İstanbul, bir ayağı Asyada bir ayağı Avrupa’da olan dünyanın eşsiz kentlerinden biri. Antik Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere 3 farklı imparatorluğa başkentlik yapmış tek şehir olan kent, yüzyıllardır kültürün, sanatın, mimarinin ve politikanın merkezi olmaya devam ediyor.

Dünyanın en önemli ve en büyük metropolleri arasında yer alan İstanbul, 3 bin yıl öncesine uzanan kent tarihiyle birbirinden değerli eserlere sahip. Tarih boyunca pek çok olaya şahit olmuş, mimarinin ve sanatın başyapıtları arasında gösterilen, çağlara meydan okuyan bu eserler İstanbul’un Avrupa ve Asya kıtalarında konumlanıyor. İşte dünyaca ünlü bazilikalardan, muhteşem saraylara, eşsiz kulelerden, görkemli camilere kadar İstanbul’un en güzel 20 tarihi eseri…

Avrupa Yakası’ndaki Tarihi Yerler

1. Ayasofya

Ayasofya İstanbul Tarihi Yerler

Ayasofya, İstanbul’un Tarihi Yarımadası’nda bulunan en önemli eserlerden biri. Bizans Dönemi’nde önce bir kilise, daha sonra bir katedral olarak inşa edilen Ayasofya muhteşem tasarımıyla mimari dünyasının başyapıtları arasında yer alıyor. Osmanlılar Dönemi’nde camiye dönüştürülen yapı 1934’ten beri bir müze olarak hizmet veriyor.

2. Sultan Ahmet Camii

Sultan Ahmet Camii İstanbul

İstanbul’un en dikkat çekici yapılarından biri olan Sultan Ahmet Camii, içindeki İznik çinileri nedeniyle dünyada Blue Mosque adıyla tanınıyor. Ayasofya’nın yakınlarında konumlanan cami, 17.yüzyılda Sultan I.Ahmet tarafından yaptırıldı. Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından tasarlanmış Sultan Ahmet Camii, rengarenk çinileri, muhteşem kubbesi, görkemli yapısıyla dünyanın en güzel camileri arasında yer alıyor.

İstanbul’da gezilecek yerleri görmek için İstanbul dışından geliyorsanız uçak biletinizi uygun ve ucuz uçak bileti satın alın. Uygun İstanbul uçak bileti kampanyaları sık sık düzenleniyor. Bu kampanyalardan yararlanmayı unutmayın ve bu olağanüstü yapıları keşfe gidin.

3. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbul Tarihi Yerler

Osmanlı’dan kalma en önemli yapılardan biri olan Topkapı Sarayı, İstanbul’un Sarayburnu semtinde yer alıyor. Osmanlı’da 400 yıl boyunca idari merkez olarak kullanılan saray 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldı.

Sarayda zaman geçiren padişahların kişisel eşyalarının, Osmanlı Dönemi’nde boyunca kullanılan araç gereçlerin sergilendiği saray içinde Hz. Muhammed’in hırkası, sakalı, ayak izleri, Hz. İbrahim’in tenceresi, Hz. Musa’nın asası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. Yusuf’un cübbesi gibi önemli emanetlerin bulunduğu Kutsal Emanetler Dairesi’yle büyük ilgi görüyor.

4. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii İstanbul Gezilecek Yerler

Osmanlı Mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye Camii, Sultan I. Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edildi. İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan cami, medreseler, kütüphane, hastane, hamam, imaret gibi yapılardan oluşuyor. İçindeki çiniler ve elmas süslemeleriyle olağanüstü bir güzelliğe sahip olan Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak biliniyor.

5. Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı İstanbul Tarihi Yerler

İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olan Kapalı Çarşı, dünyadaki ilk alışveriş merkezlerinden biri. Beyazıt Camii ve Nuru Osmaniye Camii arasında bulunan çarşı ilk bölümü Fatih Sultan Mehmed tarafından 1460’da yaptırıldı.

Daha sonra giderek genişletilen Kapalı Çarşı 65 sokak üzerinde 4 bine yakın dükkana ulaştı. El yapımı ürünlerden, kıyafetlere, yiyeceklerden, eşyaya kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahip çarşı bugün hala dünyanın en fazla ziyaret edilen yerlerinden.

6. Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbul Gezi Rehberi

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528’de yılında inşa ettirildi. İlk önce fener kulesi olarak tasarlanan yapı, Osmanlı Dönemi’nde barınak daha sonra ise bir yangın gözleme kulesi olarak kullanıldı. İstanbul Boğazı ve Haliç, kuleden panoramik olarak izlenebildiği Galata Kulesi 2013’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil edildi.

7. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul Tarihi Mekanlar

İstanbul’daki sarnıçlar arasında en bilineni olan Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya’nın güneybatısında bulunuyor. Bizans Dönemi’nde sarayın su ihtiyacını karşılamak için Bizans imparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç, 9.800 metrekarelik bir alana yayılıyor. 100 bin ton su depoloma hacmiyle oldukça etkileyici bir yapıya sahip olan Yerebatan Sarnıcı, 1987 yılından beri bir müze olarak kullanılıyor.

8. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İstanbul Tarihi Yerler

Boğaz’ın en göz alıcı yapılarından biri olan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı’dan kalma yapılardan. Sultan Abdülmecid tarafından 1839 yılında Balyan Ailesi’ne yaptırılan saray birbirinden güzel süslemeleri, benzersiz tabloları ve nadide eserleriyle göz alıyor. 1927-1938 yılları arasında Atatürk tarafından da kullanılan Dolmabahçe Sarayı, 1984 yılından beri müze-saray olarak kullanılmaya devam ediyor.

9. Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi İstanbul

İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olan Fener Rum Erkek Lisesi, 1454’te eski Bizanslılar tarafından inşa ettirildi. Fatih ilçesinin Fener semtinde yer alan okul, kırmızı rengi ve kubbeli mimari yapısıyla dikkat çekiyor. Fransa’dan getirtilen kırmızı tuğlalardan yaptırıldığı için Kırmızı Okul adıyla da anılan Fener Rum Erkek Lisesi, bugün hala eğitim hayatına devam ediyor.

10. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı İstanbul Gezilecek Yerler

Boğazkesen Hisarı olarak da bilinen Rumeli Hisarı, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları engellemek için 1452’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan hisar, 30 dönümlük bir alanı kapsıyor. Bozulmamış haliyle günümüze kadar ulaşabilmiş olan Rumeli Hisarı şimdilerde bir müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılıyor.

Anadolu Yakası’ndaki Tarihi Yerler

1. Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Tren Garı İstanbul

Sultan II. Abdülhamit Dönemi’nde yapılan önemli eserlerinden biri olan Haydarpaşa Garı, 1908’de İstanbul – Bağdat Demiryolu hattının başlangıç ​​istasyonu olarak inşa edildi. Alman mühendisler ve İtalyan mimarlar tarafından tasarlanan yapı, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın ana istasyonu olarak bilinen yapı demiryolu çalışmaları nedeniyle, bir süredir hizmet vermiyor.

2. Kız Kulesi

Kız Kulesi İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul’un en eski yapılarından biri olan Kız Kulesi, Üsküdar’ın Salacak Sahili açıklarında yer alıyor. İlk binası savunma alanı olarak Antik Roma Dönemi’nde inşa edilen yapı Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde farklı amaçlar için kullanıldı. 360 derece panoramik İstanbul manzarası ve yıllara meydan okuyan mimarisiyle dikkat çeken Kız Kulesi 1995 yılından beri bir müze-restoran olarak hizmet veriyor.

3. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı İstanbul

Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde yer alan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından Bizans Dönemi’nde İstavroz Bahçeleri olarak anılan bir koruluğun içine yaptırıldı. 1861-1865 yıllarında Balyan Ailesi tarafından tasarlanan yapı, altı büyük salon, 24 oda, 1 hamam ve 1 banyodan oluşuyor. Ahşap oymacılığı, altın nakış işçiliği gibi süslemeleriyle etkileyici bir yapıya sahip olan Beylerbeyi Sarayı İstanbul’un en gösterişli yapılarından.

4. Adile Sultan Kasrı

Adile Sultan Kasrı İstanbul

Üsküdar’ın Validebağ Korusu içinde konumlanan Adile Sultan Kasrı, Sultan Abdülaziz tarafından 1853 yılında yaptırıldı. Adını sultanın kız kardeşi Adile Sultan’dan alan kasır, Balyan Ailesi tarafından tasarlandı. Hababam Sınıf filmlerinin çekildiği mekan olarak da bilinen yapı günümüzde bir öğretmen evi olarak kullanılıyor.

5. Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı İstanbul Gezi Rehberi

1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilen Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı’nın tam karşısında İstanbul’un Anadoluhisarı semtinde bulunuyor. 7 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alan yapı, dikdörtgen biçimindeki dört katlı bir kuleden oluşuyor. Araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılarak yapılmış olan Anadolu Hisarı günümüzde restorasyona ihtiyaç duyuyor.

6. Kuleli Askeri Lisesi

Kuleli Askeri Lisesi İstanbul

Osmanlı’dan kalma en önemli eserlerden biri olan Kuleli Askerî Lisesi, İstanbul Boğazı’nın kıyısında konumlanıyor. Önceleri yerinde kışla olarak kullanılan bir yapının bulunduğu okul, Sultan Abdülaziz Dönemi’nde yeniden inşa edildi.

Garabed Amira Balyan tarafından tasarlanan Kuleli Askerî Lisesi, bir süre askeri hastane olarak kullanıldı. Daha sonra uzun süre Türk Silahlı Kuvvetlerine subay ve Kara Harp Okuluna kaynak teşkil edecek öğrenci yetiştiren okul, İstanbul’un hala en görkemli yapılarından.

7. Hıdiv Kasrı

Hıdiv Kasrı İstanbul

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Hıdiv Kasrı, 1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırıldı. İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanan yapı bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

1937 yılında satışa çıkarılan Hidiv Kasrı uzun süre kullanılmadı. 1984 yılında Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu adına Çelik Gülersoy tarafından restore ettirilen kasır, 1996 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisi olarak hizmet veriyor.

8. Yoros Kalesi

Yoros Kalesi İstanbul

İstanbul’un Anadolukavağı semtinde bulunan Yoros Kalesi, Bizans Dönemi’nden kalma önemli eserlerinden biri. İstanbul çevresinde tüm kalelerden daha geniş bir alana yayılan kalenin adını ‘dağ’ anlamına gelen ‘oros’tan aldığı düşülüyor. Osmanlı Dönemi’nde bir askeri üs olarak kullanılan Yoros Kalesi, etkileyici şehir manzarasıyla İstanbul’un cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

9. Aya Yorgi Manastırı

Aya Yorgi Manastırı

İstanbul’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Aya Yorgi Manastırı, Prens Adaları’nın en büyüğü Büyük Ada’nın bir tepesi üzerinde bulunuyor. 1751 inşa edilen yapı adını, M.S. 3. yüzyılda inancından dolayı öldürülen Kapadokyalı Aziz Georgios (Aya Yorgi)’den alıyor.

Kilise ve şapelden oluşan Aya Yorgi Manastırı, Hristiyanlar tarafından dileklerin gerçekleştiği ‘kutsal yer’ olarak görülüyor. Özellikle Paskalya Dönemi’nde ziyaretçi akınına uğrayan manastıra yürüyerek ya da bisikletle ulaşılabiliyor.

10. Heybeliada Ruhban Okulu

Heybeliada Ruhban Okulu İstanbul

Dini eğitim verdiği için ruhban unvanına sahip Heybeliada Ruhban Okulu, Heybeliada’nın Ümit Tepesi’nde yer alıyor. Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra din alanında eğitim veren ikinci okul olan yapı ilk olarak 9.yüzyılda Aya Triada Kilisesi olarak inşa edildi.

19. yüzyılda teoloji eğitimi verilen bir okula dönüştürülen Heybeliada Ruhban Okulu Fener Rum Patriği 4. Germanos tarafından 1844’te açıldı. Hizmet verdiği dönem boyunca 1000’e yakın mezun veren okul, 1973 yılında patrikhane tarafından tamamıyla kapatıldı. Eğitim hayatına uzun süredir devam etmeyen okul zaman zaman çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın başka yerinde bulunmayan mimari başyapıtları, eşsiz kutsal yapıları, benzersiz sarayları, görkemli eserleriyle İstanbul hem Türkiye‘deki hem de dünyadaki önemini koruyor.

10 YORUMLAR

  1. Ama hiç birini gidip gezip göremiyoruz maalesef fahiş fiyatlar var giriş için o kadar para alınıyor ki. Kendi ülkemizdeki güzellikleri göremiyoruz. Ücretsiz bir tek sultan Ahmet camiisin girebiliyoruz

  2. Çok teşekkürler ödevimi yapmama yardımcı oldu 👍👍👍👍👍
    GEZİEVRENİNE teşekkürlerle👍Çok Teşekkürler👍
    Yeniden

  3. Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarau ve Yerebatan Sarnıcı en güzel yerler. Bir de Galata ve Kız Kulesi görülmeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here