Hyde Park hem yerli hem yabancı milyonlarca insanı kendisine çekmeyi başarıyor. Tam 350 hektarlık bir alan kaplayan bu meşhur park, İngiltere‘deki sekiz kraliyet parkından biri.

Tam Londra’nın ortasında bulunan parkın içerisine girip yemyeşil ortamı ve hayvanları görünce İngiltere’de olduğunuzu unutuveriyorsunuz. Herkesin kendisine göre bir şey bulduğu parkta eğlence mekanları, etkinlikler, gölde yüzme, botla gezinti, bisiklet turları, paten, eğitici gösteriler, restoranlar, her daim hazır bulunan ulaşım araçları gibi pek çok şey bulunuyor.

Hyde Park, Londra

Hyde Park, Londra

Park aslında 1536 yılında Henry VIII tarafından sahiplenilmiş ancak sonraları Westminster Abbey keşişlerine geçmiştir. Kral ve kendi üyelerinin beraber avcılığa çıktıkları bir bölgeydi. James I tarafından dışarıdan gelen ziyaretçilere de açılana kadar halkın bu güzelliklerle dolu parka girmesi yasaktı. Kral James bir korucuyu görevlendirerek gelen ziyaretçilerin kurallara uyup uymadıklarını gözlemlemesini emretti. En sonunda Kral Charles I, 1637 yılında Ring’in yapılmasını ve parkın tamamen halka açılmasını emretti. Bu büyük adımdan sonar birsürü ortak kullanıma açık tesisler yapılmaya başlandı ve Hyde Park Londra’nın en popüler yerlerinden biri olarak şu anki konumuna kadar geldi.

Hyde Park’ın turistik yerleri

Hyde Park’ın kendine özgü nefes kesici güzelliğinin yanı sıra, birçok turistik bölgesi de bulunuyor. Barclaycard tarafından sunulan British Summer Time gibi konserler düzenli olarak yapılıyor. Her yılın 7 Temmuz’unda, 2005 yılındaki Londra saldırısında hayatlarını kaybedenler adına herkese açık bir merasim düzenleniyor. Aynı şekilde Prenses Diana adına yapılan bir çeşmenin de yer aldığı parkta, meraklı olanların kraliyete ait önemli günlerde düzenlenen geleneksel pare top atışlarını kaçırmaması tavsiye olunur.

Prenses Diana Çeşmesi, Hyde Park
Prenses Diana Çeşmesi, Hyde Park

Serpentine Gölü’nde yüzmek de oldukça popüler aktivitelerden biri. Fakat yalnızca Haziran-Ekim ayları arasında halka açık bulunuyor. Yüzme kulübünün üyeleri hemen hemen her gün yüzmekle birlikte, Noel zamanında da yarışlar düzenliyorlar. Islanmadan suyun keyfini çıkartmak isteyenler içinse deniz bisikletleri ve kanolar kiralanabilir. Eğer hiçbir şey yapmayıp yalnızca arkasına yaslanıp sürme işini başkasına bırakmak isteyenler için de Solarshuttle botu seçenekler arasında. Kasım-Ocak arasında ise ziyaretçiler buz pistini kullanabiliyor.

Hyde Park’ın sosyal tesisleri

Hyde Park, Londra

Turistik eğlenceler ve harika doğası dışında Hyde Park pek çok rahatlığı ve konforu bir arada sunuyor. Ufak atıştırmalıklardan restoranlara kadar oldukça geniş bir yemek yelpazesine sahip. Park içinde bulunan kafe ve fastfood büfelerde dondurmadan sıcak yemeklere kadar birçok çeşit bulunuyor. Bir zamanlar polis gözlem evinin de bulunduğu eğitim parkı ve oyun parkları çocuklar düşünülerek yapılmış. Burada çocuklar ve ziyaretçiler doğa ve parkı çevreleyen flora hakkında bilgilendiriliyor.

Hyde Park, Londra

Hyde Park’a nasıl gidilir

Londra’da gezilecek yerler arasındaki Hyde Park’a ulaşım metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla oldukça kolay. Araç park yeri bulmak ise kolay olmamakla birlikte imkansız da değil. Tüm yıl boyunca, sabah saat 05’ten gece yarısına kadar açık olan parka günün istediğiniz saatinde gelmeniz mümkün.

Engelliler içinse olanaklar istek doğrultusunda karşılanıyor. Parkta gezmek isteyen engelliler için servisler fazlasıyla mevcut. Elektrikli arabalar ve tekerlekli sandalyeler parkın 7 farklı bölgesinde misafirlerin hizmetinde. insanlar bağışları sayesinde ücretsiz olarak sağlanan hizmetlerin yanı sıra, araçların sürücüleri de bu işi herkesin parkın tadını çıkarabilmesi için gönüllü olarak yapıyor.

İster doğanın kusursuz güzelliğini ister tarihin kokusunu yaşamak isteyin, Hyde Park yaş ve beklenti ayırt etmeksizin herkesi fazlasıyla memnun edebilecek bir yer.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here