Gümrük sınır kapıları, yurt dışına gidiş veya yurt dışından dönüş sırasında gümrük işlemlerinin yapıldığı yer olarak adlandırılıyor. Kara, hava ve deniz yolu ile ülkeye girecek veya ülkeden çıkacak yolcular ile eşyanın giriş ve çıkışları gümrük kapıları aracılığıyla yapılıyor.

Türkiye gümrük sınır kapıları, ülkemizi komşuları ve dünyanın diğer ülkeleriyle birbirine bağlayan noktalar. Turizm, ticaret ve ulaşım için kullanılan gümrük sınır kapıları yaya ve araç trafiğine açık.

Türkiye’nin Sınır Kapıları

1. Kapıkule Sınır Kapısı

Kapikule sınır kapısı

1930 yılında sınır karakolu olarak kurulan Kapıkule Sınır Kapısı, 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile sınır kapısına dönüştürüldü. Dünyanın ikinci en yoğun sınır kapısı olan Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye Bulgaristan sınır kapısı fonksiyonu ile aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’ya giriş ve çıkış kapısı.

Avrupa’nın en yoğun sınır kapısı olan Kapıkule, Avrupa ile gerçekleştirilen tüm ihracat ve ithalatın sağlandığı kapı olması nedeniyle ülke ekonomisinde önemli bir rol oynuyor. Kapıkule Sınır Kapısı, Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı ile karşılıklı konumda.

Geçişlerde bekleme süresinin azaltılması, kaçakçılığın önlenmesi adına modern bir teknolojiyle 2009’da yenilenen gümrük kapısında özellikle yaz aylarında Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının özel araçlarıyla giriş ve çıkışları ile Avrupa’ya giden ticari araçların geçişleriyle yoğun bir trafik yaşanıyor.

2. Hamzabeyli Sınır Kapısı

Hamzabeyli sınır kapısı

Bulgaristan’ın Lesova Gümrük Kapısı’na açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı, 2005 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Edirne’nin Lalapaşa ilçesi sınırlarında yer alan Hamzabeyli, 2009’da Avrupa standartlarında yenilenerek yüksek güvenlikli ve teknolojili hale getirildi.

Her geçen dönem yolcu ve araç trafiğinin arttığı sınır kapısı, Kapıkule’de yaşanan yoğun dönemlerinde bölgede alternatif olarak kullanılıyor. Sınır Kapısı, 64 bin metrekare açık alan, 2 bin metrekarelik ticari bina ve 1800 metrekarelik idari binaya sahip.

3. Dereköy Sınır Kapısı

Derekoy sınır kapısı

Bulgaristan’ın Malko Tırnova Gümrük Kapısı ile karşılıklı konumda yer alan Dereköy Sınır Kapısı, Kırklareli merkeze bağlı. 17 bin metrekare alan üzerinde kurulu olan sınır kapısı Bulgaristan’ın doğu sahillerine giden ana yol güzergahında yer alıyor.

2015 yılında yenilenen sınır kapısı, yaz aylarında Burgas sahillerine giden tatilcilerin tercih ettiği bir nokta. Sınır kapısı yük taşımacılığı açısından Kapıkule, İpsala, Pazarkule ve Hamzabeyli’den sonra en yoğun olarak kullanılan yer.

4. Pazarkule Sınır Kapısı

turkiye sınır kapıları

Yunanistan’ın Kastanies (Kestanelik) Gümrük Kapısı ile karşılıklı olan Pazarkule Sınır Kapısı, Edirne şehir merkezine 5 km mesafede. Yunanistan’ın Orestiada kentine bağlantı sağlayan gümrük kapısı daha çok günübirlik ziyaretçilerin kullanımında.

2014’te geçişlerde araçtan inmeden işlem yapılması amacıyla peron sistemine geçen sınır kapısı, 3 bin 400 metrekarelik bir alanda kurulu. Gümrük kapısı, Edirne şehir merkezinden kolay ulaşımı nedeniyle turistik geçişlerde yoğun olarak kullanılıyor.

5. Uzunköprü Sınır Kapısı

sınır kapıları

Türkiye ile Yunanistan arasında tren bağlantısı olan tek gümrük kapısı unvanını taşıyan Uzunköprü Sınır Kapısı, Yunanistan tarafında Python Gümrük Kapısı ile karşılıklı konumda.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde, toplam büyüklüğü 1800 metrekare olan gümrük kapısı trenle gelen ve giden yolcuların geçiş işlemlerini yürütüyor. Sınır kapısının gümrük idaresi ise sınıra 10 km mesafedeki Uzunköprü Tren İstasyonu’nda.

6. İpsala Sınır Kapısı

gümrük sınır kapıları

Türkiye ile Yunanistan’ın en hareketli geçiş noktası olan İpsala Sınır Kapısı, Edirne’nin İpsala ilçesinde yer alıyor. İki ülkeyi ayıran İpsala Köprüsü’nün bitişiğinde 106 bin metrekarelik alanda kurulu olan sınır kapısı giriş ve çıkış olmak üzere iki gümrük sahasından oluşuyor.

