İsviçre, Avrupa’nın merkezinde, topraklarının dörtte üçünü Jura ve Alp Dağları’nın kapladığı, gölleri ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir coğrafyada yer alıyor. Resmi ismi İsviçre Konfederasyonu olan ülkenin uluslararası CH kısaltması ise Latince Confoederatio Helvetica’dan geliyor. Dört resmi dili olan İsviçre’de Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanş dilleri kullanılıyor.

İsviçre, kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya ve doğusunda Avusturya ile Lichtenstein ile çevrili. 1 Ocak 2016 yılı itibariyle ülke nüfusu 8.064,246 kişi olan ülkenin para birimi ise İsviçre Frangı. Aare Nehri kıyısında kurulu başkent Bern’in tarihi MÖ 3. yüzyıla dek uzanıyor. Bern ile birlikte Zürih ve Cenevre, yaşam kalitesi olarak dünyada yaşanabilir şehirleri arasında en üst sıralarda yer alıyor.

İsviçre Hakkında Bilgiler

Bern İsviçre Gezi Rehberi
Bern, İsviçre

1499’dan bu yana bağımsız bir ülke olan İsviçre, 1798’de Napolyon dönemi sırasında Fransa işgalini yaşadıysa da 1815’te tekrar bağımsızlığına kavuştu. Dünyada Vatikan ile birlikte kare bayrağa sahip tek ülke olan İsviçre, askeri bakımdan tarafsızlık politikasına sahip. Dünyanın en eski tarafsız ülkelerinden İsviçre’nin tarafsızlığı, 1815 Paris Anlaşması ile diğer ülkeler tarafından da kabul edilmişti, zira İsviçre ordusu hiçbir şekilde diğer ülkelerde silahlı çatışmalara katılmıyor.

Vatikan’ın İsviçreli Muhafızları ve çifte vatandaşlık sahipleri haricinde, İsviçre vatandaşlarının başka bir ülkede askeri görev yapması yasak. 2007’de İsviçre askerlerinin eğitim çalışmaları sırasında yakalandıkları şiddetli yağmur nedeniyle yönlerini kaybederek Lihtenştayn topraklarına girmeleri nedeniyle, işgal hareketi olarak dünya kamuoyunda gündeme gelmişti.

Doğal Güzellikler

Matterhorn İsviçre Seyahat Rehberi
Matterhorn, İsviçre

Muazzam doğal güzelliklere sahip İsviçre, tüm Alp Dağlarının belki de en tanınmış ve estetik zirvelerinden Matterhorn ile de ünlü. İsviçre’nin markası olan ve yalnızca Matterhorn Zirvesi’yle bile turizmde büyük gelir elde eden ülkede bulunan dağların 208’i 3000 m yükseklikle bulunuyor. 24’ünün yüksekliği ise 4000 metreleri geçiyor. İsviçre Alpleri’nin yüksek dorukları arasında 4.634 m ile Dufour Zirvesi ilk sırayı alırken onu Monte Rosa Dağı izliyor.

1484 göl, 12.900’den fazla küçük gölcük ve çok sayıda şelalenin bulunduğu İsviçre’de yer alan Cenevre Gölü, 581 km yüzölçümü ile ülkenin en büyük gölü olsa da, gölün güney kısmı Fransa kıyılarını oluşturuyor.

Zürih İsviçre Hakkında Bilgiler
Zürih, İsviçre

Ülkenin doğal yaşam alanlarında, geyik, tilki, sansar, nadiren tavşan, kurt, ayı, vaşak, kunduz gibi görmek mümkün. Ancak ayı, vaşak ve kunduz gibi canlıların yüzyıla yakın bir süredir soyu tükenme ile karşı karşıya olup az sayıda kurt İtalya’dan İsviçre’ye geliyor. Ülkenin aldığı tedbirler sonucunda nehirlerde ve göllerde 800’den fazla kunduz yaşıyor. Ülkenin doğal göl ve çevrelerinde 200’den fazla kuş çeşidi yaşamını sürdürüyor.

CERN

Cern Büyük Hadron Çarpıştırıcısı İsviçre
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

İsviçre aynı zamanda, Cenevre yakınlarında kurulan ve dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN’e (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi/Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) de ev sahipliği yapıyor. 100’ü aşkın ülkeden 10.000 bilim insanı ve mühendisin yanı sıra 100’ün üzerinde üniversite ve laboratuvarın katılımıyla inşa edilen CERN bünyesindeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak biliniyor. Yerin 100 m altında kilometrelerce uzanan dev makine olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda atom parçacıkları birbirleriyle çok yüksek hızlarda çarpıştırılıyor. 1954’te 12 ülkenin katılımıyla kurulan CERN’in günümüzde 21 tam üyesi bulunuyor.

