-Teleferik-Izmir

Balçova’da bulunan Teleferik Tesisleri, İzmir’in en güzel manzarasına sahip yerlerden biri. Uzun bir aradan sonra yeniden açılan Teleferik, eşsiz İzmir manzarasıyla şehrin en gözde mesire alanlarından.

İzmir kent merkezinde en iyi yürüyüş rotaları arasında da gösterilen Teleferik’e, trekking, spor ve doğa tutkunları da ilgi gösteriyor. Teleferik, yeme-içme tesisleri ve farklı lezzetler sunan restoranıyla haftasonu kahvaltısı ve akşam yemekleri için de tercih edilebilir. Dileyenler yiyecek ve içeceklerini yanında götürerek Balçova Barajı ya da İzmir Körfezi manzarasına karşı piknik de yapabiliyor.

10. Karşıyaka Çarşı

Karsiyaka-Carsisi-Izmir

İzmir’in öte yakasında, ‘karşı’da yer alan Karşıyaka Çarşı, ilçenin en hareketli noktası. Taraftarlar için eğlence, kadınlar içinse alışveriş anlamını taşıyan çarşı, Karşıyakalıların buluştuğu merkez.

Karşıyaka Vapur İskelesi’nin hemen karşısında bulunan Kemalpaşa Caddesi ve bu caddeyi kesen ara sokaklardan oluşan bu hareketli merkezde yapılacak alışverişin ardından kokoreç, döner, midye gibi lezzetlerin tadına bakılabilir. Yemeğin ardından turşu suyu, Türk kahvesi ile çarşı turunu noktalamayı unutmayın.

İzmir merkezde gezilip görülecek yerler ile olduğu kadar, çevresinde de çok sayıda gezilmesi gereken yerlere yakınlığıyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında bulunan İzmir, yılın her dönemi tatil yapmak için gelenlerin gözdesi. Şehir, kendi içinde barındırdığı tarih, doğa ve kültür mirası ile ziyaretçilerini bekliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here