Gemi turları ile seyahat etmek günümüzde oldukça popüler. Kısa sürede mümkün olduğunca çok yer görmek, daha pratik bir seyahat rotası belirlemek, daha az yorucu ve daha ekonomik bir gezi planlamak için gemi turlarını cazip kılan unsurlardan. Bir yandan da tatile giderken neyi almanız ve neyi almamanız gerektiği çok önemli bir konu. Gemide hemen hemen ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz dolayısıyla her şeyi yanınıza almak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda, güvenlik sebebiyle bazı eşyaların gemiye alınması yasak.

Gemi turlarında, Karayipler’den Güney Amerika’ya, Fransa ve İspanya’nın sıcakkanlı kentlerine götüren Akdeniz esintilerine, Kopenhag ve St. Petersburg’a uzanan İskandinav gizemlerinden göz alıcı fiyortlara dek ucu bucağı olmayan seçeneklere sahipsiniz. Vietnam ve Bombay’ın büyüsünü yaşatan Uzak Doğu rüyasından, buzulların arasındaki Alaska ve Antarktika macerası ya da daha kısa bir rota tercih edenler için Türkiye‘den İstanbul çıkışlı Ege Adaları ve daha birçok alternatif gemi turlarını birer seyahat rüyasına dönüştürüyor.

Gemi Turlarına Götürmenin Yasak Olduğu Şeyler

Gemi Turlarına Götürmenin Yasak Olduğu Şeyler

Gemiye binerken yapılması gereken işlemlerden ilki, gemilerin yolcu kapasiteleri 800 ile 3 bin kişi arasında değiştiğinden, hareket saatinden en az 3 saat önce tüm yolcularla birlikte bagaj ve pasaport işlemlerine başlamak üzere limanda hazır olmanız gerektiği. Bagajlarınız gemi görevlileri tarafından teslim alınıp odalarınıza götürüldükten sonra, gemiye biniş esnasında pasaportlarınız alınıp gezilecek ülkelerdeki gümrük işlemleri için saklanıyor ve seyahatin bitiminde teslim ediliyor.

Check-in işleminin ardından, kalkış öncesi, olası acil bir durum için yapılması gerekenlerin anlatıldığı bir tatbikat uygulanıyor. Hem konforlu hem de güvenli olan gemilerde, belirlenen uluslararası standartlar çerçevesinde yapılan pek çok kontrolün ardından demir alıyorsunuz.

Gemi turlarında, bazı şeylerin yasaklı olmasının gerçekten iyi nedenleri bulunuyor. Diğer misafirleri tehlikeye atacak şeyler ya da kabine sığması çok zor olan şeyler. Bazı yasaklı şeyler ise bavulunuzda problemsiz olarak taşınabiliyor olsa da yine de gemiye sokulması yasak. Bu konuda aydınlanmak ve yanlış bir şeyi götürmemek için birkaç ipucumuz var!

Alkol, gemilerde yaşı tutmayan kişileri uzak tutmak için gerekli bir yasak. Gemide ister free shop’da isterseniz de birçok barda alkol zaten bulunuyor.

Alkol

Silah, yanlış ellere geçerse çok kötü sonuçlar doğurabildiği için gemiye kabul edilmiyor. Bıçaklar da aynen silahlar gibi yanlış şekilde kullanıldığında ölümcül olabilecek gereçlerden biri.

Bıçak

Birtakım spor malzemelerinden, beysbol sopası, kriket sopası, hokey sopası, ok ve yay gibi malzemeler de yasaklar arasında. Aynı şekilde bisiklet, paten ve sörf tahtaları da yasaklardan bazıları.

Boya ve tiner, oldukça tehlikeli kimyasal malzeme olduklarından, gemiye kabul edilmiyor. Eğer gerekirse resim sınıflarından boya temin edilebiliyor.

Boya Tiner

Havai fişeklerin, kesinlikle yasak olmasının sebebi kalabalık bir yerde alev alması durumunda çok büyük hasar verebilecek olmasından kaynaklanıyor.

Kahve makineleri ise, uzun süre fişte kaldığında aşırı ısınabileceğinden dolayı yasaklar listesinde. Taze kahve zaten her daim oda servisi ile mümkün.

Yemek yapmak ise kabinde tehlikeli olabileceği için yasaklar arasında. Tatildeyseniz zaten yemek yapmakla uğraşmanıza gerek yok. Restoranlardan birine gidebilir ya da oda servisinden isteyebilirsiniz.

Ütü, oldukça masum görünse de ne yazık ki oldukça tehlike arz eden ev aletlerinden biri. Tatilde de olsak, mutlaka iyi görünmeye ihtiyacımız var. Ancak kırışan kıyafetleriniz için geminin ütü servisi size yardımcı olacaktır. Yanınızda ütü getirmek hem ağır hem de fişte unutulduğu zaman tehlikeli olabilir!

Ütü

Bunların haricinde gemi turlarına götürmenin yasak olduğu şeylerden biri de özel koşullar dışında, bavul ağırlığının genelde en fazla 100 kg’a kadar izin veriliyor olması. Tur şirketlerine göre bagaj ağırlıkları değişkenlik gösterdiğinden yola çıkmadan önce mutlaka hakkınız ne kadar olduğunu sorun!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here