Bodrum Yarımadası’nın cennet köşesi Gümüşlük (Myndos), Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı, son derece temiz denizi, doğal güzellikleriyle el değmemiş ormanların uzandığı bir kıyıda konumlanan muazzam bir tatil beldesi. Gümüşlük aynı zamanda, sahip olduğu doğal limanı ve denizi ile tekne ve yatların vazgeçilmez adresi.

Balık restoranları ve konaklama seçenekleriyle de yıl boyu yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlayan Gümüşlük, Bodrum Yarımadası’nın batı ucunda, bugünkü Gümüşlük merkezinin yanındaki Bozdağ üzerine kurulu, denizin güneş ve yeşille buluştuğu lezzetli sofraların, misafirperverliğin ve hoşgörünün merkezi.

Gümüşlük Nerede Nasıl Gidilir 

Gümüşlük Nerede

4000 yıllık geçmişe uzanan bir Leleg kenti Myndos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapan Gümüşlük, kilisesi, sarnıç ve çeşmeleri, antik mezarları, surları ve değirmenleriyle farklı bir dokuya sahip. Gümüşlük, dağın eteklerine oturmuş Eski Karakaya Köyü’ndeki Tarihi Rum Evleri, Koyunbaba Adaları’nın muhteşem manzarası ve Tarihi Kral Yolu üzerinden ulaşılan Gümüşlük Koyu’nun içindeki Tavşan Adası ile Yalı’nın eşsiz doğası, Gümüşlük’ü Bodrum Yarımadası’nın en özel noktası yapıyor.

Gümüşlük, Milas Bodrum Havalimanı’na 60 km, Bodrum’a 25 km, Turgutreis’e 7 km uzaklıkta bulunuyor. Bodrum merkezden en fazla bir saat içerisinde Gümüşlük’te olmanız mümkün. Gümüşlük’e ulaşım Bodrum merkezine geldikten sonra çok kolay. Bodrum merkeze karayoluyla kendi özel aracınız veya şehirlerarası otobüslerle gelebileceğiniz gibi, havayolunu kullanarak da Bodrum Milas Havalimanı’na direkt uçabilirsiniz.

Gümüşlük Nasıl Gidilir

Karayolunu tercih ederseniz merkezde yer alan Bodrum İlçeler Otogarı’ndan gün boyunca sık aralıklarla seferlerin düzenlendiği Gümüşlük minibüsleri ile beldeye ulaşabilir veya kendi aracınızla Turgutreis tarafına karayolundan giderken sağda Gümüşlük tabelalarını takip ederek Gümüşlük’te olabilirsiniz.

Bodrum merkezden ise yaz ayları boyunca her 15-20 dakikada bir ve 24 saat boyunca karşılıklı Gümüşlük-Bodrum minibüs seferleri düzenleniyor. Bodrum-Gümbet Kavşağı-Konacık-Bitez Kavşağı-Ortakent-Yahşi-Gürece-Dereköy-Peksimet-Karakaya Köyü-Gümüşlük Yalı Mevkii güzergahını izleyen bu minibüsleri de tercih edebilirsiniz.

Gümüşlük Ulaşım

Bodrum Milas Havalimanı’na indikten sonra ise buradan hareket eden servislerle Bodrum İlçeler Otogarı’na veya merkeze gelerek Gümüşlük minibüslerine binebilirsiniz.

Oldukça temiz bir kumsala ve denize sahip Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük, zengin coğrafyasının yanı sıra tarihi dokusuyla da şirin bir köy. Mavi bayraklı plajı, büyüleyici günbatımı, her yıl ev sahipliğini yaptığı festivalleri, dünyaca ünlü konser ve sergileriyle aslında bir tatil köyünden çok daha fazlası.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here