Giftun Adaları, Mısır’ın dünyaca ünlü turistik destinasyonlarından birisi olan Hurgada yakınlarında yer alan, koruma altındaki Giftun Island National Park içerisinde yer alıyor.

Kızıldeniz’in kristal berrak suları içerisinde yükselen bu küçük adalar Cennet Adaları olarak da biliniyor. Arapça büyük olanı Giftun Kebir, küçük olan ise Giftun Sughayer olarak adlandırılıyor. Hurgada Marina’dan kalkan tekneler buraya 45 dakikada ulaşıyor.

Giftun Adalari

Giftun Adaları‘ndan olan Büyük Giftun Adası üzerinde halka açık ve özel olmak üzere 2 plaj bulunuyor. Halka açık plajda şezlong ve şemsiye yok. Herhangi bir servis hizmeti de verilmiyor ve oldukça da kalabalıktı. Şnorkeling turları yapan tekneler bir süre burada mola veriyor.

Mahmya Plajı

Büyük Giftun Adası üzerinde yer alan özel plaj Mahmya Plajı ise burayı bu kadar ünlü yapan yer. Ada çoğunlukla yerel halk tarafından Mahmya olarak da adlandırılıyor. Mahmya Plajındaki tesiste, hemen her şey düşünülmüş.

Fazlasıyla yetecek kadar şezlong ve şemsiye bulunuyor. Adayı birkaç farklı açıdan izleyebilecek çok sayıda kamelyalar var. Tertemiz modern bir tuvalet, yemek için geniş bir restoranı var. Barda her türlü içeceği bulmak mümkün, içecekler ücretli.

Mahmya Plajı, turkuaz renkteki Kızıldeniz’in dingin sularının kıyısında uzanan 2 km’de uzun olan plaj, incecik beyaz kumlara sahip.

Giftun Mahmya, Hurghada
Giftun Mahmya, Hurghada

Rüzgarsız bir hava, dingin ve berrak bir deniz, kamışlarla hazırlanmış şezlonglar ve tertemiz düzenli bir plaj insanı baştan çıkarmaya yetiyor. Bilet fiyatına (50 Avro) öğlen yemeği, transfer ve şnorkel ekipmanları dahil. Adada bir süre dinlenip, güneşlendikten sonra şnorkel turuna katıldım, ücretsiz.

Büyük tekneyle yakındaki bir mercan resifine gidiliyor. Şnorkelle dalış için tam bir cennet burası. Dalış yapmaya gerek kalmadan zengin Kızıldeniz su altı yaşamına şahit oluyorsunuz.

Bundan 10 yıl öncesinde Kızıldeniz ile ilk defa tanıştığımda büyülenmiştim. Giftun Adası’nı görünce ve şnorkelle dalış sonrasında tekrar büyülendim.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here