Antalya’nın en meşhur ve en serin yaylalarından biri olan Gömbe Yaylası elması, cevizi ve armudu ile anılan, yağlı güreşleriyle tanınmış misafirperver Gömbelilere ev sahipliği yapıyor. Kaş‘a 70 kilometre uzaklıkta yer alan Gömbe’ye yol boyunca kızılçam, sedir ve ardıç ağaçları ile sincapların rehberliğinde ulaşılıyor.

KaşKalkanElmalı üçgeninde kalan Yumru Dağı’nın zirvesindeki Gömbe Yaylası, Akdeniz’in yaz dönemindeki kavurucu sıcağına ve nemine dayanamayanlar için, nefis bir kaçış rotası. Bir krater gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda yüzebilir, Akdağ’ın tepesinden 60 metre aşağı düşen Uçarsu Şelalesi’ne yürüyerek doğanın keyfini çıkarabilir, bu şahane doğada güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Gombe Yaylasi

Sadece Yörüklerin değil aynı zamanda doğa tutkunlarının ve turistlerinde gözbebeği. Osmanlı İmparatorluğu zamanında hayvan pazarı olarak kullanılan yayla, aynı zamanda en eski yağlı güreşlerin yapıldığı yer olarak biliniyor.

Kaş’tan tur düzenleyen acentelerin de bulunduğu Gömbe Yaylası’na gelmişken, Subaşı Yaylası, İkiz Göller ve kökboyalı kilimleri ile meşhur Yeşil Barak Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz.

Yaylada yetişmiş taze oğlak etinin taş ocaklarda ağır ağır pişirilmesiyle yapılan Gömbe kebabını ve yöreye has Gömbe çöreğini tatmadan ayrılmayın.

uçarsu şelalesi

Gömbe’nin herhangi bir yerinden başınızı kaldırdığınızda 3000 metre yükseklikteki Akdağ‘ı görebilirsiniz. Burası doruklarındaki geç eriyen karlar ve yamaçlarındaki pınarlarla Antalya bölgesi için önemli bir su kaynağı. Yürüyüş parkurları içinde en çok tercih edileni, Yeşilgöl’ün üzerindeki Subaşı Yaylası’ndan başlayan ve buzul göllerinden geçerek Akdağ zirvesine tırmanan rota. Yeşilgöl adıyla bilnen ve 1850 m yükseklikte bulunan, buz gibi suyu olan krater gölü görülmeye değer.

Eğer Yeşilgöl’e yürüyerek gittiyseniz yaklaşık 1 km daha yürüyerek Uçarsu Şelalesi‘ni de yakından görme şansını bulursunuz. Uçarsu Şelalesi’ne ulaşmak için, Çukurbağ köyü istikametine gitmek gerekiyor. Akdağ’ın doğu yamacından doğan üç büyük kaynak suyundan biri 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu Şelalesi’nin kaynağını oluşturuyor. Yöre halkı eriyen kar sularının yüksekten dökülmesiyle oluşan şelaleye Uçarsu diyor. Çok dik bir uçurumdan patlarcasına dökülen şelalenin zerrecikleri, havaya yayılarak bir bulut gibi ortalığı kaplıyor.

Gömbe yakınlarındaki Abdal Musa Dergâhı’nın bulunduğu Tekke köyü ve civarındaki Aleviler, her yıl haziran ayında düzenledikleri şenliklerde, şelalede dilek tutup sema törenleri düzenliyorlar. 5-7 Haziran tarihleri arasında kurbanların kesilerek sema ve folklor gösterileri; ardından da Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa Müzesi’nin ziyaret edildiği Uçarsu Şenlikleri yapılıyor.

ABDAL MUSA MUCİZESİ

Abdal Musa, yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan abdest almak için su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Yumru Dağı’na gelen Abdal Musa karşısına çıkan bir çobandan yine abdest almak için su istemiş. Çoban gidip pınardan doldurduğu suyu getirip ona vermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istekleri olup olmadığını sormuş. Abdest alması için su verdikleri ak sakallı pirin kim olduğunu bilmeyen çobanlar, “Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor. Ancak kışın taşıp seller oluyor ve tüm ekili alanlarımız zarar görüyor” diye yakınmışlar. Bunun üzerine Tanrı’ya dua eden Abdal Musa, “Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin” diye yakarmış. O zamandan itibaren, Uçarsu Şelalesi, 6 Mayıs Hıdırellez gününden itibaren Gömbe’ye, ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerlerinden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunuyorlar.

Kaş Gömbe

Gömbe’ye nasıl gidilir

Türkiye‘nin en bakir coğrafyalarından Yumru Dağı üzerinde bulunan Gömbe Yaylası, Antalya’nın Kaş, Kalkan ve Elmalı ilçelerinin kesiştiği bölgede konumlanıyor. Kaş’tan Elmalı’ya doğru 70 km’lik bir yolculukla çıkılabilen yaylanın yolu asfalt kaplama. Yayla, Elmalı’ya 30 km, Kalkan’a ise 40 km uzaklıkta. Kaş merkezden günlük turlar düzenleniyor.

Gömbe Yaylası nerede

Antalya’nın deniz seviyesinden en yüksekte bulunan yerlerinden Gömbe Yaylası, kebabı ve çöreği ile meşhur. Yaylanın dört bir yanından akan buz gibi suyun hayat verdiği kır lokantalarında oturup huzurlu bir atmosferde karnınızı doyurabilirsiniz. Bölgede yetişen oğlak etinden ağır ağır pişirilerek hazırlanan kebap unutulmaz bir deneyim.

Seyahat etmeyi seven, doğayla buluşmaktan keyif alanlar için Gömbe Yaylası, tam anlamıyla bir cennet. Özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcaktan uzaklaşmak için yaylayı ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here