Güllüdere Kilisesi (Aziz Agathangelus Kilisesi), Çavuşin ve Göreme arasında yer alan Güllüdere Vadisi’nde bulunuyor. Yürüyüş yapmaya uygun olan Güllüdere Vadisi içerisinde yer alan kilise manastır ve yaşam alanı kalıntılarından biri olan Güllüdere Kilisesi, Aziz Agathangelus Kilisesi olarak da biliniyor.

Çavuşin’e 2 km mesafede yer alan Güllüdere Vadisi’nin en solunda bulunan vadinin hemen başlangıcında, solda dik bir yamaç üzerine oyulan Güllüdere Kilisesi’nin yapımına 6. ve 7. yüzyıllarda başlanmış. 9. ve 10. yüzyıllarda ise ilave edilen apsisiyle tamamlanan kilise, dikdörtgen planlı, düz tavanlı ve geniş tek apsisli.

Gulludere-Kilisesi-Kapadokya

Apsisteki iki ya da üç fresk seviyesi apsisin devamlı olarak boyandığını gösteriyor. Madalyon içinde tahtta oturan İsa’nın sağında ve solunda yer alan İncil yazarlarının sembolleri simetrik olarak resmedilmiş. Düz tavan, kabartma olarak yapılmış, ortada daire içinde haç, kenarlarda ise palmiye motiflerinin arasında çelenk motifleriyle dekore edilmiş. Bu şekilde haçı esas alan dekorasyonlar daha çok ikonoklastik döneme ait. İkonoklastik dönem sonrasında da sevilerek yapılan bir motif olan haç sembolünün Kudüs’teki Kutsal Haçı temsil ettiği düşünülüyor.

Kapadokya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Çavuşin sınırları içerisinde yer alan Güllüdere Kilisesi, dikdörtgen planlı, düz tavanlı ve tek apsisli orjinal bir yapıya sahip. Güllüdere Vadisi içerisinde Güllüdere Kilisesi haricinde dört kilise daha yer alıyor. Zelve’den başlayarak, Peri vadisi, Kızıl Vadi, Çavuşin, Güllüdere ve Paşabağları yönünde devam eden kilise yoğunluğu, bu hattın Hristiyanlar için büyük bir öneme sahip olduğu ve büyük sayıda rahiplere ve keşişlere meskeni olduğunun bir göstergesi.

Kapadokya-Gulludere-Kilisesi

Güllüdere Kilisesi, Güllüdere Vadisi’nde yer alıyor. Güllüdere Vadisi ise Göreme Avanos yolu üzerinde Kızıl Vadi’den sonra yer alan Çavuşin’e 2 km mesafede yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here