Gezdiğim yerlerdeki insan-mekân-zaman bileşkesinin, okuyucuyla sahici bir biçimde ve yaşanmışlıklarla iç içe paylaşıldığında daha etkili, daha kalıcı olacağına inanıyorum.

Gelişmiş ülkelerin yüzlerini Afrika’ya çevirdiği günümüzde, hâlen keşfedilmeyi bekleyen bölgeleriyle Etiyopya ve Cibuti Cumhuriyeti’nin tarihini, engin coğrafyasını, zor yaşam koşullarını, günümüz sömürgecilik biçimlerini, yaşadığımız ilginç olaylarla birlikte anlatmaya çalıştım.

Figen Gündüz Letaconnoux

Insanligin-Besigine-Yolculuk2006-2015 yılları arasında Afrika’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan, yazar ve fotoğraf sanatçısı Figen Gündüz Letaconnoux, anılarını 400’ün üstünde, birbirinden çarpıcı  fotoğrafla derlediği İnsanlığın Beşiğine Yolculuk’ta okuru muazzam bir şölene davet ediyor.

Bu şölene hazırsanız, haydi o zaman, gezginlerin piri Evliyâ Çelebi’nin dediği gibi.

“Seyahat yâ Resûlallah!”

Yayın Tarihi 2016-04-29
ISBN 9753299084
Baskı Sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 484
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Oğlak Yayıncılık

Figen Gündüz Letaconnoux

1965 yılında Istanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesiİngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan mezuniyeti akabinde Roche Müstahzarları SanayiA.Ş’de başlayan profesyonel iş hayatı sırasında BoğaziçiÜniversitesi’nde İş İdaresi Programını tamamladı. Coca-Cola Pazarlama A.Ş’de yönetici pozisyonunda çalışırken seramik sanatçısı İnsel İnal’ın atölyesiKeramos’da seramik sanatıyla tanıştı. Ardından bir dönem seramik sanatçısı Mehmet Kutlu’nun atölyesindeki çalışmalara katıldı.

2003 yılında İtalya’nın Certaldo şehrindeki La Meridiana Uluslararası Seramik Okulu’nda düzenlenen raku ve terra sigillata üzerine seramik eğitimine katıldı. Beyoğlu Fotoğrafevi’nde fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş’dan fotoğrafçılık üzerine eğitim aldı. 2006 yılında Afrika’nın batı yakasına, Angola’nın başşehri Luanda’ya taşınmasıyla hayatında Afrika serüveni başladı. O tarihten beri Afrika’nın değişik ülkelerinde yaşamakta olan Figen, Afrika’yı kıyı bucak gezerek, az keşfedilmiş diyarlarında fotoğraf çekip, anılarını yazıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here