Günlüklü Koyu, Fethiye’de, Göcek-Fethiye karayolu üzerinde yer alıyor. Fethiye merkezine 17 km uzaklıkta bulunan Günlüklü Koyu, Göcek kasabasına ise sadece 10 km mesafede yer alıyor. Bu nefis koy, orman, deniz, doğa ve yeşili sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Günlüklü Koyu, güneş ışığı geçirmeyen günlük ağaçlarının içinde yemyeşil bir doğa harikası. Ağaçlar arasında bu yemyeşil koy, piknik yapıp, hamaklarda uzanıp güneşin keyfinin çıkarılabileceğiniz bir yer. Sakin kristal berraklığında denizi, hafif çakıllı ince kuma sahip plajıyla Fethiye Günlüklü Koyu, sakin ve kalabalık olmayan atmosferi ile huzur ve sükûnet içerisinde bir hafta sonu geçirmek için bire bir. Yaz aylarında tekne turları ve günübirlikçilerin koy çevresine akın ediyor.

Gunluklu-Koyu

Koy adını çok ender bulunan günlük ağaçlarından alıyor. Günlük ağaçları (Sığla) ilaç ve parfüm yapımında kullanılıyor. Özellikle gün doğumu ve gün batımında koyu sarmalayan nefis koku bu ağaçlardan geliyor.

Sığ yapıya sahip denizi, iyi yüzme bilmeyenler için de elverişli. Günlük ağacı ormanında bir de kamp alanı bulunuyor. Çadır veya karavan turizmi için de enfes bir yer. Kamp yapanlar için su, elektrik gibi temel ihtiyaçları sunuluyor.

Sigla-Agaclari-Gunluklu

Günlüklü Koyu’na nasıl gidilir?

Yaz mevsiminde Kargı-Yanıklar arasında düzenli dolmuş seferleri yapılıyor. Kendi aracınızla Fethiye’den 15 dakika Günlük Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Ölüdeniz’den Günlük Koyu’na gidecekler önce Fethiye merkezde, Köprübaşı Mevki’in de dolmuştan inip, hemen karşıdaki dolmuş durağına geçmeleri gerekiyor. Kargı-Yanıklar arası dolmuşların çalıştığı bu yerde Günlüklü dolmuşları koya sefer yapıyor. Yeni Hisarönü, Ovacık tarafından gelenler aynı güzergahı izleyebilirler.

Çalış tarafında konaklayanlar için ise Çalış-Fethiye dolmuşları ile Köprübaşı Mevkii’ne gelebilirler. Her iki yerden de Günlüklü Koyuna ulaşmak toplamda 45 dakika sürüyor. Girişi için küçük bir ödeme yapılan koyda yeme-içme alternatifi sunan yerler bulunuyor.

Fethiye-Gunluklu-Koyu

Günlüklü Koyu konaklama

Fethiye Günlüklü Köyü Pansiyonu: Fethiye pansiyonları içinde en güzel yere sahip olanlardan birisi. Tesis Günlüklü koyuna 150 metre mesafede ve hemen dibinde Günlüklü ormanları başlıyor. Sığla ağaçları içinde buluna bu şirin pansiyonun odaları bungalov şeklinde ve klima bulunuyor, odalarda mini bar yok. Pansiyon ve çevresinin biraz bakımsız olduğunu hatırlatalım.

Bay Beach Club, Günlüklü Koyu

A&B Home Otel Fethiye: Göcek Yat Kulübü ile arasında sadece 2 dakika yürüme mesafesi olan A&B Home Otel Fethiye, keyifli bir konaklama imkanı sunuyor. Bu otel, Göcek Alışveriş Caddesi gibi yerlerden sadece birkaç dakika uzaklıkta.

The Bay Beach Club, Dalaman: Fethiye karayolu üzerinde, türü sığla ağaçlarıyla kaplı Günlüklü Koyu’nda, çevre ve doğaya saygılı, kendine has doğal mimarisi ile konumlandırılmış bir otel. Özellikleri ile Türkiye‘nin nadir tesislerden birisi.

Gunluklu-Koyu-Gocek

Günlüklü Koyu’nda Akdeniz’in suyunda doyasıya serinleyip bolca güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun yanından çevrede gezintiye çıkarak yeni yerler de keşfedebilirsiniz. Fethiye-Dalaman arasındaki diğer nefis koylarda da kamp kurarak belirleyeceğiniz rotada muhteşem yerleri keşfetme şansınız da var. Fethiye’nin en gözde plajlarından biri olan Katrancı Plajı da Günlük Koyu’na yakın.

9 YORUMLAR

  1. Aslında yakın gidilmesi kolay. Ülkemize biraz zaman ayırsak kendimize de bu güzellikleri göre bilsek.

  2. 2 gün önce oradaydık. 10 sene çadırlı kamp yaptığımız ve her alanında bir hikayemizin olduğu günlük koyumuz sığla ağaçlarını korumak bahanesiyle 2007 senesinden beri maalesef kapitalizme yenik düşmüş. İçim çok acıdı.

  3. Merhaba,

    Önümüzdeki bayram tatilinde 3 gün için Günlüklü’de ailecek kamp yapmak istiyoruz. Bölgenin son durumu hakkında bilgisi olan var mıdır ? Burada kamp yapılabilir mi ?

    Teşekkürler

  4. Bu güzel koy işgal edilmeden önce doğal haldeydi. Maalesef kokusu alındı ve hemen para için işgal edildi. Akabinde o güzelim doğal kıyı şeridi, kayalıkları doğrandı, yapay unsurlarla bezendi. Kayalık kıyı kesim yapay malzeme ile kapanınca altındaki doğal hayat da öldü. Resmen kıyıyı değiştirdiler. Devlet buna nasıl izin verdi bilemiyorum ama birileri yolunu buluyor. Tamamen yapaylıkla kaplanan bu koyun güzelliği hatıralarda kaldı.

  5. Sığla ağaçlarından elde edilen özü yara iyileştirilmesinde kullanırız biz. En iyi dediğin merhemden bile daha hızlı iyileştirir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here