İsviçreli Markalar

İsviçre Çakısı Hediyelik Eşya
İsviçre Çakısı

1891’de İsviçreli Karl Elsener’in İsviçre Ordusu için tasarladığı özel bir çakı, günümüzde İsviçre Ordusu Çakıları olarak dünyaca ünlü. 400’den fazla çeşidiyle çakının dışında altimetre, barometre ve bilgisayar usb hafıza kartı olarak da kullanılıyor. Hatta günümüzde İsviçre Çakısı ‘Dünyanın en küçük araç kutusu’ olarak anılıyor.

Dünyada kişi başına düşen çikolata tüketiminde ilk sırada olan İsviçreliler, çikolatanın mucidi. 1875’te İsviçreli Daniel Peter ve Henri Nestle’nin sütlü çikolatayı icat etmelerinin ardından, 1867’de Henri Nestle tarafından kurulan Nestle şirketi, günümüzde dünyanın % 10’u oranında kahve ve kakao çekirdeğini satın alıyor. Firma aynı zamanda 1938’de, dünyanın ilk hazır kahvesini Nescafe adıyla üretmeye başladı.

İsviçre Çikolatası Toblerone

Her yedi milyar Tobleron çikolatasından biri İsviçre’nin başkenti dışında olan fabrikalarda üretiliyor. İsviçreli çikolata yapımcısı DeLafee, 24 ayar altın tozundan çikolata hazırladı. Çikolatanın içinde yüksek kaliteli kakao yağı bulunuyordu, üzeri de yenebilir altın kaplıydı.

İsviçreli saat markası Rolex’in, 1927’de ilk su geçirmez saati üretmesinin ardından günümüz global saat endüstrisine İsviçre ile Çin hâkim durumda. Öyle ki dünyada en çok saat üreten ülke olan Çin, %99’u ucuz olan kuvars saatleri üretirken, İsviçre, lüks segment saat üretiminde tekel konumunda.

Dünyaca ünlü peynir markalarına sahip İsviçre’nin Gruyere, Emmental ve Appenzeller markaları, isimlerini çoğunlukla yapıldığı bölgeden alıyor. Örneğin ismini İsviçre’nin Gruyere Köyü’nden alan Gruyere peynirinin üçte ikisi İsviçreliler tarafından tüketilirken, Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika diğer çeşitleri tüketiyor. İddiaya göre Gruyere peynirinin içinde vanilya, orkide, fıstık, ceviz, nane, ahşap ve hatta taze ot kokusu gibi yaklaşık 75 çeşit Alp kokusu bulunuyor.

İlginç Bilgiler

İsviçre Alpleri
İsviçre Alpleri

Dalai Lama’nın İsviçre’deki kendine ait bağı, 1.67 metrekare olup yalnızca üç asmadan oluşuyor.

Ülkede bankalara diş kliniklerinden daha sık rastlanıyor.

Ülkedeki ilk hostel 1.200 yıl önce İsviçre’nin Alp Dağlarında seyahat edenleri, eşkıyalardan korumak için kuruldu.

Eğitime çok değer verilen ülkedeki öğretmenler yüksek maaş ve 12 haftalık tatil imkanına sahipler.

1901’de ilk Nobel Barış Ödülünü alan İsviçreli iş adamı Jean-Henri Dunant, uluslararası Kızılhaç teşkilatının kurucusu.

İsviçre posta kutuları, biri mektup diğeri de paketler için olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

İsviçre Tren Yolculuk

Ülkede inek kiralamaya izin veriliyor ve kiraladığınız ineklerin sütünden kendiniz için peynir yapabiliyorsunuz. Yine ülkede tek bir domuz beslemek yasal değil, çift beslemeniz gerekiyor.

İsviçre’de çizmeler yürüyüş için yapılıyor ve hatta bazı cesur yürekler çizme dışında hiçbir şey giymiyor. Zira ülkede kış aylarında bile çıplak yürüyüş yapmak oldukça popüler.

1985’te Guinness Rekorlar kitabına giren, dünyanın en büyük pandispanya ‘beze’si, İsviçre Frutal’da yapıldı. 2500 yumurta ve 120 kg şekerden hazırlanıp özel olarak pişirilen ve 80 litre kremayla servis edilen pastanın yapımında yerel halk da görev aldı.

Anti-Power, Point Party ya da kısaca APPP, İsviçre’nin yedinci büyük siyasi partisi. Microsoft sunum yazılımı kısaltması ile de isim benzerliği gösteriyor.

Ünlü oyuncu Charlie Chaplin’in cesedi, İsviçreli birkaç makine mühendisi tarafından çalınarak ailesinden fidye istenmişti. Devlet cesedi geri aldıktan sonra benzer girişimleri önlemek için, naaşı 1.80 m derinlikte bir mezara defnederek üzerini betonla kapattı.

İsviçreAvrupa’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden. Birbirinden büyüleyici göllere ev sahipliği yapan muhteşem doğasıyla nefes kesen bu ülkeyi keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here