Hofburg SarayıViyana’nın imparatorluk sarayıydı ve I. Dünya Savaşının sonuna kadar Avusturya hükümdarlarının merkeziydi. Avrupa tarihinin çok önemli bir parçasının yazıldığı yer olan Hofburg Sarayı, 700 yıllık mimarlık tarihinin de farklı izlerini taşıyor. 1275’ten beri neredeyse her hükümdar saraya bir şeyler ekletti ve sonunda Gotik tarzdan Rönesans’a, Barok’dan Rococo’ya ve biraz da klasisizme birçok etki çok net şekilde göze çarpıyor.

Yaklaşık 60 hektarlık devasa bir boyuta sahip olan sarayın içinde bulunan avlular, meydanlar ve bahçeler ile adeta şehir içinde şehir görünümünü yansıtıyor. 18 bina, 19 avlu, 2,600 oda ile ziyaretçileri uzun soluklu bir keşif bekliyor. İmparatorluk Evleri, Sisi Müzesi ve Gümüş koleksiyonları ayrı olarak ya da uzun bir ziyaretin parçaları olarak görülebilir.

Hofburg Sarayı, Viyana

Hofburg Sarayı, Viyana

Hofburg bölgesindeki diğer binalar da oldukça ilgi çekici. İmparatorluk Şapeli olan Burgkapelle, Ulusal Tarih Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve İspanyol Binicilik Okulu bunlardan sadece birkaçı.

İmparatorluk Evleri

İmparatorluk Evleri, Hofburg Sarayı, Viyana

Hofburg’un odaları halka açık olsa da en ilginç olanları hiç değişmemiş olan Franz Joseph Evleri. Görülmesi gereken yerler arasında zengin dekoru ve mitolojik kahraman Herkül’ü simgeleyen sanat eserlerinin bulunduğu yemek odası ile çok enteresan duvar görülebileceği yuvarlak oda. Hofburg ve diğer binaların harika modellerinin bulunduğu oda ise Koruma Odası. Çok büyük bir oda olan imparatorun bekleme odası ise hükümdarların ziyaretçilerini her hafta karşıladığı yer. Buradaki büyük kristal şamdan görülmeye değer.

İmparatoriçe Elisabeth’in evi ise Hofburg’un en güzel odalarına sahip olduğu kabul ediliyor. Devasa salonunda XIV. Louis döneminden kalma harika mobilyalar, porselen vazolar, tablolar ve Napolyon’un kız kardeşinin bir heykeli bulunuyor.

Bir diğer görülebilecek ev ise Viyana Kongresi zamanında burada kalmış olan Rus çarı Alexander adına yapılmış olan evler.

Sisi Müzesi

Sisi Müzesi, Hofburg Sarayı, Viyana

Sisi olarak da bilinen İmparatoriçe Elisabeth’e adanan müze 19.yy aristokrasisinin muhteşem bir sunumunu elinde bulunduruyor. Hofburg’da ki Stephan Evinde imparatoriçenin eldivenleri, şemsiyeleri, güzellik rejimi ile ilgili notları ve ölümünden sonra takılan ölüm maskesi gibi 300 den fazla kişisel eşya bulunuyor.

Diğer çok etkileyici eşyalar ise 16 yaşındayken ana yurdu Münih’ten ayrılarak Avusturya’ya gelişi sırasında giydiği elbisenin, taktığı tacın ve getirildiği aracın bire bir kopyaları.

İmparatorluk Gümüş koleksiyonu

İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu, Hofburg Sarayı

Hofburg’u ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de 7,000’den fazla günlük ve seremonilerde kullanılan gümüş eşyaların sergisi. Bu eşyalar arasında paha biçilemeyen parçalara da yer veriliyor. 18. yüzyıl doğu Asya porseleni, Franz Joseph’in yemek takımları, İmparatoriçe Elisabeth Christine’in seyahatlerinde kullandığı gümüş servisler ve on metre büyüklükteki yaldızlı bronz Milano orta süsü.

Görülmeye değer diğer eserler ise 1775’ten kalma Meissen sofra takımı, 19. yüzyılViyana İmparatorluğu sofra takımı ve belki de en önemli olanı tam 140 kişilik büyük toplantılarda kullanılan yakut sofra takımı. Ayrıca mutlaka mutfağını görmeyi de ihmal etmeyin. Orijinal tencere ve tavalarla 5,000 kişiye yemeklerin hazırlandığı tüm ekipmanları burada görebilirsiniz.

