Selanik’ten Ayvalık’a 1924’teki nüfus mübadelesiyle gelen Çolak ailesi, Gümüşlü markası ile dört kuşaktır zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağı sabunu üretimi yapıyor.

Atatürk’ün isteği üzerine Ayvalık ile Gömeç ilçe sınırları arasında yer alan Kaz Dağları’nın tam karşısı olan kuzey rüzgârlarının yoğun estiği Gümüşlü denilen yöreye yerleştirilen aile, Yunanistan’dan Türkiye’ye taşıdıkları kahyalık geleneğini zeytin sevgisi ile bütünleştirerek geleneksel yöntemleri modern tekniklerle birleştirmiş. 1920’lerde Gümüşlü’ye yerleşen aile, o bölgedeki zeytincilik ve zeytinyağı geleneğini üstlenmesi nedeniyle de “Gümüşlü Kahya” ismiyle anılır olmuş.

Gumuslu Zeytin

Kahyalık geleneğini sürdüren Çolak ailesinin üçüncü kuşağı olan İbrahim Çolak, uzun yıllar eğitimci olarak çalıştıktan sonra ailevi ve kültürel özellikleri olan yörenin adıyla Gümüşlü Zeytin ve Zeytinyağları markasını zeytin ve zeytinyağında bir marka haline getirmiş. İbrahim Çolak, iyi bir zeytinden iyi bir zeytinyağı elde edilmesi için zeytinin 6-8 saat içinde, en geç 8-12 arasında sıkıma girmesi gerektiğini vurguluyor. Aksi takdirde küflenme başladığı zeytin yağ kalitesini düşürüyor. Zeytin hasadı ise ekim sonu kasım ayı başında yapılıyor.

Zeytinin kutsal kitaplara dahi konu olan kadim bir bitki olduğunu söyleyen İbrahim Bey, zeytinyağının faydalarının endorfin salgılanmasını tetiklemekten, ciltte losyon etkisi yaratmaya; sivrisinekleri uzak tutmaktan unutkanlığı önlemeye kadar oldukça geniş bir yelpazede olduğunu söylüyor.

Gümüşlü Zeytin, Ayvalık

Gümüşlü ve Zeytinyağı Fabrikaları

Ayvalık yöresinin en kaliteli zeytinyağının yapıldığı bölgelerden biri olan Gümüşlü’de kurulan ilk zeytinyağı fabrikasının tarihi 1850’lere kadar uzanıyor. Sanayi devriminin ardından Yunanlılar tarafından kurulan ilk zeytinyağı fabrikasının kurulduğu Gümüşlü’de, 1924’teki mübadeleden sonra Türklerin kurduğu ikinci fabrika, Akdeniz’deki en büyük ticarethanelerden biri olacak kadar büyümüş, Türkiye’deki temeli atılan ilk sanayi tesislerinden biri. Cumhuriyet ile birlikte ise bölgenin en büyük zeytin, zeytinyağı, sabunhane ve prina fabrikası haline gelmiş.

Aroma, renk, koku ve akıcılık gibi üstün özellikleri tarih boyunca bilinen Kuzey Ege’deki Gümüşlü yöresinin zeytinyağı, iklim ve toprak yapısından dolayı tat, koku, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin. Asit ve peroksit oranı oldukça düşük, doymamış yağ oranı ise yüksek olan zeytinyağı lezzet ve kaliteyle olduğu kadar insan sağlığı bakımından da tam not alıyor. Tüm özelliklerinden dolayı, Yunan asıllı Kahya Kosta’nın önerisiyle ilk zeytinyağı fabrikası Gümüşlü’de kurulmuş.

Gümüşlü Zeytin ve Zeytinyağları
Adres: Atatürk Bulvarı Barbaros Caddesi 20. Sokak No: 32 Ayvalık/Balıkesir
Üretim : Gömeç Hacı Osman Mahallesi Gömeç/Balıkesir
Telefon: 0 (266) 312 60 50
Web: http://gumuslu.com.tr/
E-mail: info@gumuslu.com.tr
Ankara irtibat: Ş. Yavuz Oğuz Sokak (Eski 61. Sokak) No: 13 Bahçelievler/Ankara

Gümüşlü Butik Otel

Alternatif metin

İbrahim Çolak’ın Gümüşlü markası ile Ayvalık merkezde bir de butik oteli bulunuyor. Tarihi bir Rum evi olan otel, 1862-1863 yıllarında dönemin Ayvalıklı yazar Agosyan Yannis tarafından eşine hediye amaçlı bir yalı olarak yaptırılmış.

Kemerli bir kapı girişi bulunan yalının inşasında kesme sarımsak taşı ve Marsilya’dan özel olarak getirtilen kiremitler kullanılmış. Dönemin taş ustaları tarafından özenle inşa edilen yalının en önemli özelliği ise, Ayvalık’ta yer alan sekiz kuleli konaktan bir tanesi oluşu. 1944’te yaşanan büyük depremde kulesi yıkılan yalı İbrahim Bey tarafından restore ettirilmiş. Öyle ki, Anıtlar Kurulu’nca tescilli tarihi bir Ayvalık evi olan yapı, birinci derece sit alanı içerisinde bulunuyor. Bu nedenle de yapı içerisindeki tadilat kurulun izin verdiği oranda yapılabilmiş.

Gümüşlü Butik Otel
Adres : Atatürk Bulvarı Barbaros Caddesi 20. Sokak No: 32 Ayvalık / Balıkesir
Telefon : +90 (266) 312 60 50
Web site: www.gumuslubutikotel.com
E-Mail: info@gumuslubutikotel.com

Ayvalık ilçe merkezinde, denize 20 metre mesafede yer alan Gümüşlü Butik Otel, 4 farklı oda seçeneği ile hizmet veriyor. Cumhuriyet Meydanı’na 200 ve Setur Marina’ya 150 metre uzaklıkta bulunan otelin oda isimleri de oldukça neşeli: Enjoy Life, Laugh, Smile ve Love isimli odalar tarihi bir yalıda geçmişin izlerini, modern iç dekorasyonu ile günümüz konforunu bir arada yaşatıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here