Yüzyıllar boyunca pek çok Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapan İtalya, sanat ve kültür bakımından dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan görkemli mirası, zengin mutfağı, tüm dünya trendlerini belirleyen moda sektörü, muazzam kıyıları ve göz alıcı doğası ile dünyanın dört bir yanından turist akınına uğrayan bir ülke.

Etrüsk ve Antik Romalıların kendilerine yurt edindikleri, Rönesans hareketini doğurarak ve tüm Avrupa’ya yayan İtalya toprakları, mimaride barok üslubunun temsilcisi ve öteden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olan Batı uygarlığının merkezi.

Italya Gezi Rehberi

Beşi özerk statüye sahip olmak üzere, 20 bölgeye ayrılmış olan İtalya, tarihi ve kültürel zenginliğiyle her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Dilerseniz ülkeniz kuzey bölgesinde, Alpler’de kayak yapıyor, dilerseniz de Sardinya kıyılarında deniz ve güneşin keyfini çıkarıyorsunuz.

Antik Roma döneminde ilk altın çağını yaşayan İtalya’da, Roma İmparatorluğu’nun çökmesiyle Venedik Cumhuriyeti, Ceneviz Cumhuriyeti, Papalık Devleti, Lombard Birliği, Napoli Krallığı ve Floransa Cumhuriyeti gibi irili ufaklı devletler ile güneyde Müslüman bir Sicilya Emirliği dönemi de yaşanmış. İtalya Krallığı’nın kurulmasıyla Roma döneminden sonra ilk kez tek bir ülke haline gelen ülke kolonileşmeye başlayıp Osmanlı Devleti’ne karşı yaptığı Trablusgarp Savaşı’nı kazanarak Libya, Etyopya ve Somali gibi bazı Afrika ülkelerini işgal etmiş. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Osmanlı’ya ait on iki adayı ele geçiren İtalya II. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, 1948’de ise cumhuriyeti ilan etmiş. NATO ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan ülke, halen yaşayan bir tarihin savunucusu.

İtalya Gezi Rehberi

Avrupa’nın güneyinde bulunan İtalya, batı kıyısı Akdeniz’e ve doğu kıyısı Adriyatik’e bakan; kuzeydeki komşuları Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya olan bir Akdeniz ülkesi. En yüksek noktasını 4748 metre ile Monte Bianco’nun oluşturduğu bir yarım ada ülkesi olan İtalya içerisinde Sicilya ile Sardunya adasını da barındırıyor.

İtalya Gezilecek Şehirler

İtalya’nın neresini ziyaret ederseniz edin, inanılmaz bir kültürel deneyim yaşayacak, enfes yemeklerle damağınızı şenlendirecek, eşsiz manzaraları bırakıp gitmek istemeyeceksiniz.

Dönüş vakti geldiğinde bir parçanızı arkanızda bıraksanız da tepeden tırnağa yenilenmiş olarak ayrılırsınız bu ülkeden. Tamamı değilse bile, bir bölgesi mutlaka sizin için özel yerler arasında yerini alacak.

1. Roma

Italya Gezi Rehberi Roma

Antik dönemden bu yana, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın merkezinde olmayı başarmış şehirlerden biri olan Roma, Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapan ve günümüz Avrupa kültürünün de merkezinde olmayı başaran metropollerden biri. İster Antik Roma’nın kalıntılarını görmeye gidin, ister Kutsal Vatikan’ı ziyaret edin, isterseniz de kentin tarih kokan daracık sokaklarında İtalyan lezzetlerini tadın; Roma’da şehrin ne yanına giderseniz gidin her zevke hitap eden sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Vatikan’daki Piazza San Pietro Meydanı‘nda bulunan San Pietro; Campitelli’deki Piazza del Colosseo Meydanı‘nda yer alan gladyatörlerin dövüştüğü yer Colosseum şehrin en görülesi yerleri. MÖ. 27’de yapılmış ünlü tapınak; 4. yy’da Literano’da kurulan ve Papa’nın oturduğu yer olan San Giovanni Bazilikası mutlaka listeye eklenmeli. Campitelli’de bulunan Roman Forum; kentin simgesi haline gelen Neptune ve Tritons’un heykellerinin olduğu Trevi Çeşmesi; şehrin en güzel manzarasını gözler önüne seren Pincio Tepesi, Domus Aurea di Nerone, Sant’Angelo Kalesi, Capuchin Mezarlığı uğrak noktalar olarak gözden kaçmamalı.

