Gold Coast Bölgesindeki Surfer’s Paradise (Sörfçü Cenneti) adı üzerinde, yeryüzünde bir cennet. Avustralya’nın Queensland eyaletinde, Brisbane şehrine 70 km mesafede yer alan Surfer’s Paradise güneşin altında kumları altın gibi parlayan tam 3km’lik bir kumsal.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ve sörf meraklılarını çeken Surfer’s Paradise’ı özel kılan yalnızca olağanüstü kumsalı değil, kumsalın hemen yanı başında yükselen gökdelenleriyle ortaya çıkan modern ve ilginç şehir silüeti. İsmi sebebiyle yalnızca sörfçüler ve sörfle tanışmak isteyenler için bir cennetmiş algısı oluşsa da, Surfer’s Paradise’ın tadını çıkarmak için birçok seçenek bulunuyor.

Gold Coast, Surfers Paradise’ta Yapılacak Şeyler

1. Surfer’s Paradise Kumsalı’nda Yüzmek, güneşlenmek ve sörf yapmak

Surfers Paradise Kumsalı

Surfer’s Paradise’ın anacaddesi Cavill Avenue’nun hemen yanıbaşındaki “Surfer’s Paradise” işaretinin bulunduğu nokta, dünyaca ünlü sahille tanışmak için en uygun nokta. Anacaddede yer alan birbirinden güzel cafe ve restoranlara yalnızca yürüme mesafesinde olan gösterişli kumsal, dünyanın en özel kumsallarından birinde yaşayan şanslı Gold Coast sakinleri, yeryüzünün her bir yanından gelmiş turistler ve cankurtaranlarla capcanlı ve her daim hareketli.

2. Q1 Binası’ndaki Manzara İzleme Noktası SkyPoint Deck’e Çıkmak

SkyPoint Deck Surfers Paradise

Q1 Binası, 320 metre yüksekliği ile Güney Yarımküre’nin en yüksek gökdeleni. Manzara izleme binası olan SkyPoint Deck Q1’in 77. katında yer alıyor. Dünyanın en hızlı asansörlerinden biriyle Surfer’s Paradise’ın Pasifik Okyanusu kıyısındaki dillere destan kumsalı ve hemen yanıbaşındaki kusursuz modernlikteki gökdelenleri aynı anda izlemek, tüm Gold Coast’ta yaşanabilecek en özel deneyimlerden.

2012 yılından bu yana, adrenalin tutkunları için binanın dış cephesinde tırmanış aktivitesini hizmete sokan Q1’in tepesinden Byron Bay ve Brisbane arasındaki tüm bölge görülebiliyor.

3. Nehir turu yapmak

Surfers Paradise Nehir Turu

Surfer’s Paradise’a dair en şaşırtıcı gerçeklerden biri de, şehirdeki nehir ve kanalların Amsterdam ve Venedik’teki kanalların toplamından daha uzun olması. Farklı operatörlerin düzenlediği kanal turlarıyla, şehrin kıyı şeridinden görünmeyen çok başka, kanallar ve kıyılarındaki birbirinden güzel evlerin oluşturduğu yüzü görülebiliyor. Kanal turları, istenirse günlük tur şeklinde ayarlanabiliyor ve kanal turu sonrasında çevredeki South Stradbroke gibi adalar da ziyaret edilebiliyor.

4. Gündoğumuna kadar eğlenmek

Surfers Paradise Gece Hayatı Eğlence

Surfer’s Paradise, güneşin altındaki kumsallarıyla ünlü olduğu kadar, güneş battıktan sonra kendini gösteren hareketli gece hayatı ile de biliniyor. Her yaşa ve her müzik zevkine hitap eden barları ve gece klüplerinin büyük çoğunluğu Cavill ve Orchid Avenues civarlarında bulunuyor.

5. Balinaları izlemek

Surfers Paradise Balina İzleme

Haziran ve kasım aylarında Gold Coast’ta  mutlaka yapılması gereken bir şey varsa, o da balinaları izlemek. Kambur balinalarının göç sezonuna rastgelen bu aylarda, balinaların geçiş için kullandıkları Gold Coast’u dev balinaları yakından izlemek için en uygun bölgelerden biri haline getiriyor.

Balina izlemek için düzenlenen turlar ile okyanusa açılıp hem balinaları beklerken manzaranın tadı çıkarılabiliyor, hem de tur teknelerinin özel izleme platformlarından dünyanın en büyük canlılarından olan balinalar doğal ortamlarında gözlemlenebiliyor.

Surfer’s Paradise, Brisbane şehri ziyareti ile birleştirilebilecek, birbirinden güzel manzaralar, aktiviteler ve çok özel bir kumsal sunan bölge olmasıyla Avustralya’yı seyahat edenlerin gözde bölgelerinden.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here