İspanya’nın güneydoğusunda yer alan Granada, Endülüs kültürünün hakim olduğu şehirlerinden biri. Uzun yıllar boyunca Granada Krallığı’na başkentlik yapan şehir, Sierra Nevada Dağları’nın eteğinde, Genil Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Yaklaşık 13 bin kilometre karelik alanıyla İspanya’nın en büyük 5. şehri olan Granada, başkent Madrid’e 360 km mesafede bulunuyor.

İlk olarak bir İber yerleşimi olan kent, asırlar boyunca Mağriplilerin hakimiyeti altında kaldı. Sürekli büyüdüğü için Batının Şamı olarak nitelendirilen Granada, Mağriplilerin son kalesi oldu. Mağriplilerden kalma sarayları, katedrali, cami, kilisesi ve diğer yapılarıyla dikkat çeken şehir günümüzde İspanya’nın en turistik şehirleri arasında yer alıyor.

Granada Gezilecek Yerler

1. El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı Granada İspanya

El Hamra Sarayı (Alhambra), Granada’nın kuşkusuz en ünlü yapısı. Temeli 1238’de Beni Ahmer devletini kuran I. Muhammed zamanında atılan saray, aynı aileden kişiler tarafından giderek genişletildi. Kırmızı tuğlalardan yapıldığı için adını Arapçada kırmızı anlamına gelen hamra sözcüğünden alan saray, birbiriyle bağlantılı binalardan oluşan saray muhteşem avlular, bahçeler ve çeşmelere sahip. İç ve dış yapısı Kur’an ayetleri ve Arap şiirleriyle süslü olan El Hamra, her yıl milyonlarca kişinin ziyaretçi akınına uğruyor. İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen saray 1984 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

malta

2. Generalife Sarayı

Generalife Sarayı Granada Gezilecek Yerler

Generalife Sarayı, Granada’nın en turistik yerlerinden biri. Orijinal adı Arapça ‘Mimarın Bahçesi’ anlamına Jannat al-‘Arīf olan yapı İngilizce’de Generalife olarak biliniyor. Gırnata Emiri 3. Muhammet tarafından 1302-1309 arasında yaptırılan saray, bir sonraki emir 1. İsmail tarafından yeninden dekore edildi. İlk hali El Hamra Sarayı’na direkt bağlantılı olarak inşa edilen Generalife günümüzde erozyonla oluşmuş bir vadi yüzünden El Hamra’dan ayrılıyor. Generalife çevresi çiçeklerle, çeşmelerle süslü uzun bir havuzdan oluşan Patio de la Acequia (Su Yolu Bahçesi) ile Endülüs tarihinin en korunmuş bahçelerinden biri olan Jardím de la Sultana bahçeleriyle turistlerin büyük ilgi odağı oluyor.

3. Granada Katedrali

Granada Katedrali İspanya

Granada’nın tarihi merkezinde yer alan Granada Katedrali (Catedral de Granada) İtalyan mimarlardan esinlenen Enrique de Egas tarafından Gotik olarak tasarlandı. Korint tarzı sütünları, muhteşem vitrayları ve görkemli tasarımıyla göz alan katedralin tamamlanması 181 yıl sürdü. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Granada Katedrali, İspanya’nın ikinci en büyük katedrali unvanını elinde bulunduruyor.

4. Patio of the Lions

Patio Of The Lions Granada İspanya

Bir saraylar kompleksi olan Patio of the Lions, El Hamra Sarayı’na yaklaşık 450 metre mesafede yer alıyor. 1362-1391 yılları arasında Granada Emiri Sultan V Muhammed tarafından yaptırılan saray, 124 sütunun üzerinde yükseliyor. İslami bir üsluba sahip olmasına rağmen hayvan figürlü çeşmesiyle dikkatleri üzerine toplayan yapı Granada’nın en çok ziyaretçi çeken yapıları arasında.

