İstiklal Caddesi, İstanbul’un en can alıcı noktalarından biri ve 19. yüzyılın sonlarından beri Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma özelliğini koruyor. İçinde dünyaca ünlü mağazalardan kitapçılara, lokantalardan sahaflara, otellerden eğlence mekanlarına kadar çok sayıda sosyal ve kültürel alanı içinde bulunduran cadde, Taksim Meydanı’ndan başlayıp Beyoğlu’na kadar uzanıyor.

Her gün yaklaşık 3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen cadde; asırlardır sahip olduğu çok uluslu yapısıyla günümüzde hala kozmopolitliğini korumaya devam ediyor.

Istiklal-Caddesi-Istanbul

İstiklal Caddesi Tarihi

Osmanlı’da Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) adıyla bilinen İstiklal Caddesi’nin tarihi Bizans Dönemi sonrasına uzanıyor.

İstiklal Caddesi’nin bulunduğu bölge, Bizans Dönemi’nde Latin topluluklarını içinde bulunduran bir Cenova kolonisiyken Pera (Karşı Yaka) olarak anılırmış. Kentin Osmanlılar’a geçmesinden sonra buraya sığamayan Latinler Boğaz’a ve Haliç kıyılarına yerleşmeye başlamış. Galata ve Pera’nın ticari öneminin giderek artması buralara İtalyanlar’dan İngilizler’e, Fransızlar’dan Hollandalılar’a kadar pek çok milletin yerleşmesini sağlamış.

Gelenekleri, kültürleri ve yaşam tarzlarıyla İstanbul’a gelip Pera’ya yerleşen yabancılar bölgede yeni yapılar inşaa ederken buranın şehresini de değiştirmeye başlamışlar. Veba salgınından sonra ve bugünkü İstiklal Caddesi’ne çok yakın bir konuma yerleşen Fransızlar, buraya Fransız Sarayı’nı (Maison de France) inşa etmiş. Fransız kültüründen oldukça etkilenen cadde Fransızların yaşadığı bu dönemde Grande Rue de Péra olarak anılmış.

Tramvay-Istiklal

Caddeye ilk Müslüman yerleşimleri 1491 yılında II. Bayezid’in armağan olarak verdiği arazi üzerine İskender Paşa’nın Galata Mevlevihanesi’ni yaptırmasıyla başlamış. Ardından yine aynı dönemde Asmalımescit Sokağı’na adını veren asmalarıyla ünlü mescit yapılmış. Böylece 15. yüzyılda Müslümanlar da caddeye yerleşmeye başlamış.

Çok uluslu yapısıyla giderek bir alışveriş ve zanaat merkezine dönüşen Grande Rue de Pera, 17 ve 18. yüzyıllarda giderek genişlemiş. 19. yüzyılda ise artık tamamen dolmuş. İstiklal Caddesi’nin bugünkü tarzının şekillenmesi ise 19.yüzyılın ikinci yarısında başlamış. Osmanlı toplumunun 19 yüzyılda Batı’ya açılması “Frenk usulü” denen tarzın Osmanlılar arasında yayılmasına neden olmuş.

Asırlardır gözde bir bölge olan Pera Avrupalı dükkanların açıldığı son derece önemli bir merkez olmuş. Abdülaziz Dönemi’nde Pera’da sokakların taşla döşenmesinden, kanalizasyonların yapılmasına, sokaklara elektriğin getirilmesinden Tünel’in inşasına kadar pek çok alt yapı çalışması gerçekleştirilmiş.

20. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra caddenin adı “İstiklal Caddesi” olarak değiştirilmiş. 2.Dünya Savaşı sırasında Gayrimüslimler’e yönelik izlenen politikalar doğrultusunda bölgede Rum, Yahudi, Ermeniler ile diğer yabancıların sayısı da giderek azalmış. Bu yaşananlardan sonra giderek kimliğini kaybetmeye başlayan İstiklal Caddesi’ne bir de yeni yapılan özensiz binalar eklenince eski halinden pek de eser kalmamış. Özellikle 1950’den sonra Türkiye’nin farklı noktalarından çok sayıda göç almış. Bu da bölgenin dokusunu fazlasıyla kaybetmesine neden olmuş.

1990’lı yıllara gelindiğinde ise caddede geniş çaplı bir restorasyon ve düzenlenme çalışmaları başlamış. Semtte bulunan kitapçı, dükkan, sinema, sanat galerisi gibi sosyal ve kültürel faaliyet alanlarının sayısının giderek artması caddenin bugün canlılığına kavuşmasında etkili olmuş. Günümüzde hala önemli bir turistik ve kültürel cazibe merkezi olan cadde, 9 ayrı mahalleyi kapsıyor. 1400 metre uzunluğundaki caddenin orta noktası, Türkiye’nin en eski ortaokulu olarak bilinen şimdiki Galatasaray Lisesi kabul ediliyor.

Istiklal-Istanbul

Neo-Klasik, Neo-Gotik, Rönesans Canlandırması, Art Nouveau veTürk Milli Mimarisi tarzlarıyla tasarlanan mimari yapıları oldukça dikkat çeken caddede Fransa, Yunanistan, Hollanda, Rusya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülkenin konsoloslukları da bulunuyor. Bunun yanında İstiklal Caddesi’nin Galata’ya bakan ucunda dünyanın en eski ikinci metro istasyonu olarak bilinen “Tünel” görülebiliyor. Ayrıca caddede 1869’dan bugüne kadar hizmet veren “Nostaljik Tramvay” deneyimi de yaşanabiliyor.

İstiklal Caddesi nerede

İstanbul’un Beyoğlu semtinde yer alan İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı’ndan Beyoğlu’na uzanan alanda bulunuyor.

İstiklal Caddesi’ne nasıl gidilir

İstiklal Caddesi’ne otobüs, metro ve dolmuş seçenekleriyle rahatlıkla ulaşabiliyor. İstiklal Caddesi’ne otobüsle gitmek için İstanbul’un herhangi bir yerinden kalkan Taksim otobüslerine binmeniz gerekiyor. Ayrıca caddeye Yenikapı ya da Zincirlikuyu yönünden kalkan ve Taksim yönüne doğru giden metrolarla da geliniyor. Bunun yanında Kadıköy ve Aksaray’dan kalkan ve Taksim’e giden dolmuşlar da caddeye kolayca ulaşmanız mümkün.

Her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen İstiklal Caddesi, tarihi binaları, nostaljik tramvayı, çeşit çeşit dükkanları, birbirinden güzel mağazaları, rengarenk sokaklarıyla asırlardır İstanbul’un vazgeçilmez adreslerinden biri.

2 YORUMLAR

  1. Eskiden daha çok severdim burayı. Son zamanlarda kalabalık beni yormaya başladı ama yine de burada yürümenin tadı başka.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here