Başarılı bir işadamıyken, kaçırdığı hayatı yeniden yakalamaya ve bir gezgin olmaya karar veren Ali Eriç; kendisi için özel olarak hazırlanan, Lando ismini verdiği arabasıyla İstanbul’dan yola çıktı. Sürekli doğuya giderek 131,969 kilometrelik bir yolun sonunda, tam 3 yıl 1 ay 10 günde yeniden İstanbul’a ulaştı. Türk plakalı bir araçla yapılan ilk dünya seyahatini gerçekleştiren gezgin, seyahati boyunca yazdığı günlükleri “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitabında derledi. Kitaptan elde edilecek tüm gelir, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanacak.

Istanbuldan-Istanbula-Bir-Dunya-SeyahatiODTÜ Makine Mühendisliği mezunu olmasına rağmen, önüne geçilemez seyahat tutkusunu ve üniversite yıllarında başlayan dört çeker arazi aracı merakını takip eden Ali Eriç, kendisine sürekli seyahat imkanı tanıyan telekomünikasyon sektörünü tercih etti. 2004 yılında, başarıyla sürdürdüğü profesyonel hayatını “rölantiye” almaya, kaçırdığı hayatı yeniden yakalamaya ve hayallerini gerçekleştirmeye karar veren Eriç önce, tam 6 ay süren bir Afrika seyahati gerçekleştirdi.

Kendisini her şeyden önce bir gezgin olarak tanımlayan Ali Eriç, 6 Mayıs 2009’da ise toplam 5 kıta ve 39 ülkeyi kapsayan 132 bin kilometrelik dünya seyahati için İstanbul’dan doğuya doğru hareket etti. Seyahat için Otokar tarafından özel olarak hazırlanan arazi aracı Lando ile tek başına yola çıkan Eriç; Asya’nın steplerini, Alaska’nın buzullarını, Patagonya’nın adacıklarını, Afrika’nın çöllerini ve Avrupa’nın kırlarını aştı. Türk plakalı bir araçla yapılan ilk dünya seyahati olma özelliği taşıyan bu macera, tam 1,137 gün sonunda yine İstanbul’da tamamlandı.

Ali Eriç, seyahati boyunca internet sitesinde yayınladığı günlüklerini ise “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitabında derledi. Kitap; her türlü zorluğuyla ve bütün eğlencesiyle yollarda olmanın, başka coğrafyaları tanımanın, hepimize ait ama bir türlü paylaşamadığımız şu koca dünyayı keşfetmenin tek kişilik macerasını sunuyor. Patagonya’nın en güneyinden Sibirya’nın en doğusuna, Alaska’nın en kuzeyinden Kuzey Amerika’nın en batısına, Afrika’nın dibine uzanan bu eşsiz seyahati anlatan kitap; herkes için bir ilham kaynağı olacak.

Ali Eriç

Künye

Adı: İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati
Yazarı: Ali Eriç
Yayınevi: Cinius
Yayın Tarihi: 12 Nisan 2016
ISBN: 6053235026
Baskı Sayısı: 1.
Baskı Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 628
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: 1. Hm.
Kağıt Boyut: 16×23 cm

Nihan Özyıldırım’ın yayına hazırladığı, Cinius Yayınları’ndan çıkan “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitap, tüm kitapçılarda ve internet üzerinden kitap satışı yapan sitelerde okuyucularla buluştu. Seyahati için herhangi bir sponsorluk almayan Ali Eriç’in tüm masraflarını yine kendisinin üstlendiği kitaptan elde edilecek gelirin tamamı ise; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanacak.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here