5. Aziz Jeronimo Manastırı

Aziz Jeronimo Manastırı Granada İspanya

Aziz Jeronimo Manastırı (Monasterio de San Jerónimo), Hristiyanlar’ın şehri fethettikten sonra yaptıkları ilk manastır olara biliniyor. Yapımına 1496 yılında başlanan saray, İspanyol Barok mimarisi üslubuna sahip. Muhteşem tasarımıyla göz alan Aziz Jeronimo Manastırı’na 4 Euro karşılığında girilebiliyor.

6. Granada Medresesi

Granada Medresesi İspanya Gezi Rehberi

Granada Medresesi (Madraza de Granada), 1349 yılında Granada Nasrid Sultanı I. Yusuf tarafından kuruldu. Hem bir medresi hem bir cami olarak kullanılan yapı Calle Oficios olarak bilinen sokakta bulunuyor. İbn-i Feccar, İbn Marzuq, İbn-i Hayy gibi önemli Arap alimlerinin öğretmenlik yaptığı medresenin binası günümüzde Granada Üniversitesi tarafından kullanılıyor.

7. Casa de Zafra

Casa De Zafra Granada Seyahat Rehberi

Granada’nın en ünlü yapılarından biri olan Casa de Zafra, eski bir yerleşim bölgesi olan Albaicin’in kalbinde yer alıyor. 14. yüzyılda kraliyetin önemli bir ailelerinden birine mensup olan Hernando de Zafra tarafından inşa edilen ev Arap mimarinde tasarlandı. İçindeEl Convento de Santa Catalina de Siena adlı bir manastıra da ev sahipliği yapan Casa de Zafra 1985 yılında yasal koruma alanı ilan edildi. 2010-2012 yılları arasında restore edilerek yenilenen yapı günümüzde şehrin önemli turistik merkezlerinden biri sayılıyor.

8. Basilica de las Angustias de Granada

Basilica De Las Angustias De Granada

Basilica de las Angustias de Granada, şehrin en kutsal mekanlarından biri. Yapımına Juan Luis Ortega gözetiminde 1617 yılında başlanan bazilika El Hamra Sarayı’na yaklaşık 3 km mesafede bulunuyor. İçinde Granada’nın Barok sanatçılarının eserlerinin bulunduğu bu kutsal yapı Granada’nın görülmesi gereken yerleri arasında.

9. Albaicin

Albaicin Granada İspanya Gezilecek Yerler

Granada’nın en eski bölgesi olan Albaicin (Albayzin), El Hamra Sarayı’nı gören bir tepenin üzerinde yer alıyor. Genil Nehri’yle buluşmadan önce şehri ikiye bölen Darro Nehri, Albaicin Bölgesi’ni güneydeki Antequeruela Bölgesi’nden ayırıyor. Dar beyaz sokakları, beyaz dükkanları, Arap satıcılara ait dükkanlarıyla dikkat çeken Albaicin, günümüzde Romanlara ev sahipliği yapıyor.

10. Sacromonte

Sacromonte Granada İspanya

Granada’nın en mistik bölgelerinden biri olan Sacromonte, şehrin doğu yakasında konumlanıyor. El Hamra ve Darro Nehri manzarasına sahip olan bölge Valparaíso Vadisi üzerinde yer alıyor. Flamenco’nun doğduğu yer olarak bilinen bölgede günümüzde çoğunlukla Romanlar yaşıyor.

İspanyol ve Arap kültürünün harmanlandığı eşsiz yapıları, görkemli bahçeleri ve müthiş sanatıyla Granada’da Alhambra Müzesi (Museum of Alhambra), Puerta de Elvira, Granada Science Park (Granada Bilim Parkı), Carmen de los Martires, Museo Cuevas del Sacromonte (Sacromonte Mağaralar Müzesi) de diğer görülecek yerlerden bazıları.

Endülüs’ün muhteşem kenti Granada, benzersiz dini yapıları, bahçeleri, sarayları ve diğer güzellikleriyle İspanya’nın en turistik yerleri arasında.

1 YORUM

  1. Hiç aklımda yokken fotoğraflar beni cezbetti. Özellikle Granada Medresesi’nin havası çok hoşmuş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here