Yolcu ve tır işlemlerinin 5’er adet peronda yürütüldüğü gümrük kapısı, Yunanistan’ın Kipi Gümrük Kapısı’na açılıyor. 2002’de yenilenerek modernize edilen gümrük kapısında 1600 m2 alanda 20 odası bulunan İpsala Gümrük Müdürlüğü ile 600 m2 alanda 8 odası bulunan İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Mülki İdare Amirliği, İpsala Kara Hudut Emniyet Şube Müdürlüğü Saymanlık Müdürlüğü, PTT, freeshop, banka, akaryakıt istasyonu bulunuyor.

Ipsala sınır kapısı
Türkiye-Yunanistan sınırı (Meriç Nehri)

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’ndeki Gümülcine, Kavala, Dedeağaç başta olmak üzere Taşöz, Selanik, Ohrid gibi kentlere geçiş için İpsala Sınır Kapısı tercih ediliyor.

7. Sarp Sınır Kapısı

türkiyenin sınır kapıları

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan‘ın Batum şehri ile bağlantı noktası. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan sonra ülkemizin en işlek sınır kapısı özelliği taşıyan Sarp Sınır Kapısı, Gürcistan’ın Sarpi Sınır Kapısı ile karşılıklı konumda.

Türkiye ile Gürcistan arasında kimlikle seyahat uygulamasının başlamasıyla birlikte özel araçla Batum’a geçiş yapmak isteyenlerin daha çok tercih ettiği sınır kapısı aynı zamanda Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan gibi ülkelere gidiş ve gelişler için kullanılıyor.

En son 2016’da modernizasyonu gerçekleştirilen sınır kapısından tır ve kamyonların yanı sıra her yıl 1 milyondan fazla yolcu geçişi yapılıyor.

8. Türkgözü Sınır Kapısı

Turkgozu Sınır Kapısı

Türkgözü Sınır Kapısı, Ardahan’ın Posof ilçesinde bulunan ve Gürcistan’a geçiş sağlayan sınır kapısı. 1995’te açılan sınır kapısı, 24 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu.

Sarp Sınır Kapısı’nın alternatifi olan Türkgözü, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan gibi ülkelere gidiş ve gelişlerde kullanılıyor.

9. Aktaş Sınır Kapısı

Gümrük Geçişleri

Aktaş Sınır Kapısı, Türkiye ile Gürcistan arasında Ardahan’ın Çıldır ilçesi sınırlarındaki Kenarbel köyünde bulunuyor. 2012’den bu yana yolcu ve araç trafiğine açık olan sınır kapısı, bölgede Sarp ve Türkgözü sınır kapılarına alternatif konumda.

10. Dilucu Sınır Kapısı

Dilucu gümrük kapısı

Iğdır’ın Aralık ilçesinde bulunan Dilucu Sınır Kapısı, Aralık ilçe merkezine 40, Iğdır’a ise 90 km uzaklıkta. Azerbaycan’a bağlı Naçıvan Özerk Cumhuriyeti ile Türkiye’yi Aras Nehri üzerine kurulu olan Umut Köprüsü ile birbirine bağlayan sınır kapısı her iki ülkenin siyasi ve ticari ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

2015’te modernize edilen sınır kapısı ticari yük taşıyan tır ve kamyonların yanı sıra Nahçıvan ile Türkiye arasında seyahat eden yolcular tarafından kullanılıyor.

11. Gürbulak Sınır Kapısı

Gurbulak sınır kapısı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde yer alan Gürbulak Sınır Kapısı, Türkiye ile İran arasında ulaşımı sağlıyor. 1937 yılında faaliyete başlayan sınır kapısı yolcu giriş ve çıkışının yanı sıra ticari taşımacılık yapan araçların transit geçişleri için kullanılıyor.

İran’ın Tebriz kentine geçiş için tercih edilen sınır kapısı yılın her dönemi yoğun bir yolcu ve araç trafiğine sahip.

12. Kapıköy Sınır Kapısı

Kapikoy sınır kapısı

Van’ın Saray ilçesinde bulunan Kapıköy Sınır Kapısı, İran Razi Sınır Kapısı ile karşılıklı konumda. İran’ın Hoy kenti ve merkezi İran’a en önemli geçiş güzergahlarından biri olan yol üzerinde kurulu Kapıköy, kara yolunun dışında demir yolu geçişine de sahip.

2018’de modernizasyonu tamamlanan sınır kapısı ticari taşımacılık yapan araçlarla, turistik amaçla seyahat eden vatandaşlarca kullanılıyor.

