Yüzyıllar boyunca Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapan, Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardinya’nın bağlı olduğu İtalya, Katolik camiasının başkenti Vatikan’ı ile Avrupa kıtası içinde apayrı bir dünya adeta.

Rönesans’ı doğuran topraklara sahip İtalya insanlık tarihinin her yönüne tanıklık ederek bunları kendine özgü doğallığıyla yansıtan yegane ülke. Tarihi, doğası, sanatı, mutfak kültürü, müzeleri, meydanları, sarayları, çeşmeleri, dünya mirasındaki sayısız bölgesiyle eşsiz olduğu kadar dünya moda akımının nabzını tutan İtalya’nın her kenti başlı başına bir sanat ve doğa harikası.

Kolezyum, Roma
Kolezyum, Roma

İtalya’da Görmeniz Gereken 10 Şehir

1. Roma

Roma, Italya

Antik dönemden bu yana, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın merkezinde olmayı başarmış şehirlerden biri olan Roma, ünlü Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bugünki Avrupa kültürünün merkezleri arasında yer alıyor. Antik Roma kalıntılarından Kutsal Vatikan’a, tarih kokan daracık sokaklarından çeşit çeşit İtalyan lezzetlerine keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer var burada.

malta

Vatikan’daki Piazza San Pietro Meydanı’nda bulunan San Pietro Bazilikası ve Campitelli’deki Piazza del Colosseo Meydanı’nda yer alan gladyatörlerin dövüştüğü yer Kolezyum şehrin en gözde yerleri arasında. Trevi Çeşmesi ya da namı diğer Aşk Çeşmesi kenti en önemli yapılarından. İnanışa göre sağ elle tutup soldan omzunuzun üstünden havuza atacağınız madeni parayla dilekleriniz gerçekleşiyormuş. Çeşmenin ortasına konumlandırılmış Neptune ve Tritons’un heykelleri de harikulade.  Antik Roma’da ticaret, siyaset gibi günlük hayatın kalbinin attığı Roman Forum’da gezinirken kendini tarihin bir parçası gibi hissediyor insan.

2. Napoli

Italya görülecek yerler

Tarihi MÖ. 6. yüzyıla kadar uzanan ve çoğunlukla da volkanik bir gölgede kurulmuş olan Napoli, Vezüv Yanardağı ve Capri Filegri volkanik bölgesi arasında, kendi adıyla anılan bir körfez boyunca uzanıyor. Pizza denince ilk akla gelen kent olan Napoli, İtalya’nın nüfus bakımından üçüncü büyük şehri. Eski kent merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde olan bu güzel liman kenti ziyaretçilerine tadı damağında kalacak deneyimler yaşatıyor. Aynı zamanda bir sarnıç olan eski yeraltı şehri de oldukça ilginç. Yerin altında ne işim var şöyle panoramik bir görüntü isterim derseniz de Kraliyet Sarayı’ndan güzel Napoli manzarasını seyretmek mümkün.

Napoli’ye yakın Ercolano ve Pompeii gibi başka ünlü kentler de var. Aynı zamanda, jet sosyetenin uğrak tatil yeri Capri Adası Napoli’nin tam karşısında bulunuyor. Birbirinden güzel köy ve kasabaların sıralandığı, nefis kıyılara ve manzaralara sahip Amalfi Kıyıları ise tek kelimeyle baştan çıkartıcı.

3. Milan

Milan, İtalya

Yalnızca İtalya’nın değil dünyada da modanın nabzının attığı kent Milan, diğer yandan da dünyanın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri. Ülkesinin en zengin kenti olan Milan, çok sayıdaki kültür merkezi, sanat galerisi, sergi ve kütüphaneleriyle modern dünya kültürünü besleyen en önemli şehirlerinden.

Dünyanın en büyük kiliselerinden olan Piazza Del Duomo’daki Duomo Kilisesi, Castello Meydanı’nda yer alan Castello Sforzesco Kalesi, Festa del Perdono’daki Antico Ospedale Maggiore görülmeye değer. Milan dünyanın en önemli opera ve bale merkezlerinden biri olduğundan Teatro all Scalla’da  (La Scala) dünyanın en iyi ve ünlü operaları izlemek mümkün.

4. Floransa

Floransa, İtalya

Tarihi sokaklarıyla sizi zamanda yolculuğa çıkaran şirin Ortaçağ kenti Floransa, İtalya’nın Toscana bölgesinde yer alıyor.  Rönesans’ın doğduğu, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça önemli bir yere sahip şehir İtalyanca adıyla Firenze.

Gezilecek çoğu yeri bir arada sunan şehir merkezini yürüyerek keşfetmek en güzeli. Sanat eserlerinin zenginliği ve mimarisi ile göz dolduran Ufizzi Galerisi şehrin simgesi Santa Maria del Fiore Katedrali, bunun tam karşısında yer alan göz kamaştırıcı kapılarıyla Battistero Vaftizhanesi, adeta açık hava müzesi görünümündeki Piazza della Signoria Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü, Santa Croce Kilisesi, belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio ile Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi görülmeye değer.

