Singapore-GIFSingapur Havayolları ana sponsorluğunda hazırlanan turna.com ve otorento.com.tr‘un destek verdiği Gezi Evreni Birinci Gezi Yazısı Yarışması 1 Eylül-30 Kasım tarihleri arasında sürecek. Aşağıda hazırlanacak yazıların konsepti ve gönderilmesi hakkında bilgileri görebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları da yorum kısmından sormaktan çekinmeyin.

İçeriklerin daha önce online mecralarda yayınlanmamış olması gerekiyor. Dergilerde yayınlanmış olması yarışmaya katılmaya engel değil. Daha önce internette yayınlanmış veya internetten fazlaca alıntılanan içerikler yarışma dışı kalır. Gözden kaçmış olsalar dahi ödül verilmez.

İçerikler anı veya ansiklopedik dille yazılmamalı. Kişisel deneyimler ve bakış açısı ile anlatımlar olabilse de aşırı kişiselleştirilmiş içerikler çok iyi yazılmış olsalar da yarışma konseptine uymadıklarından dereceye girmeleri zordur. En fazla 3 adet içerikle yarışmaya katılmak mümkün.

Yıllar önce yazdığım şu yazılar ipucu olabilir. Yelkenler Şehri: AucklandRomantik Şehir HeidelbergAşkın ve Şiirin Şehri: ŞirazYol Hikâyesinin Başlangıcı: Melekler Şehri BangkokMısır’ın Turizm Şehri: Şarm El Şeyh

İmla kuralları en önemli kriterlerden birisi. Mutlaka yazılarınızı Word ile imla kontrolü yaptırın. Göndermeden önce bir arkadaşınıza okutun, fikrini alın.

Australia Gezisi

Her yazıda içerik ile ilgili en az 5 fotoğraf olmalı. Fotoğraflar kişinin kendisine ait olmalı. Kendisine ait olmayan fotoğraflar internette bulunduklarında mutlaka copyright olmayan fotoğraflar olmalı ve fotoğraf sahibinin adı, nick name ve sayfası eklenmeli. Fotoğraflar en düşük 800×600 çözünürlüğe sahip olmalı. 1024×768 ve üstü olanlar daha iyi. Her fotoğrafa bir isim verilmeli ve bunda Türkçe karakter kullanılmamalı. İsimler arasında tire kullanılmalı. Örneğin: Eyfel-Kulesi.jpg, Yerebatan-Sarnici.jpg gibi.

Anlatımların zaman kurgusunda geniş zaman kullanılması tavsiyemdir. Yazıyı hazırlarken buna dikkat edin lütfen. Herkesin kişisel anlatımlarla çok güzel yazılar yazabileceğini biliyorum. Ama Bu içerikler gezievreni.com veya diğer sitelerde yayınlanacağından kişisel anlatımlar minimumda olmalıdır.

Yazarlar içerikler yayınlandıktan sonra ancak bir bölümünü kendi bloglarında yayına alarak asıl içeriğe link verebilirler. Gönderilen tüm yazılı ve görsel içeriklerin tüm yayın hakkı Kemal Kaya’ya aittir. Tüm içerikler online veya offline mecralarda (dergi, gazete…) haber vermeksizin ve izin almaksızın yazarın adıyla yayınlanır.

İçerik gönderilmesi

1. Mail listesine kayıt olun

https://yoldaolmak.com/yoldaolmak-kayit

Çeşitli pratik bilgiler, seyahat ipuçları, rotalar, yarışmalar ve indirimler hakkında bilgi verdiğim mail listesine üye olun. Çoğu yarışma ve bilgilendirmeleri Facebook Sayfası ve web sitesinden önce bu mail yolu ile bildiriyorum. Haftada 1-2 mail gönderiyorum, dilediğiniz zaman mail listesinden çıkmanız mümkün.

2. yoldaolmak.com sitesine kayıt olun

yoldaolmak.com sitemin en üstünde solda GIRIŞ / KATIL linkini tıklayın ve açılan kutuda üstte KAYIT sekmesini tıklayın. Mail adresinizi ve kullanıcı adınızı yazın. Şifreniz mail adresinize gönderilecek. Mail gelmediyse lütfen bira bekleyin, veya mailinizin spam/gereksizler kutusuna bakın.

3. Gezi yazınızı gönderin

Word dosyası halinde kaydettiğiniz gezi yazınızı mail ile kemal@yoldaolmak.com adresine gönderin.

4. Fotoğraflarınızı gönderin

Fotoğraflarınızı da lütfen mail ile gönderin. Eğer fotoğraflar çok büyükse Picasa programı ile boyutlarını küçültün. Ya da weetransfer.com sitesiyle bana fotoğrafları gönderin, ama mutlaka açıklama kısmına gezi yazınızın ve kendinizin adını yazın.

5. Sosyal medyadan duyuruları takip edin

Ödüller

Singapur Havayolları ana sponsorluğunda hazırlanan Gezievreni.com Gezi Yazısı Yarışması bilgileri ve ödüller için tıkla.

19 YORUMLAR

 1. Merhaba. 2 ay kalmış olduğum bir yeri 1-2 hafta gezmiş olarak yansıtabilir miyim yazıya? Ayrıca böyle bir yarışma için herkese teşekkürler.

 2. Daha önce hiç bu kadar samimi bir yarışma anlatımı okumamıştım. Kasım ayı yoğunluğuma rağmen yakın bir yerlere gidip, güzel fotoğraflar çekip gezimi yazmak istiyorum. Bir süredir de yazmamıştım. Mazeretlerimi göz ardı etmeme yardımcı oldunuz. Teşekkürler!

 3. Üstat ben bir yazı yolladım ama doğrusu son adımda “İnceleme için gönder” butonunu göremediğim için usule uygun ulaştı mı ulaşmadı mı bilemedim. Bilgilendirmeniz sevindirir beni.

 4. Acaba bir sehirden mi bahsedilmek zorunda yoksa bir bolge veya ulke geneli gibi buyukce bir alan da olabilir mi?

 5. Hayatımda tek ve en çok görmek istediğim ülke Avustralya 🙂 umarım benim gibi çok görmek isteyenler kazanır. Malesef ben katılamıyorum çünkü daha önce gezebildiğim pek bir şehir,ülke yok… olsaydı keşke… neyse kazananlar benim içinde gezsin 🙂 herkese bol şans

 6. Bizler çok fazla okuma yazmayı sevmeyen bir toplum olmamız nedeniyle,böyle bir girişimin sadece gezi severler değil,tüm topluma yarar sağlamasını diliyorum.
  Cahit Köse

 7. Selam kurallari okudum da dogru mu anladim acaba? Kendi blogumuzdan yazilar ile katilamiyor muyuz? Tesekkurler…

  • Doğru okudun. Yeni yazı olması gerekiyor. Yayınlanmış olmaması gerekiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here