13. Esendere Sınır Kapısı

Esendere gümrük kapısı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Esendere Sınır Kapısı, İran’ın Urmiye kentine geçiş için en yakın güzergah. 2016’da modernizasyonu tamamlanan sınır kapısı bölge ticareti için büyük önem taşıyor.

14. Yayladağı Sınır Kapısı

Yayladagi-Sinir-Kapisi

Hatay’ın en güneyindeki Yayladağı ilçesinde bulunan Yayladağı Sınır Kapısı, Suriye ile Türkiye arasında önemli bir geçiş noktası. İlçe merkezine 5 km uzaklıktaki sınır kapısı, 1938’den bu yana açık.

Suriye’nin Kesep Gümrük Kapısı ile karşılıklı konumda bulunan gümrük kapısı, Suriye’nin liman kenti Lazkiye ve Lübnan’a en yakın sınır kapısı özelliğini taşıyor. Gümrük sahasının toplam alanının 11 bin 125 metrekare olduğu Yayladağı, 2007’de modernize edilerek teknolojik altyapısı yenilendi.

15. Cilvegözü Sınır Kapısı

türkiyenin sınır kapıları nelerdir

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye’nin Halep şehri ile doğrudan kara yolu bağlantısına sahip. 85 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan sınır kapısında 3 bin metrekare ticari hizmet binası, 4 bin metrekare de idari bina yer alıyor.

1953’ten bu yana faaliyette olan sınır kapısı Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ticari geçişlerin sınırlandırılmasıyla eski hareketliliğinden uzak bir görünümde. Sınır kapısında ticari gümrük hizmetlerileri ile yolcu çıkış hizmeti yapılmıyor.

16. Habur Sınır Kapısı

Habur-Sinir-Kapisi

Şırnak Silopi’de bulunan Habur Sınır Kapısı, Türkiye ile Irak arasında tek geçiş noktası. Kuzey Irak özerk yönetimine bağlı Zaho şehrine geçiş imkanı sunan kara yolunun başlangıç noktasında İbrahim Halil Sınır Kapısı yer alıyor.

Orta Doğu ülkelerinin Türkiye üzerinden Avrupa ile kara yolu aracılığıyla en önemli ticaret bağlantısı olan Habur, Türkiye-Irak ilişkilerinin durumuna göre inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor.

Sınır kapısı 320 bin metrekare alanda hizmet veriyor. 3 bin 500 metrekare ticari bina, 6 bin metrekare idari bina, 12 giriş ve 12 adet de çıkış peronu bulunuyor.

Türkiye’nin gümrük kapıları listesi

Türk bayrağıTürkiye’nin Sınır Kapıları

Bulgaristan Sınır Kapıları
Dereköy (Kırklareli) · Hamzabeyli (Edirne) · Kapıkule (Edirne)
Yunanistan Sınır Kapıları
Uzunköprü (Edirne) · İpsala (Edirne) · Pazarkule (Edirne)
Suriye Sınır Kapıları
Yayladağı (Hatay) · Cilvegözü (Hatay) · İslahiye (Gaziantep) · Çobanbey (Gaziantep) · Karkamış (Gaziantep) · Öncüpınar (Kilis) · Akçakale (Şanlıurfa) · Ceylanpınar (Şanlıurfa) · Mürşitpınar (Şanlıurfa) · Şenyurt (Mardin) · Girmeli (Mardin) · Cizre (Şırnak)
Irak Sınır Kapısı
Habur (Şırnak)
İran Sınır Kapıları
Esendere (Hakkâri) · Kapıköy (Van) · Gürbulak (Ağrı) · Borualan (Iğdır) (kapalı)
Nahçıvan (Azerbaycan)
Dilucu (Iğdır)
Ermenistan Sınırı Kapıları
Akyaka (Kars) (kapalı), Alican (Iğdır) (kapalı)
Gürcistan Sınır Kapısı
Türkgözü (Ardahan) · Sarp (Artvin)
Aktaş (Ardahan)

turkiye sınır kapıları haritası

Türkiye Gümrük Sınır Kapıları Haritası

Toprakları 2 farklı kıtaya yayılan Türkiye’nin kara komşuları Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Bulgaristan’dan oluşuyor.

10 YORUMLAR

  1. Kapıların bir de koordinat larını yazmış olsaydınız bilgi dört dörtlük olacaktı umarım ilgilenilip ilave edilir

  2. Cilvegözü Sınır Kapısı Suriye’deki olaylardan dolayı en meşhur kapılardan biri oldu herhalde.

  3. Sınır kapılarından üçünden geçtim. Bazıları modern, bazıları dandik. İnsanlara çok çile çektiriyorlar, kuyruklar, beklemeler… Ayıp.

    • Şimdiye kadar sınır kapılarından sadece birisinden geçme fırsatım oldu. Bir çok ülkeye karayolundan sınırı geçerek girdim. Hiçbirinde Türkiye’ye girdiğim zamanki kadar bekletilmemiştim. Gereksiz zaman kaybı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here