Gemi turları son yıllarda gittikçe popüler olmaya başladı. Geçmişte sadece zenginlerin ve yaşlıların çıktığı gemi turları, diğer adıyla cruise turları artık hemen her yaştan seyahatseverlerin tercih ettiği bir seyahat şekli oldu.

İlk defa gemiyle seyahat edecekler rehberi yazısında bir gemi seyahatini nasıl bulabilirsiniz sorusuna burada yanıt bulabileceksiniz. Muhtemelen tanıdığınız biri böyle bir gemi turuna çıkmış ve ne kadar güzel olduğundan size bahsetmiş ancak siz halen böyle bir tura gitmeye ikna olabilmiş değişsiniz.

Gerçekten gemi turunu sevebilir misiniz? Gemi turlarına nasıl nereden başlamak lazım? Hangi gemiyi seçmeli? Tam olarak bu gemi seyahatinde neler oluyor?

Gemi Turu

Gemi Turları Seyahat Rehberi

Gemi seyahati basit bir şekilde anlatmak gerekirse baştan parasını ödeyip onu mu yapsam bunu mu yapsam gibi düşüncelerden güzel bir şekilde hazırlanmış bir tatil paketiyle kurtulduğunuz, kafanızı sadece eğlenceye ve dinlenceye ayırabileceğiniz bir program. Her gün uyandığınızda karşınızda farklı bir liman, belki farklı bir ülke göreceksiniz ve buna karşın çantanızı sadece bir kere toplayıp bir kere boşaltmanız gerekecek.

Seçeceğiniz pakete neyin dahil olup neyin olmadığını bilmeniz çok çok önemli, bu şekilde bütçenizi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Temel ihtiyaçlar olan kalacak yer, yemek, eğlence, tesis olanakları, tuvalet malzemeleri ve ulaşım genelde tüm paketlerde standart olarak gelir; içecekler, spa masaj, günübirlik geziler, armağanlar ve benzeri türdeki hizmetler ücrete dahil olmaz. Broşürlere ve reklamlara baktığınızda dikkat etmeniz gereken iki kelime var, “opsiyonel” ve “mevcut”.

Genellikle iki tür gemi seyahati bulunur: ülkenizden kalkıp tekrar ülkenize geri dönene ve başlayacağınız limana uçakla önceden gitmeniz gereken.

Gemi turları

Ayrıca seçtiğiniz turun sizin karakterinize uygun olması, rotası ve nasıl bir gemi olduğu çok önemlidir. Ailenizle mi seyahat ediyorsunuz yoksa arkadaş, çift yada tek olarak mı? Yemeklerde giyim kuşama önem gösterir misiniz yoksa ultra-rahat ve geniş olmayı mı seviyorsunuz? Sürekli eğlence peşinde koşan biri misiniz yoksa bu turu sadece kitabınızı alıp masaj yaptırıp kafa dinlemek için mi istiyorsunuz?

Bazı gemi seyahatlerinde yemek pişirme, şarap, moda ve fotoğrafçılık gibi temalar da bulunuyor ve bu ilgi alanlarında size yeni bilgiler verip gelişmenizi sağlayacak dünyaca ünlü uzmanlar da bulunabiliyor.

En baştan sizin için en doğru olan turu seçerseniz tüm tatiliniz harika bir şekilde geçer.  Gemi seyahati yapan 10 kişiden 9’u tekrar yapacağını söylüyor.

Gemi seyahatlerinin en güzel taraflarından biri de havalimanlarında olan sıkıcı ve uzun güvenlik kontrollerinin daha kolay ve hızlı olması. Hatta büyük firmaların hemen hemen hepsi sizi evlerinizden alıp gemiye kadar otobüs, servis yada özel araba ile  götürüyor ve tüm bavullarınızı sizin için taşıyor.

Gemi turunda ne yapılır

Yurtdışından Seyahate Başlamak

Geminize gitmek için o limanın bulunduğu şehire uçmanız gerekecek. Bazı firmalar bu uçuşlar için önceden biletleri ayırtmış oluyor ve gittiğiniz ülkeye indikten sonra geminin bulunduğu yere ulaşmanızı da ücrete dahil olarak sağlıyor. Bazen de eğer şanslıysanız uçaktan indikten sonra bavulunuz otomatik olarak gemiye taşınıyor ve gittiğinizde odanızda buluyorsunuz, gördüğünüz gibi düşünmeniz gereken neredeyse hiç bir şey yok.