Göz at: 

2. Venedik

Venedik

Adriyatik Denizi’nin incisi olan Venedik, 118 adacık üzerine kurulu, 160’dan fazla kanal ve bunları birbirine bağlayan 600’den fazla köprüden oluşuyor. Doğuyla batının uyumlu bir sentezi olan bu şehir, bir zamanların güçlü devletlerinden olan Venedik Cumhuriyeti’nin de doğduğu topraklar. Zengin tarihi dokusu her köşeye sinmiş masalsı sokakları, geniş meydanları, kanallardaki romantik sandal sefaları ve Murano Adası’nın sanat eserleriyle baştan çıkarıcı bir şehir. Araç trafiğinin oldığı Venedik’i bir ucundan diğer ucuna kadar birkaç saatte yürüyebilir, vaporetti adı verilen deniz otobüslerini veya deniz taksilerini tercih edebilirsiniz.

Venedik’te mutlaka görülmesi gereken yerler ise, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası, kanallar arasında gondol gezintisi, La Fenice Opera Binası, Torcello Adası, Santa Maria Assunta Bazilikası, Murano Adası, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası ve Gallerie dell’Accademia.

3. Napoli

Napoli

Tarihi milattan önce 6. yy’a kadar uzanan ve çoğunlukla da volkanik bir gölgede kurulmuş olan Napoli, Vezüv Yanardağı’nın gölgesinde, kendi adıyla anılan bir körfez boyunca uzanıyor. Kendine münhasır kültürü, UNESCO Dünya Mirası eski şehir bölgesi, tarihsel zenginliği ve yeme içmeye verdikleri önem gibi özellikleriyle aslında tam bir İtalya. Bir liman şehri olan Napoli’de görülecek yerlerin başında eski bir yeraltı şehir ve aynı zamanda sarnıç olan yer geliyor. Şehri yukarıdan izlemek için en güzel yer Kraliyet Sarayı.

Napoli Arkeoloji Müzesi, Castel Nuovo, Castel dell ‘Ovo Megaride, Katedral ile antik Kartaca San Marino Manastırı görülebilir. Dünyaca ünlü kentler Ercolano ve Pompeii, Napoli’ye oldukça yakın. Napoli’nin tam karşısında yer alan Capri Adası ise jet sosyetenin tatil duraklarından birisi. Birbirinden güzel köy ve kasabaların sıralandığı, nefis kıyılara ve manzaralarsa sahip Amalfi Kıyıları, tek kelimeyle baştan çıkartıcı.  Sorrento, Positano, Amalfi ve Ravello kasabaları görülmeli.

4. Milano

Milano

Yalnızca İtalya’nın değil tüm dünyanın moda trendlerinin belirlendiği, moda sektörünün nabzını tutan Milano, bir yandan da dünyanın en önemli finans ve ticaret merkezlerinden biri. İtalya’nın bu en zengin kenti, çok sayıdaki kültür merkezi, sanat galerileri, sergi ve kütüphaneleriyle modern dünya kültürünü besleyen en önemli kentlerin başında geliyor.

Dünyanın en büyük kiliselerinden olan, Piazza Del Duomo‘dadaki Duomo; Castello Meydanı’nda yer alan Castello Sforzesco Kalesi; Festa del Perdono‘daki Antico Ospedale Maggiore görmeye değer. Santa Maria delle Grazie Kilisesi, Galleria Vittorio Emanuele II, Santa Maria Presso San Satiro Kilisesi, St. Ambrose Bazilikası da mutlaka görülmeli. Milano dünyanın en önemli opera ve bale merkezlerinden biri olduğundan, Teatro all Scalla‘da ise dünyanın en iyi ve en ünlü operalarından biri izlenebilir.

5. Floransa

Italya Gezi Rehberi Floransa

Tarihi sokaklarıyla sizi zamanda yolculuğa çıkaran şirin Ortaçağ kenti Floransa, İtalya’nın Toscana Bölgesi’nde yer alıyor.  Rönesans’ın doğduğu, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça önemli bir yere sahip şehir İtalyanca Firenze olarak isimlendiriliyor.

