Gemi turları ile ilk defa seyahate çıkacak biri olarak reklamlarda tüm vergiler ve herşey dahil ücreti gördüğünüzde başka bir ücret ödemeyeceğinizi düşünebilirsiniz ancak bunda yanılıyor olabilirsiniz. Her ne kadar bu fiyatlar oldukça uygun rakamlar olsa da bahsedilen ücret genelde yolculuk ve liman vergisinin dahil olduğu ücreti kapsıyor. Yemek ve içecek kısmında fazlasıyla tatmin oluyorsunuz ancak araya giren opsiyonel seçenekler bu ücretin yükselmesine neden olabilir.

Telefon ile satın alıyorsanız mutlaka tüm vergi ve ek ücretlerin de bu fiyata dahil olup olmadığını sorun. Internetten alıyorsanız da tüm satın alma işlemi süresince gizli ücretlendirmeler olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

Deniz Seyahati Ücretlendirmesi Nasıl Çalışır

Gemi turlarında masraflar

Sizlere bu tarz bir seyahat satın alırken bilmeniz gereken detayları ve fazlalarını sunuyoruz…

Gemi turu standart ücretlendirme

Seyahat Ücreti: Bu adı üzerinde seyahatin kedisi için ödediğiniz ve vergilerin hiç birinin dahil olmadığı ücret. İşte tam burada seyahat firmaları en fazla parayı kazanıyor. Aynı şekilde seyahat acenteleri da komisyonlarını bu ücretin dışında tutuyorlar. Bir kere satın aldıktan sonra fiyatı yükselse bile siz önceden satın almış olduğunuz için etkilenmezsiniz ancak fiyat düşerse bazen bu düşüş size de yansıyabilir bu yüzden rezervasyonunuzu yaptırırken asla tüm parayı baştan vermeyin.

Liman Ücretleri: Her limanın devlet tarafından belirlenen bir vergisi bulunuyor ve bu vergileri firmalar baştan sizden kesiyor. Bu ücret sizin rezervasyonunuzu erken yada geç yaptırmanızla alakasız olarak düşebilir yada artabilir. Her türlü bu ücreti ödemek zorundasınız. Firmanın yada acentenin kontrolünde olan bir durum değildir.

Devlet vergileri ve Ücretleri: Devlet tarafından yolculara uygulanan bir ücretlendirmedir. Bu ücret sizin rezervasyonunuzu erken yada geç yaptırmanızla alakasız olarak düşebilir yada artabilir. Her türlü bu ücreti ödemek zorundasınız. Firmanın yada acentenin kontrolünde olan bir durum değildir.

Yakıt supleman ücreti: Bu ücret 2007 yılında artan yakıt ücretleri sebebiyle tüm denizyolu firmaları tarafından eklendi. Şu sıralarda petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte firmalar bu ücreti almıyor yada müşterilerine gemi içinde harcayabilecekleri bir kredi olarak hediye ediyor. Bu ücretin alınıp alınmadığını yola çıkmadan önce acentenizi yada direk firmayı arayıp öğrenebilirsiniz.

Toplam Standart Ücret

Bu yukarıda saymış olduğumuz ücretlerin tamamının toplamı anlamına geliyor. Yolculuk boyunca yiyeceğiniz yemek ve içecekler, konaklama ve genellikle 24 saat oda servisi bu ücrete dahildir.

Ek Masraflar

Gemi Turu fiyatlarıBazı İçecekler: Tüm içecekler sınırsız yiyecek içecek kapsamına girmiyor. Regent Seven Seas Cruises,  Silversea Cruises ve Seabourn Cruise Line gibi bazı lüks firmalar gazlı ve alkollü içecekleri de bu limitsiz menüye davet ediyor.

Servis Ücreti: Denizyolu firmalarının çoğu %15’lik bu kesintisi otomatik olarak faturanıza yansıtıyor. Ortalama kişi başı günlük 9.75$ ile 12.50$ arası bir ücrete tekabül ediyor. Bu ücret gemi çalışanlarının ücretleri anlamına geliyor. Bu ücret tamamen sizin takdirinize kalmıştır ve ne kadar vermek istediğinize resepsiyonda karar verebilirsiniz. Ancak firmaların çoğu bu ücreti baştan toplu şekilde ödeme imkanı da sunuyor. Böylece tatilinizi yaparken bu tarz bir düşünceden de baştan kurtulmuş oluyorsunuz. Faturanızda bu hizmeti “Servis Ücreti” adı altında görebilirsiniz ve oda servisi kullandığınızda vereceğiniz bahşiş buna dahil değildir.

