Düzce‘nin Gölyaka ilçesi sınırlarında bulunan Güzeldere Şelalesi, 130 metre yüksekliği ile ülkemizin en büyük şelaleleri arasında yer alıyor. İsmini bulunduğu Güzeldere köyünden alan şelale, Bıçkı Deresi’nin taşıdığı sudan meydana geliyor.

Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilen şelale ve çevresi deniz seviyesinden 630 metre yükseklikte. Karadeniz Bölgesi‘nin bu güzel tabiat parkı, Güzeldere Şelalesini de kapsayan 21 hektarlık alana yayılıyor. Park, mesire yeri olarak 1993’te, tabiat parkı olarak ise 2011 yılında tescillenmiş.

Guzeldere SelalesiFarklı ağaç türleri ve yeşilin onlarca tonunun görülebildiği şelale çevresinde, güneş ışınları ile su akışı gökkuşağını oluşturuyor. Mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, orman içi dinlenme tesisleri ve kamp alanları ile doğa severlerin ilgisini çeken tabiat parkı özellikle ilkbahar-yaz döneminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yüksekliği 1,700 metreye uzanan Elmacık Dağı’na kadar olan bölgeyi kapsayan tabiat parkında Kayın, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sarıçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Dişbudak, Ceviz, Orman Kavağı, Orman Söğüdü, Orman Gülü, Kara Yemiş, Papaz Külahı ağaçları; Böğürtlen, Üvez, Alıç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekşe, Düğün, Eğrelti, Fiğ, Burçak gibi bitkiler görülüyor.

Guzeldere-Selalesi-Milli-ParkiTabiat parkı yaban hayatı yönünden de oldukça zengin. Boz ayı, kurt, tilki, çakal, vaşak, karaca, geyik, yaban domuzu, sansar, karatavuk ve ağaçkakan gibi hayvanlar da bu bölgede görülmüş.

Efteni Gölü ve Kuş Cenneti’nin üzerinde bulunması nedeniyle doğal yapının zarar görmediği tabiat parkında ziyaretçilerin yararlanabileceği yeme, içme, dinlenme ve konaklama tesisi de hizmet veriyor. Bölge trekking, kampçılık, at binme, bisiklet binme ve foto safari için uygun.

Duzce-Guzeldere-SelalesiGüzeldere Şelalesi Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir

Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28 km, Gölyaka’ya ise 16 km mesafede bulunuyor. Şelale Gölyaka’nın Güzeldere köyünde. Karayolu dışında bir ulaşım seçeneği yok. İstanbulAnkara Karayolu’nu kullanarak Düzce üzerinden bağlantı sağlanıyor. TEM Otoyolu’nda Gümüşova-Gölyaka çıkışını kullanmak gerekiyor. Güzeldere İstanbul’a 227 km, Ankara’ya 246 km, İzmir‘e ise 579 km mesafede.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, zümrüt yeşili ormanlar, derin vadiler, görkemli ağaçlar, berrak akan dereleri ve şelaleleriyle insanı kendisine hayran bırakacak güzellikte.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here