Ayvalık mutfağı öyle değerli ki, bu lezzet ve keyfi tanımlayan rakı-balık-Ayvalık deyimini bilmeyenimiz yoktur. Mutfağın temelini oluşturan zeytinyağı, ot mezeleri ve deniz mahsulleri, Girit ve Midilli mutfağının etkisinin yoğun olarak görüldüğü sofra kültürü, keyifli yaz gecelerinde sohbetlere eşlik ettiği kadar, sağlıklı yaşamın da teminatı.

Hop Cunda Restaurant Ayhan Alışık tarafından iki yıl önce Ayvalık’a gelen misafirlere Ege mutfağından eşsiz lezzetler sunmak amacı ile kurulan şirin bir işletme. Cunda İskelesinin hemen karşısında bulunan Hop Cunda, yıllardır Ayvalık ve Cunda’da restoran işletmeciliği yapan Ayhan Bey’in yeni mekânı.

Mevsimine uygun deniz ürünü ve balıklar ile yine mevsimine göre yetişen otlardan yapılan birbirinden lezzetli mezeler sunan Hop Cunda’da, Türk ve Yunan mutfaklarından tadacağınız mezeler, rakı-balık-Ayvalık keyfinin en güzel yaşandığı yerlerden.

Meze Ustası İlhan Tokmak

Hop Cunda Restaurant’ın meze ustası İlhan Tokmak’a göre Ayvalık mezelerinin sayısı yüz elliden katbekat fazla. Öyle ki sohbetimiz esnasında aklına geliveren daha pek çok malzemeyle yepyeni mezeler yaratıp sıraladı bile. İlhan ustaya göre Ayvalık yöresinin meze çeşitleri binlere ulaşıyor, zira çıraklığı zamanında sunulan birçok etli mezenin artık yapılmadığını, onların yerini deniz ürünlerinin ve otların aldığını söylüyor.

Hop Cunda Restaurant

Meze çeşitlerinde mevsimin de payı büyük. Sezona girecek en az otuz tane daha mezenin olduğunu söyleyen İlhan usta, listede olmayan altmış-yetmiş ara sıcağın olduğuna dikkat çekiyor. Kışın yetişen ot çeşidinin yirmiyi bulduğunu, yazın ise daha azaldığını vurguluyor.
Açıldığından bu yana iki senedir Hop Cunda’da hünerlerini sergileyen İlhan usta, uzun yıllar Ayvalık’ın ünlü mekânı olan Ayvalık Şehir Kulübünde çalışmış.

Bize anlattığı mezelerin yanı sıra, sırf vitrinde yetmişe yakın soğuk mezenin olduğunu gösteren ve yalnızca ısırgan otunun on çeşidi olduğunu anlatan İlhan Bey’in elinden yirmi dokuz meze çeşidi tattık. Tariflerini da aldığımız yılların ustası, meraklıları için püf noktalarını da verdi!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here