Heidi’nin çıplak ayakları, Peter’in keçileriyle koştuğu İsviçre dağ köyleri, yazın yeşillikler içinde, kışın karlar altında, el değmemiş, uçsuz bucaksız bir cennet. Avrupa‘da Alplerin bu büyülü pastoral coğrafyası, fotoğraflarına bakınca bile insan ruhunu etkisi altına alacak kadar güzel. Keşfetmek isteyenlere eşsiz manzaralar ve yerel yaşam deneyimleri sunan bu topraklar, cennetin doğaya el vermiş hali.

İsviçre’nin En Güzel Dağ Köyleri

1. Bergün ve Latsch

Bravuogn, İsviçre

Engadine Vadisi’nde yer alan Bergün ile hemen yanı başındaki minik Latsch, Heidi ve dedesinin mütevazı dünyasına doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Öyle ki bu bölge 1952’de ilk Heidi filminin çekildiği yer. Bergün ile Latsch’ta, bahar ve yaz aylarında Heidi temalı yürüyüş rotalarına katılabilir, kışınsa Preda-Bergün arasındaki beş kilometrelik yolda, kızaklarla kayabilirsiniz. Heidi ve Peter gibi zirveleri ve yemyeşil ovaları keşfedin, bırakın burada ruhunuz çocuklar gibi şen olsun.

2. Albinen

Albinen, Switzerland

Rhone Vadisi’nde yer alan Albinen, Valais Kantonu’nun en şirin köylerinden biri. Sakin, sessiz ve bol güneşli olan Albien, Alplerin temiz havasına doymak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Kış aylarında, köye 15 dakika uzaklıktaki pistlerde kayak yapıp ardından termal havuzlarda ısınabilirsiniz. Bisikletten vazgeçemeyenler için ise, Albinen civarında çok iyi güzel dağ bisikleti rotaları bulunuyor.

3. Rougemont

Rougemont, Switzerland

Vaud Kantonu’nda yer alan Rougemont, bozulmamış bakir doğası, doğal bitki florası ve bol oksijenli havasıyla öne çıkan Pays d’Enhau Vadisi’nde bulunuyor. Hepsi birer sanat eseri niteliğindeki ahşap köy evleriyle tanınan Rougemont’ta, 11’inci yüzyılda yapılmış Rougemont Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

4. Château-d’Oex

Chateau-d-Oex, İsviçre

Rougemont ile komşu olan Château-d’Oex, muazzam manzarası ve eski evlerinin yanı sıra balon turizmiyle ünlü. Her yıl Ocak ayında uluslararası bir balon festivaline ev sahipliği yapan Château-d’Oex’te bir de Balon Müzesi bulunuyor. Kışın işaretlenmiş rotalarda özel kayak ayakkabılarıyla yürüyebilir, yazın ise Saane Nehri’nde rafting yapabilirsiniz.

5. Feldis

Feldis, Switzerland

Alpler’in güneş alan yamacında yer alan Feldis, Graubünden Kantonu’ndaki Chur şehri yakınlarında bulunuyor. Feldis ve çevresinde kayak, snowboard, kızak, buz pateni, curling gibi pek çok etkinliğe dahil olabileceğiniz gibi, dilerseniz 7 tonluk dev kar küreme aletini deneme turuna bile katılabilirsiniz. Yazın gitmeyi düşünenler için de panoramik dağ manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşleri sizi bekliyor.

6. Sils

Sils, Isvicre

Sils, İsviçre’nin en meşhur kayak merkezi olan St. Moritz yakınlarında yer alan, sempatik bir dağ köyü. İtalya sınırındaki Silvaplana ve Sils Göllerinin ortasında bulunan Sils’i yazın ziyaret emek isterseniz, yazlarını burada geçiren Nietzsche’nin yürüyüş rotasını takip edebilir, kışınsa atların çektiği kızaklarda bu muazzam coğrafyanın keyfini sürebilirsiniz.

7. Ernen

İsviçre Köyleri

Ernen, her yıl klasik müzik festivaline ev sahipliği yapan bir müzik köyü olarak biliniyor. Festivalin düzenlendiği tarihi Barok kilisenin yanı sıra, Ernen’in en çok dikkat çeken evi, İsviçre’nin efsanevi kahramanı William Tell freskleriyle süslü olan Tell House. Ernen’e kadar gelmişken yakınlardaki Mühlebach Köyü’ne uğrayabilir, 22 muhteşem ahşap evi de gezebilirsiniz.

8. Soglio

En Guzel Koyler Isvicre

Cennete açılan kapı olarak tabir edilen Soglio, İtalya sınırında yer alan Bergell bölgesinin masalsı köylerinden biri. Soglio’nun parke taşlı dar yollarında dolaşabilir, 1630’da yapılmış tarihi Palazzo Salis Hotel’in gül bahçesinde fotoğraf çekebilirsiniz.

9. Bosco Gurin

Bosco Gurin, İsviçre

1503 metre yüksekliği ile Ticino Kantonu’nun en yüksek köyü olan Bosco Gurin, 1253’te kurulan taş ve ahşap evleriyle dikkat çekiyor. Günümüze dek çok iyi korunmuş evlerden biri ise müze olarak hizmet veriyor.

10. Törbel

Torbel En Guzel Köyler

1500 metre yükseklikte yer alan Törbel, Valais Kantonu’ndaki tipik dağ köylerinden biri. Törbel, çok iyi korunmuş sekiz evi kapsayan bir açık hava müzesine sahip. Rehberli veya rehbersiz turlarla gezebileceğiniz Törbel’de, İsviçre dağ köylerindeki günlük yaşamı görebilir, köyün son su değirmeninin nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Bu yazı, cnnturk/seyahat sayfasında yayınlanmıştır.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here