Gölcük Gölü, Bolu merkezde, yaklaşık 1217 m yüksekliğinde, göknar, kayın ve gürgen ağaçları ile kaplı bir ormanlık alan içerisinde yer alıyor. Karadeniz‘in en yeşil kentlerinden Bolu’nun merkez ilçesine bağlı bir köy olan Gölcük’ün adını alan göl, yürüyüş parkurları, manzara seyir terasları, piknik alanları, bungalovları ve klimatik özellikleri ile önemli bir rekreasyonel potansiyele sahip.

Seben-Kıbrısçık ilçelerine giden asfalt yol üzerindeki Gölcük, Abant Gölü’ne göre daha küçük ve şirin. Göl kenarında Cavit Dinçer Dinlenme Evi’nin de bulunduğu milli park ve mesire yeri sınırları içerisinde, kır gazinoları ve kafeteryalar yer alıyor.

Gölcük Gölü Nerede Nasıl Gidilir

Gölcük nasıl gidilir

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bunalıp hafta sonu ne yapsak, nereye gitsek, nasıl nefes alsak diye düşünenler için eşsiz bir konuma sahip Bolu Gölcük Tabiat Parkı, muazzam güzellikte doğası ve sakinliği ile büyüleyici.

Bolu Gölcük Tabiat Parkı’na gelmek için öncelikle Bolu’ya ulaşmanız gerekiyor, İstanbul’a 260 km (3 saat 40 dakika), Ankara’ya 190 km (2 saat 10 dakika), Kocaeli’ne 170 km (2 saat), Zonguldak’a 160 km (2 saat 30 dakika), Sakarya’ya 125 km (1 saat 40 dakika) ve Bursa’ya 270 km (3 saat 45 dakika) uzaklıkta yer alıyor. Ankara ya da İstanbul’dan TEM otoyolu ile kısa zamanda Bolu’ya ulaşabilirsiniz.

Bolu’nun 13 km güneyinde yer alan Bolu Gölcük Tabiat Parkı’na Bolu merkezden tamamı asfalt 10 km’lik yolla ulaşabilirsiniz. Girişte yer alan otoparka aracınızı bırakarak parkın keyfini çıkarmanız mümkün.

Gölcük Gölüne nasıl gidilir

Bolu’nun en güzel doğal alanlarından olan ve çevresi yaklaşık 1300 m olan Gölcük Gölü’nü yürüyerek yarım saatte dolaşmanız mümkün. Gölün çevresinde karşılaşacağınız harika manzaraların fotoğrafını çekmek için veya sadece bulunduğunuz yerin tadını çıkarmak için molalar verebilirsiniz.

Tabiat parkının girişinde hemen sağda yer alan tesisten bir şeyler atıştırabilirsiniz. Tesisin hemen yanında ise, gölün çevresinde turlamak için golf arabası veya elektrikli, üç tekerlekli araçlar kiralayabilirsiniz. Eğer 4-5 kişilik grupla göle gittiyseniz golf arabası ile eğlenceli bir tur yapabilirsiniz. Genelde çift olanlar elektrikli ufak araçları tercih ediyorlar. Keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here