Hollanda‘da Overijssel Eyaletinde bulunan masalsı bir köy Giethoorn. Başkent Amsterdam’dan kolaylıkla ulaşılabilecek bu köy, 180’den fazla köprüye sahip olduğu için Hollanda’nın Venedik‘i olarak biliniyor. Adı ‘keçi boynuzu’ anlamına gelen Giethoorn’un kuruluşu 13.yüzyıla uzanıyor. Kendisine hayran bıraktıran çiftlik evleri, kanallar ve köprülerden oluşan köy de sadece 2.620 kişi yaşıyor.

Giethoorn, özellikle 1958’den sonra Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın ünlü komedi Fanfare’de köyü çekmesinden sonra meşhur oldu. Önceleri hiç yolu olmayan köye sadece teknelerle ulaşılabiliyordu. Gelen kişi sayısının artmaya başlamasıyla bir yol yapıldı ve ayrıca bir bisiklet yolu da eklendi.

Giethoorn Nerede

Köyde karayoluyla ulaşım olsa da köydeki evlerin çoğuna bugün hala sadece teknelerle ulaşabiliyor. Posta dağıtımı bile punta adı verilen teknelerle gerçekleştiriliyor. Köy bu özelliğinden dolayı Venedik’e oldukça benzetiliyor. Müthiş manzaralara sahip olan köy her yıl 150.000 ila 200.000 civarında Çinli turist tarafından ziyaret ediliyor.

Huzurun, doğanın tadını çıkarabileceğiniz ender yerlerden biri olan Giethoorn’da ayrıca ziyaret etmek için 3 müze bulunuyor.

Giethoorn nasıl gidilir

Het Olde Maat Uus Müzesi‘nde Giethoorn’daki tipik bir çiftlik evinin 100 sene önceki gündelik yaşamı sergileniyor. Müze Pazartesi-Cumartesi günleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Oude Aarde Müzesi‘nde değerli taşlar ve minarellerin geniş bir koleksiyonu sergileniyor. Müze Mart-Ekim aylarında 10.00-18.00 arası, Kasım-Mart aylarında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Giethoorn, Amsterdam

Histomobil Müzesi son yüzyılda kullanılan çeşitli araba, motorsiklet ve at arabalarına ev sahipliği yapıyor.

Giethoorn’da neler yapılır

Gerçek olamayacak kadar güzel olan Giethoorn’un masalsı evleri arasında yürüyüş yapabilir ya da tekne ile gezebilir, kendinize bir bot kiralayarak kasabanın içindeki kanallarda dolaşabilirsiniz. Oturup sadece köyü izlemek isterseniz köyün kıyısında yer alan restoranlarında ve kafelerinde keyifli bir mola verebilirsiniz. Ayrıca köyü bisiklet kiralayarak da gezebilir, hediyelik dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Giethoorn

Giethoorn nerede

Giethoorn Köyü, Hollanda’nın Overijssel eyaletinde yer alıyor. Steenwijkerland Belediyesine bağlı olan köy, güney batısında yer alan Steenwijk’e yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Giethoorn Amsterdam arası 120 km ve yaklaşık olarak 1,5 saatte gidilebiliyor. Giethoorn’a gitmek için, Amsterdam’dan kalkan Giethoorn turu programlarına da dilerseniz katılabilirsiniz.

Giethoorn’a ne zaman gidilmeli

Huzurlu ve sakin bir yer arayanlar için muhteşem bir alternatif olan Giethoorn en güzel zamanlarını çiçeklerin açmaya, doğanın renklenmeye başladığı bahar aylarında yaşıyor. Ayrıca köy yaz aylarında çeşitli etkinlikler ve festivallere ev sahipliği yapıyan köy muhteşem bir atmosfere de sahip oluyor. Kış aylarında ise kar yağışıyla birlikte Giethoorn adeta bir tabloya dönüyor.

Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılan Giethoorn masalsı evleri, kanalları ve köprüleriyle huzuru doğada arayanların en doğru adresi.

4 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here