Hangi mevsimde gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Mesela Karayipler ve hemen hemen tüm Akdeniz bölgesi tüm yıl boyunca çok güzel olur.

Kuzey Avrupa ve Alaska için en güzel zaman Mayıs ile Eylül arası; Antartika’ya olan uzu yolculuklarda ise Kasım ile Şubat arası, güney-doğu Asya ve Güney Amerika için ise bize göre kış mevsiminde gitmek en uygunu.

Kısa Süreli Seyahatler

Standart bir gemi seyahati yedi gün sürer. Eğer ilk gemi seyahatinizin bu kadar uzun olmasını istemiyorsanız kısa süreli seyahatleri tercih edebilirsiniz ve bu seyahatler 2 ila 5 gün arası değişmektedir. Yalnız bu seyahatler son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı bu yüzden erkenden rezervasyonunuzu yaptırmak iyi olur.

Büyük resort gemiler misafirlerine güvenli, rahat bir ortam sağlıyor. Bir çok etkinliğin yanında çocuklarınıza göz kulak olması için özel eğitimli bir ekip de bulunuyor. Tartışmasız ailece seyahat bu sektörde en hızlı gelişen ve popülerliği artan sektör. Bir çok gemide bebek bakıcısı servisi bulunuyor ve bu sayede ebeveynler kendilerine vakit ayırabiliyor. Bu tarz bir seyahat çok eğitici de olabiliyor çünkü çocuklar diğer çocuklarla iletişime geçiyor ve destinasyonları çok güvenli ve rahat bir ortamda ziyaret imkanı sunuyor.

Gemi turları rehberi

Sadece Yetişkinler İçin Seyahatler

Eğer kalabalık, gürültü, oyunlar yada çocukların olduğu ortamları sevmiyorsanız orta ve küçük büyüklükteki gemileri deneyebilirsiniz.

Tek Başına Seyahat Edenler

Genelde oteller gibi tüm gemi seyahati yapan firmalar fiyatlarını çift kişilik olarak belirliyor ve tek seyahat edecek kişiler genellikle çift kişilik parası ödemek zorunda kalıyor.

Ancak yine de bu parayı ödemeye değer bir ortam sunuyor çünkü güvenli bir ortamda diğer insanlarla tanışmak gerçekten çok kolay. Bazı firmalar tek seyahat edenler için indirimler sunuyor ve hatta eğer dilerseniz bir kabin arkadaşı bile bulabiliyor.

Hemen hemen tüm kompartmanlar iki kişilik olsa da az da olsa istisnalar bulunabiliyor.

Uzman Tavsiyeleri

Dışarıyı gören bir kabin seçin ve eğer deniz tutması probleminiz varsa (çok sık değil ama oluyor) geminin ortalarında bir kabin seçin.

Erken rezervasyon yapın ve indirim, ücretsiz ulaşım, kabin seçimi gibi daha sonraları ücretli olacak uygulamalardan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Gemi turları nasıl

Son dakika rezervasyon imkanlarının da birinin iptal ettiği tatili çok büyük bir indirimle yakalama gibi bir artısı bulunuyor. Ancak kabin seçme gibi bir şansınız olmayacak o zaman – ne kaldıysa onu almak durumundasınız. Bunun kötü tarafı ise önü kapalı yada iç kısımlardaki kabinlerden biri olabilir yada eğer eğlencenin çok olduğu bir turdaysanız odanızın yakınında çok gürültü olabilir.

Eğer Queen Mary 2 gibi bir gemi ile transatlantik’i geçecekseniz mutlaka güverte tarafında balkonlu bir oda almaya çalışın çünkü sabah Amerika’ya ulaştığınızda özgürlük anıtını en güzel bu şekilde görebilirsiniz.

Bazıları Karayip ve Alaska seyahatlerini Amerika bazlı turizm şirketleri üzerinden yaptırmaya çalışıyor çünkü Avrupa’ya göre çok daha uygun fiyatlara sahipler. Ancak tabi bu firmaların hiç bir zaman garantisi yok ve yarın öbür gün firma kapanırsa ne ulaşma şansınız ne de paranızı geri alma şansınız olur. Ayrıca internet üzerinden gördüğünüz fiyatlar liman vergileri, devlet vergileri ve diğer ücretleri kapsamıyor olabilir o yüzden çok dikkatlice inceleyin.

Seçmek istediğiniz turun hangi limanlardan ne kadar süre kalacağına iyice bakın. Geminin büyüklüğüne ve imkanlarına mutabık kaldıktan sonra size en uygun olan turu seçip tatilin tadını çıkartın.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here