Hofburg sarayı turu

Hofburg Sarayı Turu

Hofburg sarayını, Sisi Müzesini ve İmparatorluk Evlerini gezmek için birçok İngilizce yönlendirilmiş turları bulmak mümkün. İmparatorluk evleri için özel turlar kişisel ve gruplara özel olarak yaptırılabiliyor ve eğer gerçekten çok ilginizi çeken bir yerse kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Bu şekilde çok derin bilgilere de ulaşabiliyor olacaksınız. Daha özel bir tur düşünüyorsanız da temalı akşam turlarına katılabilirsiniz. Bu turlarda günlük imparatorluk yaşamı ya da İmparatoriçe Sisi’nin hayatı gibi temalar eşliğinde orijinal bir deneyim yaşamış olacaksınız.

Hofburg Sarayı Turu

Aşağıdaki tavsiyelere uyarak seyahatinizi çok daha keyifli bir hale getirebilirsiniz:

Akşam yemeği: Cafe Hofburg sarayın tam göbeğinde çok güzel kahve ve hafif akşam yemekleri yapıyor. Sıcak havalarda avluya da servis var.

Düşük sezon spesiyalleri: Yılın düşük sezonlarının yaşandığı aylarda Cafe Hofburg’da Viyana kahvesi ve yemekleri, Gümüş Koleksiyonu, Sisi Müzesi ve İmparatorluk Evlerinin hepsini kapsayan uygun fiyatlı paketler sunuluyor.

Sisi Müzesi ve İmparatorluk evlerine tekerlekli sandalye ile giriş bulunuyor. Engellilere özel indirimler ve yardım da yine her zaman mevcut.

Hofburg'a Gidiş

Hofburg’a Gidiş

Yürüyerek: Hofburg Viyana’nın merkezine ve birçok turistik bölgeye yürüme mesafesi uzaklıkta.

  • Otobüs: Çok başarılı bir otobüs ağı var, 2A ve 3A Hofburg durağında duruyor.
  • Tramvay: Viyana’da ki 1, 2, D ve J hatları Hofburg’dan geçiyor.
  • Metro: En yakın metro istasyonu Herrengasse’de bulunuyor
  • Tren: Viyana’ya tren hemen hemen Avrupa’nın her yerinden bulunuyor. En yakın istasyonlar ise Westbahnhof ve Meidling.

Karayolu: Avrupa’da ki birçok şehir gibi Avusturya’da şehir merkezleri yayalar için tasarlanmış. Eğer mutlaka araç ile geliyorsanız şehir merkezinin dışında bir yerde park edip toplu taşıma ile ulaşımı gerçekleştirebilirsiniz. Ana bölgelerde park etmek yasak.

Hofburg Palace, Michaelerkuppel, 1010 Vienna

www.hofburg-wien.at/en.html

Yakınlarında neler var

Hofburg kompleksinde sayısız ev ve muhteşem etkinlikler düzenleniyor ve hepsi de görmeye değer ancak bu etkinlikler bağımsız olarak yapılıyor ve ayrıca ücretlendiriliyor. Mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğümüz yer ise İmparatorluk Şapeli olan Burgkapelle. 1449’da inşa edildi ve sonraları Barok ile Gotik tarzda eklemeler yapıldı. Zengin iç tasarımının yanında meşhur Viyana Çocuk Korosunu ve Devlet Opera Korosunu her Pazar günü ve dini bayramlarda dinleme şansını yakalayabilirsiniz

Hofburg Sarayı Yakınlarında Neler Var

Aralarında ortaçağa ait miğfer, kraliyet zırhı, kılıçlar, mücevherlerle bezenmiş kalkanlar ve olağanüstü 16. yüzyıl Osmanlı silahlarının bulunduğu savaş galerisi de kesinlikle görülmeye değer bir yer.

Joseph Haydn’a ait olan, Beethoven’a hediye edilen ve Schubert’in çalıştığı piyanolar da Eski Müzik Enstrümanları Koleksiyonu olarak Neue Burg Sarayı‘nda sergileniyor.

Hofburg Sarayı ayrıca tam 150,000’den fazla eşyanın bulunduğu bir Etnografya müzesine de sahip. Aralarında 15. yüzyıla ait Benin bronzu, Aztek büyücülerinin giydiği eşyalara kadar çok geniş bir yelpazeye sahip. Hofburg Hazinesi de 21 odasında bulunan kutsal emanetleri, kraliyet eşyaları ve Habsburgs’ların sahip olduğu mücevherleriyle görülmeye değer.

1 YORUM

  1. İlk yurtdışı gezimi 17 yaşında Viyana’ya yapmıştım. Yıllar önce bu güzel saray beni büyülemişti. Fotoğraflara bayıldım.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here