Ischia Adası, Napoli Körfezi’nde bir ada ve termal havuzları, sağlık spaları ile tüm dünyada biliniyor. Doğal kaynak sularının sıcaklığı bölgedeki volkanik hareketlerden dolayı ve başta romatizma olmak üzere bir çok sağlık problemine iyi gelen Avrupa’da ki en doğal radyoaktif bölge. Termal havuzlar Yunan ve Roma zamanından beri çok yaygındı zaten ve her zaman en iyilerini bu bölgede yapışlar.

Capri büyüsü ve güzelliğiyle insanı nefessiz bıraksa da Ischia Adası (ess-ki-a diye okunuyor) bir diğer bilinen ismiyle Isola Verde, yani Yeşil Ada, öyle olduğuna inanıldığı için değil tam tersine mükemmel bir doğal yeşilliğe sahip ve bunun büyüsüne kapılmanız biraz zaman alabiliyor.

Ischia Adası (Ischia Island)

Ischia Adası, Napoli 

Aslına bakarsanız burada kalacağınız bir akşam kesinlikle bu adanın kanınıza işlemesi için yeterli bir zaman değil. Trafiği çok yoğun olduğu günlerde biraz Napoli’yi andırabiliyor. Ada hızlı ve çarpık kentleşmenin örneklerini de bolca karşımıza çıkartıyor ancak yine de ziyaretçilerine sunacağı bir çok mücevheri de bulunuyor.

malta

Monte Epomeo’nun volkanik eteklerinde yetişen üzüm bağları dünyanın en güzel şaraplarının kaynağı. Ve Capri’nin aksine ada sakinleri turistler gittiğinde kendi ada yaşamlarını burada tüm yıl boyunca devam ettiriyorlar.

Ischia adası Napoli’ye daha yakın ve Capri’den daha büyük ancak daha az turistik. Termal su kaynakları ile meşhur volkanik bir ada olmasıyla biliniyor. Ischia’ya genelde insanlar termal kaplıcalar ve plajlar için gidiyor ancak ziyaret etmek isteyenler için ayrıca bir kale, bahçeler ve villa da bulunuyor.

Ischia’nın hemen yanında bulunan iki küçük ada Procida ve Vivara adaları da ziyaret edilebilir.

Ischia Adası Rehberi

Ischia’da tepelerde harika manzaralara sahip çok güzel otel ve resortlar bulunuyor. Eğer canınız biraz güneşlenmek ve insanlara karışmak isterse tepeden aşağıya inip Monte Epomeo’nun gölgesinde, adanın muhteşem sahillerinde, sıcak termal kaplıcalarda hayatın ne kadar güzel olduğunu tekrar keşfedip İmparator Augustus’un bu adayı Capri karşılığında neden Napoli’lilere verdiğine anlam vermeye çalışabilirsiniz.

Ischia aslında volkanik bir ada. Kimsenin görmediği yer altı kaynaklarından gelen sıcaklık termal kaplıcaları ısıtıyor ve her türlü hastalığınıza çare buluyor. Bugünlerde adanın ana geçim kaynağı olan turizm 100 den fazla termal kaplıca ve bunların çoğunun sahibi olan oteller sayesinde ayakta duruyor. Normalde 60,000 kişi olan nüfus en yüksek sezon olan yazın bu rakamın 6 katından fazlaya çıkıyor.

Ischia Adası Gezi Rehberi

Adada en fazla akıl karıştıran şey ise ana yol boyunca görebileceğiniz 6 köy ve çoğu kişi için kafa karıştırıcı gibi görünse de aslında oldukça kolay anlaşılabilir ve bulunabilir yerler. Özellikle herkesten uzak sessiz ve kimsenin gitmediği yerleri keşfetmek istediğinizde çok rahatlıkla gidebileceğiniz yerler.

37 km’lik sahil yolunun büyük bir kısmı özel termal kaplıcalar tarafından işgal edilmiş olsada ücretsiz halk plajları da bulunuyor. Monte Epomeo ve onun yemyeşil eteklerinde bulunan bu bölgeleri ziyeret etmek mutlaka yapılması gerekenler listenizde bulunmalı.

Adanın trafiğin -çoğunlukla feribot ve deniz otobüsleri- büyük kısmı Ischia Porto’ya yönlendiriliyor. Ischia Ponte’de bulunan Castello Aragonese sadece bir kale değil aynı zamanda bir ortaçağ dönemi kompleksi ve adanın en büyük tarihi bölgelerinden biri. Arkeolojik açıdan çok zengin olan Lacco Ameno adanın kuzeyinde ziyaret edebileceğiniz en güzel atmosferlerden birine sahip. Forio ise La Mortella bahçeleri ve Poseiden termal kaplıcaları ile meşhur. Bu iki bölge arasında sık sık otobüsler bulunuyor, ucuz olsa da biraz kalabalık olabiliyor.

Ischia Adası, güzel kumlu plajları, şifalı kaplıcaları, su ve doğa sporları imkanlarıyla sakin, huzurlu tatil arayan yabancı turistlerinde gözdesi büyük bir ada. Görülmeye değer.

1 YORUM

  1. Son saniye bileti ile hic bakmadan Napoli limandan Sirkeci Haydarpasa arabali vapurunu andiran bir vapurla Ischia’ya dogru giderken bir yandan da bu yaziyi gordum. Zamanlama super.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here