Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanan bir müze olan Arap Dünya Enstitüsü (Institut du Monde Arabe, IMA), 1987’de Sen Nehri kıyısında Jean Nouvel and Architecture Studio tarafından kurulmuş. Müze içinde, Arap medeniyetlerini bazen bütün olarak ortaya koyan; bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen sergiler sunuluyor.

Institut du Monde Arabe, Paris

Institut du Monde Arabe, Paris

Afrika ve Okyanusya Sanat Müzeleri, Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Louvre Müzesi gibi Fransa’nın ulusal müzelerinden eser ve koleksiyonlara da yer verilen müzedeki koleksiyonlar, arkeolojik kazılardan elde edilmiş çeşitli illüstrasyonlardan oluşuyor. Mimarisiyle Aga Khan Ödülüne (Aga Khan Award for Architecture) sahip olan müze, aynı zamanda kütüphane, oditoryum, restoran ve ofis katlarıyla da hizmet veriyor.

Arap ülkelerinin de zaman zaman kendi koleksiyonlarını, uzun dönemler için IMA’ya ödünç verdikleri müzedeki her parça, asırlık medeniyetlerin buluştuğu bu bölgelerin geçirdiği süreçlere göre, kronolojik olarak sınıflandırılmış durumda. Suriye ve Tunus bu koleksiyonlara ilk katkıda bulunan ülkelerden.

Institut du Monde Arabe, Paris Fransa

Bu iki ülkenin eserleri, müzenin daimi bölümleri olan 4, 6 ve 7. katlarda,IMA’nın kalbi denilen alanda sergileniyor. Müze, taş aletler, çivi yazısı tabletler, silindirik mühür gibi tarih öncesi döneme ve Tunç Devri’ne ait eserlerin bulunduğu katlarda ziyaretçilere Suriye’nin insanlık tarihinde oynadığı önemli rolü gösteriyor.

Institut du Monde Arabe, Tunus’un 9. yy ile 19. yy tarihleri arasındaki eserleri ile Osmanlı dönemine kadar Tunus’taki İslami sanatın zenginliğini ve çeşitliliğini özellikle ortaya koyuyor. Bir zamanlar El Jem’in zengin asilzadesinin evini süsleyen; İmparator Lucius Verus’un büstü, Saturn’e adanan taş anıt ve çeşitli mozaikler de müzede bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here