Çoğu gezilecek yerleri bir arada sunan şehir merkezini yürüyerek keşfetmek en güzeli. Sanat eserlerinin zenginliği ve mimarisi ile göz dolduran Ufizzi Galerisi; şehrin simgesi Santa Maria del Fiore Katedrali, bunun tam karşısında yer alan, göz kamaştırıcı kapılarıyla Battistero (vaftizhane), adeta açık hava müzesi görünümündeki Piazza della Signoria Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü; Santa Croce Kilisesi; belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio; Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi ve Boboli Bahçeleri görülmeye değer.

6. Sicilya

Sicilya

İtalya’nın yarı özerk bölgesi ve Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya, baharda portakal ve limon ağaçlarının kokularının parfüm etkisi hissettirdiği bir yer. İtalya’nın diğer modern ve zengin bölgelerine kıyasla daha fakir de olsa yavaş yavaş kendini toparlayarak, tarihi ve doğal güzelliklerini misafirlerine sunuyor. Etna Dağı eteklerinden kurulmuş ve adanın en büyük kenti olan Catania; yine Holywood yıldızlarının yeni gözdesi olan Etna’ya yakın Ortaçağ kasabası Taormina; Arşimed’in yaşamış olduğu Sirakuza; şirin balıkçı kasabası Cefalu görülmeli.

Kıyı şeridi manzarası hemen hemen her yerde büyüleyici bir güzellik sunan Sicilya, Akdeniz’e serpilmiş Eolie, Ustica, Egadi, Pantelleria Adası ve Pelagie gibi küçük şirin adalarıyla deniz, güneş, kum tatili arayanlar için birebir.

7. Vatikan ve San Marino

San Marino

İtalya toprakları içerisinde iki küçük bağımsız bölge olan Vatikan ve San Marino, Avrupa Birliği’ne üye olmasalar da Schengen ülkeleri arasında bulunuyorlar. İçinde çeşit çeşit kültürleri ve bu kültürlere bağlı olarak oluşmuş farklı lehçeleri barındıran bu ülkeler de İtalya ziyaretinin birer parçası.

Vatikan, Katolik Hristiyanlığın yönetim merkezi olan Roma’nın içinde farklı bir ülke. Nüfus ve yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Vatikan, dünyanın her yerinden ziyaretçi alıyor. Ülkenin ruhani lideri Papa’nın makamı da burada. Sistine ŞapeliVatikan Müzeleri, Aziz Petrus MeydanıAziz Petrus Bazilikası ve Vatikan Bahçeleri’ni görmek için gün boyu uzun kuyruklar bekleniyor.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği ve bir ovanın ortasında yükselen büyük bir kayanın üzerine kurul olan San Marino, Avrupa’nın beş mikro devletinden biri. Dünyanın süregelen en eski devletlerinden biri olan San Marino’da Ortaçağ Burçları, San Francesco Kilisesi, Aziz Marino’nun kutsal eşyalarının sergilendiği bazilika ve Hükmet Konağı görülmesi gereken yerler arasında.

San Marino

Hatırlatmakta fayda var, İtalya’da şehirler arasında ulaşımın en kolay ve uygun fiyatlı yolu tren yolculuğu. İtalya’nın neresini ziyaret ederseniz edin, inanılmaz bir kültürel deneyim yaşayacak, nefis yemeklerle mutlu olacak ve eşsiz manzaraları hiç bırakıp gitmek istemeyeceksiniz.

İtalya’ya Ne Zaman Gitmeli?

İtalya’da turizm sezonu tüm yıla yayılmakla birlikte açık hava sporları için en uygun dönem Nisan-Ekim, kış sporları için ise Aralık-Mart arası. Her zaman güneşli bir ülke olarak bilinse de ülkenin kuzey ve güney bölgelerinde önemli ölçüde iklim değişiklikleri gözleniyor. Örneğin, sürekli karlarla kaplı Alp Dağları Bölgesi bir yana, kuzeydeki endüstri bölgeleri, aşağı yukarı Avrupa’nın karasal iklimi ile aynı iklime sahip. Ancak en genel tabiri ile, kışın genellikle yağışlı olan İtalya, Nisan ve Kasım ayları arasında çoğunlukla güneşli ve sıcak oluyor. Yılın en sıcak zamanları ise Temmuz ve Ağustos ayları. Sonuç olarak iklimin ve sıcaklığın daha yumuşak olduğu Nisan-Mayıs-Haziran ayları İtalya seyahati için en uygun zamanlar.

