Hisarönü, Muğla’nın Marmaris ilçesinin güneybatısında yer alan güzel bir tatil beldesi. Dağların eteğine sırtını yaslayarak kıyıya doğru uzanan küçük ve sevimli bir köy olan Hisarönü’nün Rumların yaşadığı dönemdeki ismi Erene’ydi.

Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerinde temiz denizi ve çevrenin olağanüstü yeşilliklerinin birçok hastalığa iyi geldiği düşüncesiyle bölgede kurulmuş pek çok eski hastane kalıntısı bulunuyor. Halen de Hisarönü bölgesinin temiz havası ve suyunun özellikle astım ve kalp hastaları için iyi geldiği söyleniyor.

Hisaronu-Nerede-Nasil-Gidilir

Marmaris-Datça yolu boyunca bir tarafta Hisarönü Körfezi, diğer tarafta Gökova Körfezi, sunduğu doğal güzellikler ve muhteşem manzarası ile misafirlerini büyülüyor. Bölgedeki diğer körfezlere göre daha büyük olan Hisarönü Körfezi, sığ denizi ve kumlu plajlarıyla sakin bir tatil tercih eden tatilcilerin tercihi. Yaz sezonu boyunca zaman zaman rüzgârlı olması nedeniyle sörfü meraklıları için ideal bir konuma sahip Hisarönü, at safari ve binicilik üzerine hizmet veren kulüpleriyle de Marmaris ve çevresinin en önemli binicilik adreslerinden biri. Hisarönü aynı zamanda Bybassos Antik Kenti sınırları içerisinde yer aldığından, doğa yürüyüşü için de sıklıkla tercih ediliyor.

Hisarönü nerede nasıl gidilir

Marmaris’in güneybatısında yer alan Hisarönü’ne Marmaris-Datça yolu üzerinden ulaşım mümkün. Hisarönü, Marmaris’e 20 km, İzmir’e 285 km, İstanbul’a 815 km ve Ankara’ya da 660 km uzaklıkta bulunuyor. Özel aracınızla geliyorsanız, kara yolundan Marmaris’ten Datça yönüne giderken, 22 km sonra sola dönerek Hisarönü Körfezi’ne ve köyüne ulaşabilirsiniz.

Hisarönü’ne otobüsle gelmek isterseniz, öncelikle Marmaris’e gelmeniz gerekiyor. Yaz sezonunda hemen her şehirden düzenlenen otobüs seferleriyle Marmaris’e gelip buradan Hisarönü’ne taksi, dolmuş veya minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Hisaronu-Nerede

Havayolunu tercih edecekseniz bölgeye en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı Hisarönü’ne yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunuyor. Buraya ulaştıktan sonra isterseniz minibüslerle, isterseniz de şehir içi ulaşım imkânlarını kullanarak Hisarönü’ne ulaşabilirsiniz. Bazı otellerin ise havalimanından transfer hizmetleri bulunuyor.

Hisarönü’nde muhteşem deniz, güneş ve kumsalın keyfini sürebileceğiniz gibi, sörfü, at safari gibi aktivitelere katılabilir, Eren Dağındaki Hemithea Tapınağı’nı ve epedeki orta çağ kalesini görebilirsiniz. Diğer yandan İnbükü Koyu, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı’na düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here