Restoran Spesyalleri: Firmalar çoğunlukla standart yemek servislerinin yanında opsiyonel olarak farklı lezzetler de sunuyorlar. Bunlardan yemek isterseniz her kişi için ayrı olarak ücretlendirmesi bulunuyor. Mesela Norwegian Cruise Line firmasında Asya mutfağı başta olmak üzere, Fransız yemekleri ve bir Steakhouse da bulunuyor. Firmadan firmaya farklılık gösteren ücretler genellikle 10$ ile 35$ arası değişiyor.

Liman etkinlikleri: Tur rehberlerinin yaptıklarından ayrı olarak deniz yollarının da sağladığı bazı gezi etkinlikleri bulunuyor ve dilerseniz bunları da en baştan yada limana ulaştığınızda satın alabilirsiniz. Bu etkinliklere örnek olarak, şehir turları, yunuslarla yüzmek, her şey dahil plaj eğlenceleri ve doğa yürüyüşlerini verebililiriz.

Ulaşım: Bu genellikle otobüs ile yapılan havalimanı ve deniz limanı arasındaki yolculuktur. Tek yön yada gidiş-dönüş olarak kişi başına ücretlendiriliyor. Bazı firmalar geminin kalkacağı yere yakın bölgelerden servisler de kaldırabiliyor.

Oteller: Firmaların çoğu önce yada sonra rezervasyon imkanları sunuyor. Ödeyeceğiniz ücrete genellikle limandan otelinize gidiş ve dönüş dahildir.

Uçuş Ücreti: Genellikle seyahat ücretine dahil edilmez. Ancak bazı firmalar kendi belirledikleri gün ve saatler için düşük ücretli uçuş biletleri sağlayabiliyor. Eğer uçuş biletini onlardan alırsanız genellikle havalimanı ve iskele arasındaki ulaşımı da ücretsiz veriyorlar. Azamara Cruises ve Oceania Cruises gibi lüks firmalar ise kendi seçtikleri uçuşları seyahat ücretine dahil edip ücretsiz olarak veriyorlar.

Gemi turları masraflar

Kumarhaneler: Gemilerine hepsinde yok ancak çoğunda bulunuyor. Unutmayın eğer Amerika sularında ise yasalara göre hiç bir gemide kumar oynatılamıyor.

Hediyelik Eşya Alışverişi: Gemi seyahatlerinde en çok sevilen etkinliklerden biri olan alışveriş için geminin içinde bir çok güzel butikler bulunuyor ve ürünler vergiden muaf olarak satılıyor. Örnek vermek gerekirse yüksek alkollü içecekler olan rom, viski, cin oldukça uygun fiyatlarda. Aynı şekilde mücevher, kıyafet, parfüm ve gemi seyahati hatırası olabilecek eşyalar da yine uygun fiyatlarda.

Çamaşırhane: Her ne kadar firma bunun için sizden ücret alsa da hafif seyahat etmek için iyi bir yol. Sürekli yıkatabileceğiniz eşyalarınız olacağı için çok fazla şey almanıza gerek yok. Bazı firmaların otomat makinaları da bulunuyor.

Masaj Merkezleri: Bu harcamaktan kaçınmayın diyebileceğimiz ve tatilinizi daha da keyifli yapacak bir hizmettir. Gemi firmalarının çoğunda bu hizmet bulunuyor ve içinde akupunktur, yüz bakımı ve bir çok farklı masaj türü de var.

Seyahat Sigortası: Mutlaka yaptırmanız gereken ve neredeyse zorunlu diyebileceğimiz bir durum. Sigortasız yola çıkmak gerçekten çok riskli. Bir çok insanın bilmediği bir durum ise sigorta firmaları uluslararası sulardayken yada yurtdışındayken bir çok standart sağlık hizmetlerini poliçelere dahil etmiyor. Buna ek olarak da sonradan iptal etmek istediğinizde de paranın bir kısmı yanıyor. Seyahat sigortası ancak poliçe kapsamındaki bir durum olduğunda devreye giriyor. Direk seyahat acentesinden, denizyolu firmasıyla yaptırabileceğiniz gibi aynı şekilde bankalar yada diğer sigorta firmaları aracılığıyla da yaptırabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Gemi yolculuğu hep hayallerimi süslüyordu ama bu detayları hiç bilmiyordum doğrusu. Teşekkürler 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here