İtalya’da Yeme-İçme

Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklimine sahip İtalyan mutfağı, dünyanın en zengin ve sağlıklı mutfaklarından biri. Geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla kadar uzanana lezzetli ve sağlıklı İtalyan mutfağı haklı olarak dünyanın en zarif ve en sevilen mutfaklarından birisi olarak kabul ediliyor. Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarından etkilenen bu kültürün özelliği, bölgesel çeşitliliğinin fazlalığı ile çok farklı lezzetleri barındırmasından geliyor.

Konu ağız tadı olduğunda, İtalyan mutfağı damakları şenlendiren, ünü ülke sınırlarını aşmış enfes leziz menülere sahip. Yiyecek ve malzemelerin bölgelere göre farklılık gösterdiği sofralarda, peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Kahve ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biri. İtalyanların dünya mutfağına kazandırdıkları pizza, makarna (pasta), dondurma, parmesan peyniri, mozzarella, tramezzino, antipasti, saltimbocca, zuppa inglese, tiramisu, panna cotta, castelli romani ve frascati lezzetleri İtalya’ya yolu düşen herkesi mutlaka en az bir kaçını tatması gereken lezzetler. İtalyanca “hamur” anlamına gelen pasta kelimesi, İtalyan mutfağının en önemli öğesi.

Italya Yeme İçme

İtalya’da yemek kültürü geleneksel olarak açlık gidermekten çok, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek ve sohbet etmek için bir araç olarak görülüyor, dolayısıyla da diğer Avrupa ülkelerine oranla daha uzun sürüyor. Ana yemek menüleri genellikle antipasto (hors d’oœuvre) ile başlayıp çorba veya makarna, et veya balık, sebze veya salata ve peynirle devam ederek meyve veya tatlı ile sonlanıyor. En ünlü şarapları Chianti, Frascati Valpolicella, Bardolino, Barolo, Barbera, Grignolino, Merlot olduğu gibi imkanınız varsa bazı Sicilya ve Sardunya şaraplarını da deneyin.

Göz at: Roma Yeme-İçme Rehberi

İtalya’da Ulaşım

İtalya’da hemen hemen her yere ulaşımı sağlayan çok başarılı ve efektif bir tren yolu sistemi bulunuyor ve fiyat olarak da çok uygun. Bunun yanında otobüsleri de çok sık kullanan bir ülke olduğundan dilediğiniz her yere gitmek bir şekilde mümkün. Dilerseniz araba da kiralayabilirsiniz. En büyük uluslararası hava limanları Milano ve Roma’da bulunuyor. Hem İtalya içinde hem de Avrupa’ya çok sayıda uçuş var.

İtalya’ya geldiğinizde muhtemelen tren, araba ya da gemi (Venedik) ile seyahat edeceksiniz. Eğer trenle seyahat edecekseniz bilmeniz gereken şey ne kadar çok para verirseniz o kadar rahat seyahat edersiniz. Farklı tren sistemleri ve firmaları mevcut, hepsi de güvenilir firmalar ama aralarında bir takım farklar bulunuyor. Bu farklar sizin nasıl seyahat etmek istediğinize göre değişiyor. Grup halinde yada yalnız veya trende seyahat ederken işinize konsantre olup çalışmak istiyorsanız farklı bir firma seçmeniz gerekiyor. Bazen pahalı olabilen bu yolculukları yaparken hemen hemen tüm AB ülkelerinin de kullandığı Euro para birimini kullanacaksınız. Araba ile seyahat edecekseniz, kuzey İtalya’nın yollarının güneye nazaran çok daha gelişmiş olduğunu bilmenizde fayda var.

İtalya’nın başkenti olan Roma’da, A ve B olmak üzere iki hattan oluşan Roma metrosu kenti boydan boya geçerek ana istasyon olan Termini’de kesişiyor. Kenti kuzey-güney, batı-doğu ekseninde kesen, kırmızı-mavi hatları mevcut.  Trafiğin yoğun olduğu saatler dikkate alındığında otobüs ve tramvay da kolaylığı ve ucuzluğu bakımından tercih edilebilir. Bunların dışında hem keyifli hem de kolay olan hop on ve hop off otobüsleriyle de istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Göz at: Roma Ulaşım Rehberi

İtalya’ya Nasıl Gidilir

Hava yolu

İtalya’nın en önemli ve en çok tercih edilen giriş kapıları olan Milano ve Roma havalimanlarına dünyanın hemen her yerinden direkt veya aktarmalı uçuş seferleri bulunuyor. İtalya’nın diğer önemli uluslararası havalimanları ise Floransa, Venedik, Bologna, Napoli, Torino ve Cenova şehirlerinde bulunuyor.

