İzmir‘in Ödemiş ilçesinde bulunan Gölcük, asırlık ağaçları, şifalı bitkileri ve muhteşem çam ormanlarıyla kentin doğal yapısını bozulmamış yerlerinden. Ege Bölgesi’nin önemli kayak pistlerinden Bozdağ‘ın eteklerindeki Gölcük, temiz havası, doğal güzellikleri ve sakinliği ile yalnızca İzmir’den değil çevre illerden de gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Deniz seviyesinden yüksek konumunun etkisi ile yaz kış serin bir havaya sahip olan Gölcük, Ödemiş, Tire ve Beydağ bölgesinde yaşayanlarca yayla olarak nitelendiriliyor. Gölcük, adını aldığı doğal gölüyle ziyaretçilerini cezbediyor. Kış mevsiminde İzmir’in en soğuğunu hisseden bölgede, gölün donmasına tanık olunuyor.

Golcuk-Odemis

İzmir’den 130 km uzaklıktaki Gölcük, özellikle yaz döneminde sıcaklardan kaçanların, kış aylarında ise kar görmek isteyenlerin rotasında. Balık tutmak isteyenlerin sıralandığı göl çevresinde, çok sayıda balık restoranı da bulunuyor. Yemek alternatifinin balıkla sınırlı olmadığı beldede Ödemiş köftesi, sucuk- ekmek, zeytinyağlı yemekler, oğlak ve dana etiyle yapılan sebzeli güveç gibi seçenekler de bulunuyor. Gölün üzerindeki Gölcük Rıhtım Restoran en çok tercih edilen yeme-içme mekanı.

Fotoğraf çekmeyi sevenler için yılın dört mevsimi birbirinden güzel karelere hayat veren belde, İzmir dışında özellikle Aydın ve Manisalıların da dinlenme rotaları arasında. Gölcük’te pazar günleri kurulan halk pazarı, yöresel lezzet ve doğal ürün meraklıları tarafından keyifle geziliyor.

Izmir-Golcuk

Uygun fiyatlı pansiyon ve oteller ile konaklama imkanı sunan Gölcük’e, günübirlik turlarla gelenlerin sayısı da her geçen yıl artıyor. Turlar Tire, Ödemiş, Birgi, Gölcük rotasında düzenleniyor. Beldede kalmak isteyen turistlerin en çok tercihi ettiği oteller arasında Prenses Otel ve Gölcük Oteli bulunuyor.

Bahar aylarında tüm işletmelerin açık olduğu Gölcük’te en hoş görüntülere ilkbahar aylarında rastlanıyor. Göl kenarında her biri çiçek açan ağaçlar gölün yükselen suları altında kalıyor. Spor yapmayı sevenler için bolca alternatif sunan göl kıyısında yürüyüş yapan, bisiklet süren, koşan ve temiz havanın keyfini çıkaranlar manzaraya karşı mola veriyor.

Gölcük nerede

Odemis-Golcuk

İzmir civarında gezilecek yerler arasında karakteristik özellikleri ile öne çıkan İzmir Gölcük, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin ilgi gösterdiği, şehir karmaşasından uzak bir noktada bulunuyor. Ödemiş, Birgi, Tire, Sart gibi turizm merkezlerine yakın olmasıyla daha da ilgi gören belde, yılın her dönemi farklı beklentilere hitap eden yapısıyla da popüler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here