Venedik Karnavalı, sadece İtalya’nın değil dünyaca da çok ilgi gören, ünü ülke sınırlarını çokça aşmış bir etkinlik. Venedik’in her sene yüzbinlerce insanı kendine çekmesinin bir diğer nedeni olan karnavalın renkli atmosferini yaşamak için her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce insan rengarenk kostümleri ile bu şehre akın ediyor.

Her iki yılda bir Mayıs-Ekim arası düzenlenen bienal, sanat severlerin bir araya geldiği bir mabede dönüşüyor Venedik‘i şehri ve San Marco Meydanı iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık olur.

Görsel bir gösteri alanına dönüşen İtalya‘nın ünlü şehri Venedik’in sanat eserlerinde ne kadar din faktörü öne çıkıyor olsa da, Venedik Bienali de yükselen dinin modern sanat olduğunu vurgular nitelikte eserlerle görücüye çıkıyor. Her sene 370 binin üzerinden ziyaretçi yeni bakış açıları kazanmak, yorumlamak ya da çoğunlukla öğrenmek ve ilham almak için Venedik Bienali’nde yolunu Venedik’e düşürüyor.

Venedik Karnavalı
Venedik Karnavalı

Kanalları, gondolları, yakışıklı gondolcuları ve elbette karnavalı ile meşhur bu İtalyan şehrini gizemli kılan özelliklerine birlikte göz atalım…

Venedik Karnavalının Tarihçesi

Venedik Karnavalı
Venedik Karnavalı

Tarihçesi 11.yy’a kadar uzanan Venedik Karnavalı halk arasındaki zengin-fakir , asil-avam statü farkını maskeyle eşitleyen bir karnaval. 18. yy da yaşanan büyük ekonomik krize kadar yaklaşık 2 ay gösterişli bir karnaval iken, krizden sonra bu şaşalı kutlamalar azalmış. 1979’dan itibaren ise bugünkü kutlama şeklini alarak, düzenli kutlanılan uluslararası büyük bir açık hava karnavalına dönüşmüş.

San Marco Meydanı’ndaki ünlü Quadri Restoranının duvarındaki fresklerde 18.yy’da karnavalın San Marco meydanında top atışı ile başlangıcı resmedilmiş. Bu freski Quadri Restoranı ziyaret ederek görebilirsiniz.

Venedik Carnivale

Gondol ile gezinti

Venedik 188 adacıktan oluşan bir kanal şehri, kanalların üzerinde de 400 civarı köprü mevcut. Kısa ve uzun iki seçenekli gondol turları yapılıyor. Dilerseniz özel gondol kiralayıp sevgilinizle baş başa romantik bir gondol turu yapabilir, hatta İtalyan aşk şarkıları eşliğinde şampanya dahi açtırabilirsiniz. Gondollar 6 kişilik ve 30 dakikalık turun toplam ücreti 80 Euro yani kişi başı ortalama 13 Euro.

Venedik sokaklarında maske ile gezin

Karnaval demek maske demek, kostüm demek o yüzden dükkanlarda çeşit çeşit maskeler satılıyor. Karnavala katılan hemen herkes de maskeli gezer. Kostüm alternatifi çok fazla, ancak kiralama ücreti bile oldukça pahalı. Bu nedenle giderken yanınızda kostümünüzü götürmenizi öneririm.

Venedik Festivali

Karnaval Venedik

Eğlencelere katılın

Şehirde karnaval boyunca gündüz ve geceleri eğlenceler, balolar, konserler vb. etkinlikler organize ediliyor. Ben de maskeli balolardan birine katıldım. Nefis ambiyansı ve atmosferi tarif etmem imkansız. Kostümler, danslar, müzikler oldukça klasik olmasına rağmen ışıklandırmanın ve yüksek tavanlı tarihi binanın dekorasyonunun etkisi ile ta ki gece 2 de mekandan ayrılana kadar her şey masalımsı idi. 15-16. yy kostümlerim ve maskemle kendimi külkedisi gibi hissettim.

Venedik Festivali

Festival Venedik

Venedik’te gündoğumu

Venedik’e gelip gün doğumunu izlemeden dönmek olmaz, sabah 5 de San Marco meydanında güne ve güneşe merhaba demek isterseniz önce sıkı giyinin sonra da fotoğraf makinanızın kart deposu ile pilini kontrol edin. Çünkü en güzel Venedik fotoğrafları gün doğarken ve mavi saatlerde çekilir.

san-marco-meydanı-venedik

Venice, İtaly
Venice, İtaly

Venedik’te başka neler yapabilirsiniz?

Deniz mahsulleri açısından zengin olan restoranlarda spagetti, midye, ahtapot, ıstakoz menülerini İtalyan şarabı eşliğinde romantik bir akşam yemeğinde yiyebilirsiniz.

San Marco Meydanı ve bazalikası, saat kulesi, Dükler Sarayı, Büyük Kanal, Rialto Köprüsü olmazsa olmaz görmeniz gereken yerlerden ve hepsini aynı gün içinde festival dahilinde görebilirsiniz.

Vaktiniz kalırsa Burano ve Murano adalarına günübirlik turlara katılabilirsiniz.

2016 yılında 23 Ocak – 9 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

6 YORUMLAR

  1. Çok renkli görüntüler, fotoğraflar da çok iyi. Venedik çok güzel bir şehir, eşi benzeri yok dünyada.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here