5. Sicilya

Sicilya, İtalya

İtalya’nın yarı özerk bölgesi ve Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya, baharda portakal ve limon ağaçlarının kokularının parfüm etkisi hissettirdiği bir yer. İtalya’nın diğer modern ve zengin bölgelerine kıyasla daha fakir olsa da yavaş yavaş kendini toparlayıp tarihi ve doğal güzelliklerini misafirlerine cömertçe sunuyor. Etna Dağı’nın eteklerine kurulmuş ve adanın en büyük kenti olan Catania, yine Holywood yıldızlarının yeni gözdesi olan Etna’ya yakın Ortaçağ kasabası Taormina, Arşimed’in yaşamış olduğu Sirakuza, şirin balıkçı kasabası Cefalu gibi birçok hazineyi içinde barındırıyor.

6. Venedik

Venedik, İtalya

Venedik bir gölün ortasında, su üzerine inşa edilmiş eşsiz bir şehir. İtalya’nın belki de en güzel ve romantik, haliyle de en popüler şehri. Venedik’in kalbi Piazza San Marco ve eşsiz kilisesi. Ziyaret edebileceğiniz çok sayıda saray, kilise ve müzenin yer aldığı Venedik kanallarında gondolla gezmek ise eşine zor rastlanır bir tecrübe. İtalya’nın en kuzey doğu kısmında bulunan Venedik, tarihi olarak doğu ile batı arasında bir köprü görevi görüyor.

7. Verona

Verona, İtalya

Verona, Roma döneminde yaşanmış olan Romeo ve Jüliet hikayesi ile biliniyor. Oldukça göz alıcı bir Ortaçağ kent merkezine sahip olan Verona, düzenlenen opera festivalleriyle ünlü. Roma döneminden kalma pek çok yapı ile nefis bir kaleye sahip olan kent, İtalya’nın en çok ziyaret edilen dördüncü şehri. Ülkesinin kuzey bölgesinde yer alan Verona, İtalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

8. Torino

Torino, İtalya

Torino 2006 kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, muhteşem müzeleri, zarif dükkanları ve nefis restoranları ile dev bir kültürel merkez halinde. Bunun yanında barok mimarisinin ve tarihi sarayların çok güzel örneklerini de görebileceğiniz kentte pek çok tarihi kafe, sanat atölyesi ve kemerler ziyaret edilebilecek yerlerden bazıları. Tornio İtalya’nın kuzey batısında, Po Nehri ile Alpler’in hemen dibinde yer alıyor.

9. Bologna

Bologna, İtalya

Bologna güzelliği, zenginliği, yemekleri ve sol görüşlü politikasıyla biliniyor. Sokaklarında harika kemerler bulunan şehir yağmurda bile yürümek isteyeceğiniz kadar güzel. Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahip olan kent aynı zamanda harika bir Ortaçağ merkezi. İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesinin başkenti olan Bologna, ülkenin kuzeyinde bulunuyor.

10. Perugia

Perugia, İtalya

Perugia iki üniversiteye sahip oldukça kozmopolit bir şehir. Her yaz dünyaca ünlü caz festivallerinin yapıldığı kent sahip olduğu üniversitelerle yabancıların İtalyancayı öğrenebilecekleri harika bir yer.

Bir vadinin üzerinde kurulu, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini bekleyen şehir pek çok önemli anıta ve çok güzel bir meydana sahip. Tarihi MÖ. 9.yy’a kadar uzanan Perugia, Umbria bölgesinin başkenti olup İtalya’nın tam ortasında yer alıyor.

Bonus: Genoa

Genoa, İtalya

Genoa, İtalya’nın kuzeybatı kıyısında bulunuyor ve ülkenin en önemli deniz limanı. 2004’te Avrupa Kültür Başkenti olan ve Colombus tarafından keşfedilen Genoa’ya para akışının sağlanmasıyla birlikte şimdilerde daha da ziyaret edilebilir bir yer haline gelmiş. Avrupa’nın en büyük Ortaçağ semtine sahip olduğu iddia edilen kentte çok sayıda kilise, saray ve müze bulunuyor. Aynı zamanda büyük ve güzel akvaryumu ile liman bölgesi de tüm güzelliği ile ziyaretçilerini bekliyor.

 San Marino, İtalya

San Marino, İtalya

İtalya toprakları içerisinde yer alan iki küçük bağımsız bölge olan Vatikan ve San Marino, Avrupa Birliği’ne üye olmasa da Schengen ülkeleri arasında yer alıyor. Çeşitli kültürleri ve bu kültürlere bağlı olarak oluşmuş farklı lehçeleri barındıran bu ülkeler bir İtalya görülecek yerler arasında yer alıyor. Aynı şekilde Martina Franca ve Ostuni de İtalya turu rotalarınız için aklınızda bulunsun.

İtalya şehirlerine birçok hava yolunun direkt uçuş seferleri bulunuyor. Bunun yanında birçok Avrupa ülkesinden raylı sistemlerle de ulaşım mümkün.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here