Gerbeaud Cafe, Budapeşte’nin tam kalbindeki Vörösmarty Meydanı’nda bulunan meşhur bir pastane. Hem turistlerin hem de yerel insanların sıkça gelip kahvenin yanında nefis lezzetli ürünleri tattığı bir yer.

Tatlı dükkanı Vörösmarty Meydanı’nın kuzey tarafında ki Gerbeaud-Haz binasında bulunuyor. Orijinal olarak 1861’de Pesti Magyar Kereskedelmi Bankası olarak kurulmuş. 1870’de şekerleme dükkanları olan ailenin varisi Henrik Kugler bankanın giriş katını satın alarak yerleşmiş. Çok kısa sürede kahve, likör, dondurma, bonbon ve diğer tatlıları ile hızla ünlü olur.

Gerbeaud Dükkanı, Budapeşte

Henrik Kugler, İsviçreli genç bir tatlıcı olan Emile Gerbeaud’u ortaklığa davet eder. Zaman içinde Gerbeaud tüm işi Kugler’den devralır. Gerbeaud kendi tarifleri ile kendi ismini yaratarak tüm Avrupa’da bir çok sergiden ödülleri toplar. Liderliğinde iş çok hızlı bir şekilde büyür ve bir ara 150 kişiye iş imkanı sağlamaya başlar.

Gerbeaud ayrıca bir tatlıcıyı gezdirme fikrini de ilk defa ortaya atan kişi. 1910 yılında tüm iç tasarımı Paris tarzında dekore eder. Ayrıca sadece ve sadece çok üst kalitede ürünler üretmeyi bir kural haline getirir. Gümüş tepside sunulan ürünler ve çok ustaca hazırlanmış kutularda müşterilerine servis edilirdi.

Gerbeaud Dükkanı, Budapeşte

Tasarımı Jozsef Hild tarafından yapılmış. Hild aynı zamanda St. Stephen Bazilikasının da ilk planlarını yapan kişiydi ve çok zarif bir cepheye sahip muhteşem bir bina daha yaratmış.

Olağanüstü iç tasarımı 20.yy’ın başlarındaki o şatafatlı zamanları andırıyor. Henrik Darilek tarafından Art Nouveau ve Rococo karışımı bir tarza sahip binada ziyaretçiler mermer masalarda ve çok şık bir ortamda oturuyorlar.

1997 yılında baştan aşağı yenilenen Gerbaud Dükkanı aynı ilk dönemlerinde olduğu kadar zarif ve zengin bir atmosfere sahip.

Gerbeaud Dükkanı, Budapeşte

Günümüzde ise Gerbaud Budapeşte’de ki en meşhur tatlıcı olarak biliniyor. Özellikle hamur işi tatlıları seven turistlerin çok sık gittikleri bir yer ve halen orijinal tarifler sadık kalınarak yapılıyor.  Artık sadece bir kafe olmasının yanında hem bistro hem de restoran bölümüne de sahip ve bir çok organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here