Türkiye ve Roma arasında direkt uçuş seferi olan hava yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Turkish Airlines, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Airlines, Alitalia ve Blu-express ile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda, İtalya’nın başkenti Roma’ya ulaşıyorsunuz. Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Leonardo da Vinci Havaalanı (Fiumicino Uluslararası Havaalanı) ve Roma’nın 15 km güneydoğusunda yer alan Ciampino Havaalanı’ndan merkeze ulaşım exspres tren, metro ve otobüslerle sağlanıyor.

Italya Ulaşım

Türkiye ve Milano arasında direkt uçuş seferi olan hava yolları İstanbul Havalimanı’ndan Turkish Airlines, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Airlines ile Milano Malpensa Havalimanı’na haftanın her günü, 3 saat süren direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Milano şehir merkezine 50 km uzaklıkta olan havalimanından merkeze taksi ve expres trenle ulaşım mümkün.

Deniz yolu

Denizaşırı ülkelerden gemi ile gelen yolcular genellikle İtalya’yaGenova, Napoli ve Venedik’ten giriş yapıyorlar. Ayrıca, İtalya’yı Slovenya, Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan, Türkiye, Malta, Tunus, Fas, İspanya ve Mısır’a bağlayan düzenli ve yoğun feribot seferleri düzenleniyor.

Tren yolu

Avrupa’nın raylı sistem hızlı treni olan Intercity ile daha hızlı çalışan Eurostar, Avrupa içerisindeki pek çok kent arasındaki ulaşımı sağlayan kusursuz tren ağları. Avrupa’da iseniz, raylı sistemleri kullanarak kolaylıkla İtalya’ya gelebilir, buradaki pek çok kenti de bu sistemle ziyaret edebilirsiniz.

Kara yolu

Otomobil ile seyahat ederek İtalya’ya kuzeyden giren yolcular meşhur tünellerden geçerek veya Monte Bianco, San Bernardo Simplon, St. Gottard ve Brenner Dağları‘ndan geçen panoramik kara yolu ile İtalya’ya giriş yapabilirler.

İtalya’da Dil

İtalyanların resmi dilleri İtalyanca ancak çok fazla bölgesel diyalekt var. Kuzeyinde bulunan Trentino-Alto Adige Bölgesi’nde Almanca, kuzeybatı bölgesindeki Valle d’Aosta’da Fransızca, kuzeydoğu bölgesindeki Trieste bölgesinde de Slovence konuşan insanlara rastlayabilirsiniz. Sardunyalıların çoğu ise Sardo dilini konuşuyor.

İtalya’da Para Birimi ve Zaman Dilimi

Avrupa’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi İtalya’da da Euro kullanılıyor. 100 Euro Sent = 1 Euro. Euro’ya ilk geçildiği zaman eski para birimiyle 1 Euro 1936.27 İtalyan Lire’sine denk geliyordu.

İtalya +1 zaman dilimine sahip ve Türkiye’den 1 saat geride.

İtalya’da Din

İtalya’da ana din Hristiyanlık’ın Katolik mezhebi olsa da az sayıda Protestan ve Yahudi vatandaşlar da bulunuyor. Aynı zamanda sürekli artan Müslüman nüfusu da sahip olan İtalya’da, Katolikliğin başkenti Papa’nın yaşadığı yer olan Vatikan.

İtalya Vizesi

İtalya Schengen bölgesinin üyelerinden birisi olduğundan ülkeyi ziyaret etmeniz için Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

İtalya Türk Konsolosluğu
Adres:
Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya
Telefon: 0039-06-445 94 200 ve 0039-06 445 941
Faks: 00 39 06 494 15 26
E-posta: ambasciata.roma@mfa.gov.tr

İtalya’dan ayrılış vakti geldiğinde bir parçanızı arkanızda bıraktığınızı ve tekrar tekrar geleceğinizi hissederek ayrılacaksınız bu ülkeden.

1 YORUM

  1. Her yol Roma’ya çıkar derler ama benim yolum bir türlü çıkamadı şu şehre.
    Günübirlik de olsa Brindisi’yi görme fırsatını yakalamıştım. Güzel coğrafya, sanatın, Avrupa medeniyetinin merkezi.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here