Avrupa İtalya İtalya’ya Ne Zaman Gidilmeli

İtalya’ya Ne Zaman Gidilmeli

2439
2

İtalya’nın en güzel şehirlerini, etkileyici Ortaçağ kasabalarını, üzüm bağları ve selviler ile bezenmiş Toskana bölgesini ve de muhteşem göllerini manzaraları içinize sindere sindire keşfetmek için ne zaman İtalya‘ya gideceğinizi bilmemiz gerek. İtalya’nın çok farklı iklimsel bir yapısı bulunuyor. İtalya’nın büyük bir kısmı farklı sıcaklıklardaki sularla çevrili ve bu durumdan dolayı bir çok mikroiklim denilen durumlar meydana gelebiliyor.

Akdeniz alçak basıncı Genoa körfezinde başlıyor ve İtalya’nın tümüne yayılarak iç bölgelerde yağmur ve gök gürültülü sağnak yağışa neden oluyor. Yazları Toskana bölgesindeki gök gürültüleri inanılmaz olabiliyor, özellikle Ağustos ayında sıcak ve nemli havanın kırılacağı anlamına geliyor.

Piazza Navona, Roma, İtalya
Piazza Navona, Roma, İtalya

İtalya tatili için en uygun zaman hangisi

İtalya’nın yüksek sezonları yılbaşı ve christmas sezonu, okulların kapandığı Şubat ayı, Easter ve tüm Ağustos ayı. 15 Ağustos ağustos demek italyanlar için Ferragosto demek, yani tatil anlamına geliyor. Katoliklerin Meryem Ana’nın göğe yükseldiğine inandıkları gün olan ve 15 Ağustos tarihine denk gelen Ferragosto döneminde İtalya’ya gitmek istemeyebilirsiniz. Hem bir çok kapalı olabileceği gibi, tatil dönemi olduğunda otellerde boş yer bulmak zor olabilir.

İtalya’ya neden ilkbaharda gitmeli

Sıcaklıktan ve kalabalık yaz turistinden kurtulmak, daha mantıklı uçuş ve otel fiyatları, Kutsal Hafta törenleri, bahar festivalleri ve kültürel etkinlikler. İşte tüm bunlar ilkbaharda İtalya’ya gitmek için güzel sebepler. Gün boyunca doğanın ve çiçeklerin tadını çıkartmak isteyenler için ve bahçelerde yapılan çiçek festivallerine katılmak isteyenler için daha fazla gün ışığından yararlanma fırsatı sağlıyor.

malta

İtalya’ya neden yazın gitmeli

Venedik, İtalya
Venedik, İtalya 4 m4vsim güzel bir şehir

Güneşin tadını çıkartmak, fantastik yaz festivallerine katılmak, açık hava konserlerine gitmek için.

İtalya’ya neden sonbaharda gidilmeli

Uygun fiyatlı uçak bileti ve düşük otel ücretleri, truffle ve vahşi mantarların tadına bakmak, festivallere ve kültürel etkinliklere katılmak, yaz sıcağına maruz kalmadan yürümek, turistik kalabalığın içinde kalmadan yürüyebilmek gibi şeyler sayabiliriz. Ayrıca İtalya’nın sonbaharda ne kadar güzel olabildiğine şahit olmak için bile gideliebilir.

İtalya’ya neden kışın gidilmeli

Tatiller dışındaki günlerde çok uygun ucuza uçak bileti ve otel ücretleri, kayak ve kış sporları, Christmas ve yeni yıl karnavalları, tarihi tiyatrolardaki kültürel etkinlikler, müze ve turistik bölgelerde az turist olması bunların sadece bazıları. İtalya’da kar altındaki ortçağ kasabalarının manzarasının tadını çıkartmak için bile gidilebilir.

Kimimiz romantizmi doğayla, suyla veya dağlarla buluşarak yaşamayı, kimimiz de zamanda kaybolarak, damak şenlendirerek, sanata doyarak seyahat etmeyi seviyor. İster sevdiğiniz kişi ile doğanın kalbinde doğal ve sade bir öze dönüş tatili geçirmek, ister lüksten ödün vermeden kendimizi şımartmak, ister tarih kokan sokaklarında keşfetmek için kısa bir kaçamak yapmak olsun hayaliniz, İtalya tüm bu beklentileri karşılayan en iyi Avrupa şehri.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here